Po mszy, w zoo, na miejskiej plaży. Punkty szczepień na wyciągnięcie ręki

Po mszy, w zoo, na miejskiej plaży. Punkty szczepień na wyciągnięcie ręki
Po mszy, w zoo, na miejskiej plaży. Punkty szczepień na wyciągnięcie ręki
Fakty TVN
Po mszy, w zoo, na miejskiej plaży. Punkty szczepień na wyciągnięcie rękiFakty TVN

Już nie ma żadnej wymówki, że "brakuje czasu", okazji, że "trzeba się rejestrować" i "jeździć do punktu szczepień". Punkty szczepień przyjechały pod kościoły. To ważne, bo ze szczepieniami najgorzej jest w małych miejscowościach, gdzie opinia księdza bardzo się liczy.

Sygnały zza ołtarza Kościół wysyła jednoznaczne i zachęca wiernych do szczepień przeciwko COVID-19. Wydaje się, że słowa papieża Franciszka o tym, że w pandemii wszyscy płyniemy na tej samej łodzi, wreszcie i do Polski dotarły.

- Na tej łodzi można być tym, który wiosłuje ze wszystkimi, żebyśmy dopłynęli do brzegu, albo można być tym, który robi w tej łodzi dziury - mówi ksiądz Rafał Kowalski z archidiecezji wrocławskiej.

Wieści na temat skuteczności szczepień płyną z całego świata.

- Naprawdę to byłoby duże nasze zaniedbanie, jeśli nie mamy przeciwwskazań do szczepień, a się nie szczepimy. Czyli można by było powiedzieć, że takim naszym trochę moralnym obowiązkiem jest, aby zadbać o siebie, ale wtedy dbamy także i o innych - przypomina ksiądz Arkadiusz Lechowski z Centrum Służby Rodzinie.

Szczepienia przeciw COVID-19 na wyciągnięcie ręki

Gdy od punktu szczepień dzieli kilka kroków, szkoda z takiej możliwości nie skorzystać. Pod nos podjeżdżać będą punkty mobilne w całym kraju. We Wrocławiu przyjemne z pożytecznym można połączyć na przykład w zoo.

- Naszym celem jest teraz zmotywowanie osób, które wcześniej z różnych powodów zaszczepić się nie chciały, bądź nie mogły. Dlatego upraszczamy ten cały proces, jak to tylko możliwe. Przyjeżdżamy w zasadzie pod dom - tłumaczy Aleksander Łoś, zastępca dyrektora ds. korporacyjnych w MPK we Wrocławiu.

Zaszczepić można się także na łódzkiej plaży. W walce z pandemią każde miejsce na szczepienie jest dobre.

- Piknik szczepienny połączony z piknikiem rodzinnym. Czyli ci, którzy przyjdą, będą mieli możliwość się zaszczepienia, wydrukowania paszportu covidowego, wylosowania nagrody - opowiada Żaneta Iwańczyk, dyrektorka Miejskiego Centrum Medycznego "Górna" w Łodzi.

Lepszą nagrodę niż zabezpieczenie przed ciężkim zachorowaniem, a nawet śmiercią, trudno sobie wyobrazić. - Jestem taką osobą w grupie ryzyka, bo jestem po raku piersi. Dwa lata jestem po operacji. No i dlatego się decyduję po prostu. Chcę żyć dalej. Zdrowo i szczęśliwie - wyjaśnia pani Grażyna.

Koronawirus w Polsce - zbliża się kolejna fala

Czas nagli, bo od kolejnej fali pandemii prawdopodobnie dzielą nas już tylko tygodnie.

- Wirus przenosi się tak jak soczysta plotka. Tam, gdzie znajdzie odbiorców, tam będzie się mnożył. W związku z tym spodziewamy się ogniskowych zakażeń, czyli takich epidemii lokalnych - mówi profesor Joanna Zajkowska, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Lokalne ogniska koronawirusa oznaczać będą lokalne lockdowny. Fakt, że 1 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 91 nowych zakażeniach i o zeru zgonach nie może uśpić czujności.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN