Pierwsze zagraniczne statki wpłynęły do ukraińskich portów rzecznych. Mają odebrać transporty zboża


Pierwszy raz od wybuchu wojny osiem zagranicznych statków dotarło do Ukrainy przez Dunaj - mają odebrać transporty zboża i wrócić tą samą drogą. Jest to możliwe dzięki odbiciu z rąk Rosjan strategicznie położonej Wyspy Węży. Od miesięcy Rosjanie blokują eksport ukraińskiego zboża.

Ukraińcy zaczęli wykorzystywać porty rzeczne na Dunaju w miastach Ismail i Reni. Do tej pory pełnomorskie statki mogły tam wpłynąć tylko przez mocno zatłoczony Kanał Suliński, który kontroluje Rumunia. Ukraińcy właśnie udrożnili kolejne połączenie - przez ujście Bystre, znajdujące się naprzeciwko słynnej Wyspy Węży. Okazuje się, że wyzwolenie po kilkumiesięcznych walkach tego skrawka lądu ma nie tylko symboliczne znaczenie. Kontrola nad Wyspą Węży to kontrola nad strategiczną Deltą Dunaju. To jednak nie rozwiąże problemu. - Te dwa porty ukraińskie: Ismail i Reni to są porty, które mogą przyjmować statki do 18-20 tysięcy ton - mówi Andrzej Montwiłł z Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.

Morskie porty przyjmują jednostki nawet trzy razy większe. Z Ukrainy w 2022 roku trzeba będzie wywieźć 30 milionów ton ziarna i nie da się tego zrobić bez wielkich statków.

Szeroki problem

Oprócz tych na Krymie Rosja okupuje porty w Mariupolu, Berdiańsku i Chersoniu. Blokuje te w Mikołajowie i Odessie - niemal całkowicie odcinając Ukrainę od morza. - Sposobem na odblokowanie portów ukraińskich jest międzynarodowa akcja, która polegałaby na stworzeniu konwoju zabezpieczonego przez siły międzynarodowe. Nie NATO-wskie, ale międzynarodowe. Jest to możliwe do zrealizowania - przekonuje komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura, ekspert portalu defence24.pl.

Rosja nie tylko blokuje ukraińskie ziarno, ale także je kradnie. - 220 tysięcy ton ziarna tylko w jeden miesiąc wywieziono z portów okupowanego Krymu w trzech kierunkach: do Syrii, do Turcji i do portu Kaukaz - przekazuje Katerina Jaresko, dziennikarka portalu Mirotvorec.

Ukraina jest czołowym eksporterem żywności, która trafia między innymi na Bliski Wschód i do Afryki. Uderzając w ukraińskie rolnictwo, Rosja próbuje wywrzeć presję na Zachód. - Niemożność kupowania taniego zboża z krajów objętych wojną powoduje prawdopodobieństwo wystąpienia dużej fali głodu. Ta z kolei wywoła fale migracyjną, która niewątpliwie skierowana będzie do Europy - tłumaczy prof. Jakub Piecuch z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Ukraińskie zbiory będą w 2022 roku co najmniej o 1/3 mniejsze niż w roku poprzednim. Rolnicy albo uciekli przed wojną, albo chwycili za broń. Wiele upraw znalazło się pod ostrzałem. Pola płoną wzdłuż całej liczącej niemal tysiąc kilometrów linii frontu.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS