Ogromne zainteresowanie służbą w WOT. "Mam dla kogo tutaj dać z siebie wszystko"

12.03.2022 | Ogromne zainteresowanie służbą w WOT. "Mam dla kogo tutaj dać z siebie wszystko"
12.03.2022 | Ogromne zainteresowanie służbą w WOT. "Mam dla kogo tutaj dać z siebie wszystko"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
12.03.2022 | Ogromne zainteresowanie służbą w WOT. "Mam dla kogo tutaj dać z siebie wszystko"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Odkąd Rosjanie najechali Ukrainę, wzrosło zainteresowanie służbą w Wojsku Polskim, w tym w Wojskach Obrony Terytorialnej. - Najmłodszy służbą poborowy ma 18 lat, najstarszy służbą poborowy ma 56 lat. Zdarzają się sytuacje takie, że ojciec z synem przychodzą, albo ojciec z córką, prezesi firm, dyrektorzy firm, kierownicy, jak również studenci i uczniowie - przybliża mjr Tomasz Plotczyk, zastępca dowódcy 125. Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie.

Kolejni ochotnicy rozpoczynają swoją przygodę w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. - Lekki stresik jest trochę, nie mówię, że nie, ale raczej pozytywne myślenie i trochę taka chęć przygody - mówi jeden z ochotników.

Może nie wyglądają jeszcze jak wojsko, ale wkrótce będą korzystać z doświadczenia frontowego innych.

- Myśliwiec rosyjski wart kilkadziesiąt milionów dolarów zestrzelił pracownik ukraińskiej poczty - zaznacza płk Marek Pietrzak z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na Ukrainie, budząc podziw, walczy 100 tysięcy żołnierzy obrony terytorialnej. - Mają duże serce i walczą o swój kraj, są patriotami - podkreśla Adam Trybek.

- Widząc postawę Ukraińców, na pewno (rekruci - przyp. red.) chcą przygotować się lepiej do ewentualnego konfliktu - uważa ppor. Przemysław Popiołek z 125. Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie.

Patriotyzm wśród ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej to nie slogan.

- Najmłodszy służbą poborowy ma 18 lat, najstarszy służbą poborowy ma 56 lat. Zdarzają się sytuacje takie, że ojciec z synem przychodzą, albo ojciec z córką, prezesi firm, dyrektorzy firm, kierownicy, jak również studenci i uczniowie - przybliża mjr Tomasz Plotczyk, zastępca dowódcy 125. Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie.

Ogromne zainteresowanie służbą

Ochotnicy nie muszą rezygnować z pracy, ale co najmniej raz w miesiącu odbyć dwudniowe szkolenie. Mają różne motywacje do służby w WOT.

- Chęć pomocy innym. Z zawodu jestem ratownikiem, pracuję w pogotowiu ratunkowym, w państwowym ratownictwie medycznym, i w straży pożarnej - mówi Piotr Awuku.

- Coraz większa moda, bo można połączyć naprawdę dwa życia - dodaje ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12. Wielkopolskiego Batalionu Obrony Terytorialnej

32-tysięczne Wojska Obrony Terytorialnej za cztery lata mają być prawie dwa razy większe. Jak mówi pułkownik Marek Pietrzak z dowództwa WOT, zainteresowanie służbą jest "siedmiokrotnie większe niż przed wybuchem wojny na Ukrainie". - W tej chwili już mówimy nawet o pół tysiącu zapytań dziennie - dodaje pułkownik.

Ochotnicy, choć szykują się na wojnę, to najpierw przed nimi służba. Starszą szeregową Katarzynę Antkowiak pokazaliśmy w "Faktach" TVN, kiedy półtora roku temu na ochotnika zaopiekowała się wychowankami i wychowawcami w domu dziecka w Poznaniu - po tym, jak wybuchło tam ognisko COVID-19. Kontakt utrzymują do dziś. - Nie było lęku, nasze motto: zawsze gotowi, zawsze blisko - przypomina Katarzyna Antkowiak.

Ostatni pobór do WOT to aż 600 nowych żołnierzy. - Mam dla kogo tutaj dać z siebie wszystko, żeby dzieci były dumne ze mnie - mówi Katarzyna Misterska.

WOJNA ROSJA - UKRAINA. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Demografia jest nieubłagana - jest nas coraz mniej. Według Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu urodziło się tylko 19 tysięcy dzieci. Trzeba zamykać coraz więcej porodówek, co rodzi zrozumiały opór pacjentek.

Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 września dzieci uchodźców z Ukrainy obowiązkowo pójdą do polskich szkół. Do zerówek, podstawówek i szkół średnich. To jest warunek wypłacania rodzinom z Ukrainy świadczeń 800 plus i szkolnej wyprawki Dobry Start. Jak przygotowane są nasze szkoły i ukraińskie dzieci?

Od września dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Czy placówki są gotowe?

Od września dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Czy placówki są gotowe?

Źródło:
Fakty TVN

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

- Sprawozdanie finansowe za wybory parlamentarne, które przedstawił komitet PiS-u, jest zafałszowane, jest kłamstwem - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Zapowiedział, że we wtorek przedstawi wspólnie z europosłem Dariuszem Jońskim nowe informacje dotyczące sposobów finansowania kampanii wyborczej kandydatów PiS. Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciel partii Jarosława Kaczyńskiego, powiedział, że zarzuty stawiane pod adresem jego ugrupowania "mają charakter polityczny, nie mają charakteru prawnego".

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

Źródło:
TVN24

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W misji Polaris Dawn wezmą udział cztery osoby, z czego dwie będą spacerowały w kosmosie. Załoga na orbicie spędzi pięć dni. Wykona około czterdziestu eksperymentów. Pomysłodawcą i sponsorem lotu jest miliarder Jared Isaacman. 

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ta misja kosmiczna miała potrwać ledwie osiem dni, a okazuje się, że jej uczestnicy powrócą na Ziemię dopiero w lutym. Zapadła decyzja dotycząca dwojga astronautów, którzy utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu awarii statku kosmicznego Boeinga o nazwie Starliner.

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS