Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynie

14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynie
14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynie
Marek Nowicki | Fakty TVN
14.07.2022 | Robot zamiast chirurga, okulary 3D i kapsuła endoskopowa. Technologie przyszłości w medycynieMarek Nowicki | Fakty TVN

Nowoczesna technologia jest coraz bardziej popularna w ochronie zdrowa. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W Poznaniu robot zastąpił chirurga przy operacji wszczepienia implantu ślimakowego. Z kolei w Krakowie lekarze przy pomocy okularów 3D chcą pacjentowi zmniejszyć żołądek. Postęp widać też w diagnostyce.

W operacji pani Ewy Kozy uczestniczył robot, który wprowadzał elektrodę implantu ślimakowego do wnętrza ślimaka. Robił to bardzo dokładnie i bardzo wolno, na czym zależało lekarzom.

- Nie chcemy tego zrobić szybko, właśnie chcemy zrobić to bardzo powoli. Człowiekowi jest trudno wprowadzić elektrodę tak wolno, ponieważ minimalną prędkość, którą możemy osiągnąć przy wsuwaniu elektrody za pomocą robota, to jest raptem 0,2 milimetra na sekundę - wyjaśnia dr Wojciech Gawęcki, laryngolog z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Dzięki temu jest większa szansa na zachowanie struktur błoniastych wewnątrz ucha pacjentki, która cierpi na głuchotę, ale zachowała resztki słuchu.

- Ze słyszeniem otoczenia jest coraz gorzej, na jedno ucho przestałam słyszeć w ogóle, i właśnie będę miała założony implant - stwierdziła pani Ewa Koza przed zabiegiem.

Z kolei w lipcu jeden z pacjentów krakowskiego szpitala będzie miał zmniejszany żołądek przy pomocy okularów 3D. Lekarze użyją ich, żeby uniknąć powikłań u chorego, który już ma powikłania po poprzednim zabiegu w innym szpitalu.

- Operujemy w Szpitalu na Klinach robotycznie, wykonujemy operacje chirurgii onkologicznej, urologiczne, ginekologiczne, także ten postęp jest we wszystkich sferach chirurgii - zaznacza dr Robert Balawender, chirurg, chirurg-onkolog oraz specjalista chirurgi robotycznej Szpitala na Klinach w Krakowie.

Kapsułka z kamerą do połknięcia

Postęp jest też w diagnostyce. Widać to coraz wyraźniej dzięki kapsułce endoskopowej, czyli małemu urządzeniu z kamerą, które można połknąć. Takiej kapsułki jeszcze nie było.

Kapsułka opracowana przez polską ekipę z Wrocławia wykonuje zdjęcia w całym przewodzie pokarmowym, od żołądka do jelita grubego, i wysyła lekarzowi na serwer wybrane zdjęcia z groźnymi zmianami. Będzie dostępna na rynku za dwa lata. Jednak na tym nie koniec.

- Decydujemy, czy chcemy dorzucić jakieś nowe czujniki, na przykład do pomiaru temperatury, pH, różnicy ciśnień, a w przyszłości, żeby kapsułka, zamiast robienia zdjęć, choćby uwalniała jakieś substancje - mówi Maciej Wysocki, współzałożyciel i prezes zarządu spółki Biocam.

Na przykład leki albo nawet miejscowo szczepionki wykorzystujące komunikację komórek w jelicie cienkim z układem odpornościowym. Kapsułka w przyszłości zamieni się w minirobota i jeszcze ulegnie miniaturyzacji.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS