Fakty - oglądaj online

 • Foto: archiwum prywatne | Video: Marek Nowickci / Fakty TVN
 • Prognoza pogody na piątek 21 sierpnia
 • "Oczywiście wiedziałem, że odchodzę". Szumowski przeprasza, opuszcza ministerstwo

Mateusz dostał nowe serce. To drugi przeszczep u dziecka w tym roku w Polsce

Mateusz miesiącami przykuty był do szpitalnego łóżka. Chore serce musiała mu zastąpić maszyna. Wybór był tylko jeden: albo przeszczep, albo śmierć. Czas na ratunek dramatycznie się kurczył, ale przyszedł w ostatniej chwili i Mateusz dostał nowe serce.

"Płuca chorego nie funkcjonowały w ogóle". Transplantacja uratowała życie pacjentowi z koronawirusem

Nie jest seniorem i nie chorował, ale koronawirus uderzył w niego z całą zajadłością. Zaatakował...

Ratunek dla Mateusza przyszedł dosłownie w ostatniej chwili. 2,5-letni chłopiec przez dwa lata był podpięty do sztucznych plastikowych komór, które zastępowały mu serce. Dłużej jednak już nie mogły.

- Te ostatnie dni przed momentem, kiedy otrzymaliśmy wiadomość, że jest dawca, to były ostatnie dni Mateusza. My dobrze zdawaliśmy sobie sprawę, że on nam ginie, że on odchodzi od nas - wyjaśnia profesor Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- To jest niesamowita radość. Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy razem, kiedy dziecko wreszcie zobaczy swój prawdziwy świat, a nie tylko szpital i łóżko szpitalne - mówi Edyta Trębacz, mama Mateusza.

Kiedy lekarze w Zabrzu otworzyli klatkę piersiową chłopca, żeby mu wszczepić nowe serce, wiedzieli, że był to ostatni moment.

- Aorta była w takim stanie, że on by nie przetrzymał następnych dni. To był naprawdę ostatni moment, kiedy to można było zrobić - podkreśla profesor Skalski.

Tylko jeden przeszczep w lipcu

Groziła jej amputacja, do Polski dotarła tuż przed zamknięciem granic. Lekarze z Otwocka uratowali nogę Seraphine

Polscy lekarze w Otwocku uratowali przed kalectwem 10-latkę z Rwandy. Przeszczepili jej w nodze...

Ten rok jest wyjątkowo zły dla dziecięcych przeszczepów serca. Do końca czerwca nie wykonano w Polsce żadnego. Nie było również zgłoszeń dawców. Niektóre dzieci nie doczekały ratunku.

W lipcu miał miejsce tylko jeden przeszczep - lekarze uratowali sześcioletnią Zosię.

- Najtrudniejsze było oczekiwanie na dawcę. Musimy pamiętać, że to dla nas jest ogromna radość, dla rodziny dziecka, ale przeszczep serca jest to też ogromny smutek, ogromna tragedia dla innej rodziny - zaznacza dr Szymon Pawlak, kardiochirurg z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W Polsce na przeszczep serca w tej chwili czeka kilkanaścioro dzieci.

"Damy radę"

Mateusz dzięki przeszczepowi wreszcie zacznie szybko przybierać na wadze, chodzić, biegać, mówić i robić wszystko, co robią inne dzieci w jego wieku. Czeka go jednak też rehabilitacja.

- Mateuszek jest bardzo żywym dzieckiem, wiadomo, że jest do swoich rówieśników troszeczkę opóźniony w rozwoju, mówieniu, ale damy radę. Wszystko stopniowo - mówi mama Mateusza.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 19 czerwca

  Fakty z 19 czerwca

  W sobotę o 21:00 reprezentacja Polski w piłce nożnej zmierzy się na Euro 2020 z reprezentacją Hiszpanii. Polscy kibice w Sewilli nie tracą nadziei na korzystny wynik. W programie także o komentarzu Zbigniewa Ziobry do afery mailowej PiS, o nowym wniosku posłów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego, a także o cenach nad polskim morzem. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Parada Równości przeszła przez Warszawę. "Tu mogę być sobą"

  Parada Równości przeszła przez Warszawę. "Tu mogę być sobą"

  W sobotę ulicami Warszawy przeszła 20. Parada Równości. - Zawsze będziemy stali przy tych, którzy są słabsi, którzy są atakowani - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z uczestnikami marszu przed Pałacem Kultury i Nauki. Uczestnicy parady w sobotę maszerowali z apelem o równość, edukację i o to, by państwo ich chroniło, a nie narażało.

  czytaj więcej »
 • "To jest akcja, która ma na celu podważenie kompetencji TSUE"

  "To jest akcja, która ma na celu podważenie kompetencji TSUE"

  Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych Zbigniew Rau i Antony Blinken przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Tematami - obok kwestii bezpieczeństwa - były prawa człowieka, demokracja i wolne media. Praworządność to dla administracji Joe Bidena jeden z priorytetów. Dla polskiego rządu to wciąż palący problem, czego dowodem może być nowy wniosek posłów PiS do kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uprawnień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  czytaj więcej »
 • Pożar czołgów na autostradzie A6

  Pożar czołgów na autostradzie A6

  W sobotę na autostradzie A6 zderzyły się dwie lawety wojskowego konwoju. W wyniku tego dwa czołgi się obsunęły i doszło do ich samozapłonu. Według relacji świadków, oprócz pożaru, doszło również do serii wybuchów.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 20 czerwca

  Prognoza pogody na niedzielę 20 czerwca

  W niedzielę w kraju będzie słonecznie, tylko na wschodzie wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna wyniesie w dzień od 28 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 35 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 18 czerwca

  Fakty z 18 czerwca

  Wicepremier Jarosław Kaczyński poinformował, że "ataki cybernetyczne" - czyli włamania na skrzynki pocztowe polskich ministrów - zostały przeprowadzone z terytorium Rosji. W programie powiemy również o decyzji Senatu w sprawie nominacji Lidii Staroń na urząd RPO, o fali upałów w Polsce, a także o wariancie Delta na świecie. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
tvnpix