Fakty - oglądaj online

 • Foto: archiwum prywatne | Video: Marek Nowickci / Fakty TVN
 • Prognoza pogody na piątek 21 sierpnia
 • "Oczywiście wiedziałem, że odchodzę". Szumowski przeprasza, opuszcza ministerstwo

Mateusz dostał nowe serce. To drugi przeszczep u dziecka w tym roku w Polsce

Mateusz miesiącami przykuty był do szpitalnego łóżka. Chore serce musiała mu zastąpić maszyna. Wybór był tylko jeden: albo przeszczep, albo śmierć. Czas na ratunek dramatycznie się kurczył, ale przyszedł w ostatniej chwili i Mateusz dostał nowe serce.

"Płuca chorego nie funkcjonowały w ogóle". Transplantacja uratowała życie pacjentowi z koronawirusem

Nie jest seniorem i nie chorował, ale koronawirus uderzył w niego z całą zajadłością. Zaatakował...

Ratunek dla Mateusza przyszedł dosłownie w ostatniej chwili. 2,5-letni chłopiec przez dwa lata był podpięty do sztucznych plastikowych komór, które zastępowały mu serce. Dłużej jednak już nie mogły.

- Te ostatnie dni przed momentem, kiedy otrzymaliśmy wiadomość, że jest dawca, to były ostatnie dni Mateusza. My dobrze zdawaliśmy sobie sprawę, że on nam ginie, że on odchodzi od nas - wyjaśnia profesor Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- To jest niesamowita radość. Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy razem, kiedy dziecko wreszcie zobaczy swój prawdziwy świat, a nie tylko szpital i łóżko szpitalne - mówi Edyta Trębacz, mama Mateusza.

Kiedy lekarze w Zabrzu otworzyli klatkę piersiową chłopca, żeby mu wszczepić nowe serce, wiedzieli, że był to ostatni moment.

- Aorta była w takim stanie, że on by nie przetrzymał następnych dni. To był naprawdę ostatni moment, kiedy to można było zrobić - podkreśla profesor Skalski.

Tylko jeden przeszczep w lipcu

Groziła jej amputacja, do Polski dotarła tuż przed zamknięciem granic. Lekarze z Otwocka uratowali nogę Seraphine

Polscy lekarze w Otwocku uratowali przed kalectwem 10-latkę z Rwandy. Przeszczepili jej w nodze...

Ten rok jest wyjątkowo zły dla dziecięcych przeszczepów serca. Do końca czerwca nie wykonano w Polsce żadnego. Nie było również zgłoszeń dawców. Niektóre dzieci nie doczekały ratunku.

W lipcu miał miejsce tylko jeden przeszczep - lekarze uratowali sześcioletnią Zosię.

- Najtrudniejsze było oczekiwanie na dawcę. Musimy pamiętać, że to dla nas jest ogromna radość, dla rodziny dziecka, ale przeszczep serca jest to też ogromny smutek, ogromna tragedia dla innej rodziny - zaznacza dr Szymon Pawlak, kardiochirurg z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W Polsce na przeszczep serca w tej chwili czeka kilkanaścioro dzieci.

"Damy radę"

Mateusz dzięki przeszczepowi wreszcie zacznie szybko przybierać na wadze, chodzić, biegać, mówić i robić wszystko, co robią inne dzieci w jego wieku. Czeka go jednak też rehabilitacja.

- Mateuszek jest bardzo żywym dzieckiem, wiadomo, że jest do swoich rówieśników troszeczkę opóźniony w rozwoju, mówieniu, ale damy radę. Wszystko stopniowo - mówi mama Mateusza.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix