Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • Patrole policji w turystycznych miejscowościach. Przypominają o obowiązujących nakazach
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 sierpnia
Nowe życie

Groziła jej amputacja, do Polski dotarła tuż przed zamknięciem granic. Lekarze z Otwocka uratowali nogę Seraphine

Polscy lekarze w Otwocku uratowali przed kalectwem 10-latkę z Rwandy. Przeszczepili jej w nodze kość - jej własną - na miejsce tej, którą wycięto jej w Afryce. Seraphine groziła amputacja. Bez nogi jej życie w Rwandzie byłoby bardzo trudne.

Seraphine przyleci do Polski na leczenie. Dzięki temu może uniknąć amputacji

11-latka z Rwandy przylatuje do Polski po ratunek. Jej noga jest w dramatycznym stanie....

Seraphine przyleciała do Polski z Rwandy w marcu, niemal ostatnim samolotem przed zamknięciem granic z powodu pandemii. Teraz dziewczynka ma powody do radości, bo polscy lekarze uratowali jej nogę.

- Udało nam się zastąpić, czy właściwie przeszczepić, jej własną kość strzałkową w miejsce tego ubytku kostnego - opowiada doktor Szymon Pietrzak z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Szpitala imienia Grucy w Otwocku.

Kość zrosła się, a rana wygoiła na tyle szybko, że dziewczynka nosi już tylko zdejmowaną ortezę, której też się potem pozbędzie. Seraphine w Polsce w ciągu tych kilku miesięcy nie tylko dobrze zniosła operację i rehabilitację nogi, ale też nauczyła się polskiego.

Szansa na nowe życie

Dziewczynka cztery lata temu przeszła zapalenie kości prawej nogi. Lekarze z Rwandy usunęli jej jedną trzecią głównej kości piszczelowej i tak niepełnosprawną, bez dalszej opieki, zostawili. Groziła jej amputacja.

Pieniądze na jej leczenie w Polsce zebrał dominikanin Adam Szustak. Wszystko zorganizowała Fundacja Afriquia.

- Ona była bardzo taką skrytą, cichą dziewczynką. W ogóle, jak ja ą pierwszy raz poznałem, to nie podnosiła wzroku z podłogi, nigdy nie patrzyła w oczy. Teraz to jest uśmiechającą się, przytulającą się, trzynaście kilo więcej ważąca dziewczyna - opowiada Bartłomiej Osadnik z Fundacji Afriquia.

Seraphine w Polsce towarzyszy ojciec oraz rwandyjski tłumacz, który jednak z każdym dniem  - dzięki postępom w nauce polskiego przez dziewczynkę - ma coraz mniej pracy.

Dla Seraphine niepełnosprawność w Rwandzie oznaczała wyrok. Teraz dziewczynka - jeszcze w sierpniu - wróci tam do normalnego życia w swojej wiosce. Z zebranych dla niej pieniędzy, nie w pełni wydanych, uda się do Polski sprowadzić na leczenie jeszcze jedno dziecko.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 26 lutego

  Fakty z 26 lutego

  "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania i pisze, że Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, jako wójt Pcimia nielegalnie kierował prywatną spółką. Koalicja Obywatelska zapowiada wniosek do prokuratury o prześwietlenie majątku Daniela Obajtka. W programie także o poparciu Solidarnej Polski dla wniosku opozycji, o zmianach w polskiej dyplomacji, a także o zielonym świetle dla paszportu dla zaszczepionych w Unii Europejskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

  "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

  Prawo i Sprawiedliwość przegrało czwartkowe głosowanie w Sejmie. Solidarna Polska wraz z politykami opozycji przegłosowała wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego na temat wsparcia dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wynik tego głosowania nie został przemilczany. Prezes PiS Jarosław Kaczyński niemal natychmiast zabrał głos w tej sprawie.

  czytaj więcej »
 • Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

  Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

  W piątek 26 lutego ruszyły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. To dokument, który będzie podstawą do otrzymania środków z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach unijnego wsparcia do Polski ma trafić - w ramach dotacji i pożyczek - 57 miliardów euro, czyli ponad 250 miliardów złotych. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

  Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

  W sobotę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na południowym-wschodzie i na południu kraju przelotne opady deszczu do 1-5 mm, na Pogórzu Karpackim opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w Karpatach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający na wschodzie Polski prędkość do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 25 lutego

  Fakty z 25 lutego

  Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka tygodniu, ale minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza, że podczas świąt mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia. W programie powiemy również o kulisach działania komisji do spraw pedofilii, o wniosku pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego, a także o rekordowej temperaturze w lutym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

  "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

  W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.

  czytaj więcej »
tvnpix