Strategia małych kroków kontra strategia na przeczekanie. "Jesteśmy w stanie kontynuować protest"


Głodówka za głodówką, protest za protestem - lawina ruszyła. Czy ruszy dialog? Lekarze mówią jasno: chcemy mieć konkret i się pod nim podpisać. Zwiększamy pensje - odpowiada minister zdrowia. Z tym że lekarze chcą nie tylko wyższych pensji, ale także zwiększenia nakładów na służbę zdrowia ogółem.

We wtorek był idealny moment, by przedyskutować postulaty lekarzy. Gdy ruszał kolejny protest głodowy w Szczecinie, w Warszawie na jednej sali obok siebie byli premier, minister zdrowia i minister, który rządzi państwowym budżetem. Była świetna okazja, by posiedzenie rządu poświęcić sprawie protestu. Okazja niewykorzystana.

- Nie chcemy patrzeć na dramat ludzi w kolejkach, nie chcemy patrzeć na to, że nie ma kto ich obsłużyć, nie chcemy patrzeć na przepracowany personel medyczny - mówi Michał Bulsa z Porozumienia Rezydentów.

Odpowiedzią rządu na rozlewający się protest jest gra na przeczekanie. Liczenie na to, że kolejni głodujący - już nie tylko młodzi lekarze - będą wyczerpani protestem.

- Ciągle dochodzą nowe osoby, więc jesteśmy w stanie kontynuować tyle, ile będzie to konieczne - mówi jednak Maciej Nowak, lekarz rezydent. - I chcemy to podkreślić, że to nie jest protest wymierzony w rząd - dodaje diagnosta laboratoryjny Matylda Kłudkowska.

Strategia małych kroków

Choć do protestu przyłączyła się większość zawodów medycznych - pielęgniarki czy farmaceuci - nie będzie na razie sięgania po broń największego kalibru, czyli strajk generalny w służbie zdrowia.

To strategia małych kroków w nadziei, że rząd powie, że zwiększy finansowanie służby zdrowia, da więcej na leczenie pacjentów. Są już kolejni lekarze gotowi, by ruszyć z głodówką.

Na posiedzeniu komisji zdrowia miał we wtorek być sam minister. Nie przyszedł. Ministerstwo wysłało "Faktom" jedynie komunikat, powtarzany od kilkunastu dni przez Konstantego Radziwiłła. Sugerujący, że rezydentom chodzi jedynie o podwyżki i nie odnoszący się do postulatu numer jeden, czyli podniesienia poziomu finansowania służby zdrowia.

"Ze zdziwieniem przyjmuję, że nie słucha się, co mówi rząd – zwiększyliśmy nakłady i będziemy je zwiększać, zwiększamy wynagrodzenia, pielęgniarki dostają coraz więcej pieniędzy, ratownicy, teraz rezydenci" - czytamy w piśmie z ministerstwa.

- Było szereg komisji, w których żeśmy zasiadali i nie przyniosły one żadnych rezultatów. Ustalenia nie zostały wdrożone w życie - podkreśla jednak Tomasz Karauda, lekarz rezydent. - Dlatego powiedzieliśmy dość - dodaje.

Dramatycznie brakuje lekarzy

By uświadomić sobie sytuację służby zdrowia wystarczy kilka danych. Na przykładzie lekarzy, którzy protestują.

Rezydent to młody lekarz na początku zawodowej kariery. Jest już po 6 latach studiów, po bardzo trudnym egzaminie lekarskim i 13 miesiącach stażu. Przez kolejne 4 do aż 10 lat zdobywa specjalizacje, ale już pracuje, leczy, nierzadko utrzymuje rodzinę. A dostaje średnio 2400 złotych na rękę. Za te pieniądze musi żyć i sam opłacać kursy.

Żeby przeżyć, opcje ma dwie: dodatkowe dyżury w kilku szpitalach, przychodniach, w karetkach. Lub, niestety, wyjazd za granicę. Tę drogę wybiera wielu szukających godnych zarobków. Efekt: średnia wieku specjalisty to prawie 60 lat. A na 1000 mieszkańców w Polsce przypada - 2,2 dziesiąte lekarza. Dramatycznie mało.

Do tego co czwarty lekarz powinien być już na emeryturze. Pracuje także dlatego, że nie byłoby komu leczyć pacjentów.

- Braki kadrowe są w tej chwili tak dramatyczne, że nie wiadomo kiedy i jaki sposób uda się tę lukę pokoleniową wypełnić - mówił w "Kropce nad i" TVN24 Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Młodzi lekarze od lat żądają radykalnego zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, by Polska nie była w ogonie Europy. Protest pracowników służby zdrowia popiera też "Solidarność". - Protestujący wsparli postulaty "Solidarności", o których mówimy od 27 lat - komentuje przewodniczący Piotr Duda.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS