Pasterki. Z ambon o dekalogu, ochronie życia, szacunku dla wiary i tradycji

25.12.2018 | Pasterki. Z ambon o dekalogu, ochronie życia, szacunku dla wiary i tradycji
25.12.2018 | Pasterki. Z ambon o dekalogu, ochronie życia, szacunku dla wiary i tradycji
Arleta Zalewska | Fakty TVN
25.12.2018 | Pasterki. Z ambon o dekalogu, ochronie życia, szacunku dla wiary i tradycjiArleta Zalewska | Fakty TVN

Wszyscy jesteśmy braćmi w człowieczeństwie - mówi papież Franciszek i błogosławiąc miastu i światu wzywa do pojednania. O otwieranie serc, także wobec uchodźców, apeluje prymas Wojciech Polak. W wielu świątecznych kazaniach padały słowa o dekalogu, ochronie życia, szacunku dla wiary i tradycji. Były też modlitwy za ofiary tragedii.

Tragiczne wydarzenia z kopalni w Karwinie już na stałe wpiszą się w przedświąteczny czas całego regionu. Podczas uroczystej pasterki rodziny i koledzy z kopalni wspominali zmarłych w czwartek górników.

- Będziemy prosili dobrego Pana, aby tych górników, z tej szychty, wprowadził wprost do nieba - mówił ksiądz Ronald Manowski, proboszcz parafii świętej Magdaleny w Stonavie.

O wydarzeniach z kopalni wspominano z wielu polskich ambon. To już tradycja, że z ust najważniejszych polskich biskupów podczas pasterek padają słowa dla Kościoła ważne. Nie da się również uciec od polityki.

- Jakże dzisiaj głęboko boli nas ta agresja, brak jedności - przemawiał arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

W apelach duchownych nie słychać konkretnych nazw partii, ale już stanowisko Kościoła w sprawach dla katolików fundamentalnych wybrzmiało bardzo głośno, jednoznacznie i wyraźnie.

- Bez poszanowania najbardziej podstawowych praw człowieka, każdego człowieka od chwili jego poczęcia, aż do naturalnej śmierci bez poszanowania dekalogu, nie będzie sprawiedliwej ani w pełni wolnej Polski - stwierdził arcybiskup Marek Jędraszewski.

- Będzie przypominał wszystkim, także tym, którzy stanowią prawo, aby dbali, aby życie każdego człowieka od początku, aż do naturalnej śmierci było bezpieczne - mówił kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

"Człowiek stał się chciwy i żarłoczny"

Bardzo wyraźny komentarz do bieżących sporów mogli usłyszeć wierni w Gdańsku i Poznaniu. Na przykład o szkołach, które chciały organizować świeckie spotkania wigilijne. Metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki zauważył, że zgodnie z Konstytucją RP, każdy ma prawo do wolności sumienia i religii.

W Gdańsku można było usłyszeć o świadectwach osób oskarżających księdza Jankowskiego o pedofilię. Mimo, że nazwisko kapelana Solidarności nie padło, nawiązanie było bardzo wyraźne.

- Często, kiedy godność kapłaństwa, zarówno żyjących jak i zmarłych, przez środowiska wrogie Kościołowi stawiana jest pod pręgierzem oskarżeń, zarzutów, pomówień. Często na wyrost, na oślep - przemawiał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita Gdański.

Mówiąc i śpiewając o święcie Bożego Narodzenia, biskupi przypominali o wsparciu dla potrzebujących. Także dla tych spoza Polski. Corocznej, wyjątkowo uroczystej pasterce w Watykanie towarzyszyły bardzo gorzkie i krytyczne słowa papieża.

- Człowiek stał się chciwy i żarłoczny, aż po paradoksy dnia dzisiejszego, gdy nieliczni suto ucztują, a na zbyt wielu nie ma chleba, by żyć - mówił papież Franciszek.

Autor: Arlea Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS