Pionierska terapia w polskim szpitalu. "Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie"

21.09.2020 | Pionierski terapia w polskim szpitalu. "Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie"
21.09.2020 | Pionierski terapia w polskim szpitalu. "Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie"
Marek Nowicki | Fakty TVN
21.09.2020 | Pionierski terapia w polskim szpitalu. "Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie"Marek Nowicki | Fakty TVN

Zanik wieloukładowy rzadko się zdarza i nie ma na niego leku. Choroba bardzo szybko postępuje i prowadzi do śmierci. W warszawskim szpitalu przeprowadzono eksperymentalną terapię genową pacjentki z tym schorzeniem.

Pani Helena Laskowska spod Warszawy musi chodzić bardzo ostrożnie, bo w każdej chwili może stracić równowagę. Kiedy kobieta dwa lata temu zaczęła się przewracać, okazało się, że cierpi na zanik wieloukładowy.

- Byłam sprawną osobą, pielęgniarką przez 40 lat, a teraz stałam się nikim. Nie mogę wykonywać żadnych czynności i utrzymać się na nogach - opowiada pani Helena Laskowska w rozmowie z "Faktami" TVN.

Z pomocą pacjentce przyszło dwóch specjalistów - profesor Krzysztof Bankiewicz i profesor Mirosław Ząbek. Lekarze wszczepili pacjentce do mózgowia specjalny gen.

Profesor Krzysztof Bankiewicz wyjaśnił, że gen został umieszczony w skorupie mózgowia pacjentki. - Jest to jak stacja metra, w tym sensie, że wiele połączeń nerwowych przebiega przez tą część mózgu pacjentki i szlaki, które biegną przez tą część mózgu, są nieefektywne - tłumaczy profesor.

Po wszczepieniu genu połączenia mają stać się ponownie efektywne.

"To jest jedyna szansa dla mnie"

Zanik wieloukładowy to choroba neurodegeneracyjna. Nie wiadomo jakie są jej przyczyny - do tej pory nie było też dobrego leczenia. W Polsce na zanik wieloukładowy cierpi dwa tysiące osób.

Wszczepienie genu nie pozwoli pani Helenie wyzdrowieć, ale da jej szansę na poprawę jakości życia. Niespodziewane upadki zakończą się, a stan zdrowia nie będzie się pogarszał.

- To jest jedyna szansa dla mnie. Jestem wdzięczna ludziom, którzy podarują mi drugie życie - mówiła przed zabiegiem pani Helena.

W zeszłym roku redakcja "Faktów" TVN informowała, że profesorowie Bankiewicz i Ząbek przeprowadzili szereg operacji genetycznych u dzieci z innymi rzadkimi schorzeniami. Między innymi u dziewczynki z Hiszpanii.

- Jest to pewnego rodzaju przełom, że terapia genowa, która jest najbardziej unikalną terapią leczenia chorób układu nerwowego, rodzi się tu w Polsce - zaznacza profesor Mirosław Ząbek, neurochirurg z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Na następne zabiegi, które pozostają eksperymentami leczniczymi, czeka dwóch kolejnych chorych.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN