"Przebaczyliśmy temu zabójcy". Wyznanie ojca Pawła Adamowicza

01.11.2019 | "Przebaczyliśmy temu zabójcy". Wyznanie ojca Pawła Adamowicza
01.11.2019 | "Przebaczyliśmy temu zabójcy". Wyznanie ojca Pawła Adamowicza
Arleta Zalewska | Fakty TVN
01.11.2019 | "Przebaczyliśmy temu zabójcy". Wyznanie ojca Pawła AdamowiczaArleta Zalewska | Fakty TVN

Przebaczyliśmy zabójcy - mówi ojciec Pawła Adamowicza. Po 10 miesiącach od tej zbrodni, śledczy mają w rękach dokument, który dla oskarżonego może być kluczowy. O tym czy Stefan W. będzie sądzony za zabójstwo, czy leczony zdecyduje sąd.

Ryszard Adamowicz w rozmowie z Piotrem Jaconiem w programie "Czarno na białym" po raz pierwszy publicznie opowiedział o tragicznej nocy 13 stycznia 2019 roku. Opowiada, co czuje jako ojciec, do mordercy syna. Syna, którego wciąż nazywa Pawełkiem.

- Boli to wie pan. Ponieważ jesteśmy wierzącymi chrześcijanami, przebaczyliśmy temu zabójcy - mówił Ryszard Adamowicz.

Śledztwo w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza wciąż trwa. W ciągu ostatnich dni na biurko prokuratora i rodziny prezydenta trafiła opinia biegłych psychiatrów w sprawie poczytalności Stefana W. w chwili morderstwa. To na tej podstawie oskarżony miałby trafić do szpitala psychiatrycznego, a nie do więzienia. Tego domaga się obrona.

- Opinia, z którą się zapoznałem, budzi wątpliwości - mówi brat prezydenta Piotr Adamowicz.

Dlatego rodzina ma przekazać prokuraturze katalog swoich zastrzeżeń i wniosków do opinii biegłych. - Posiłkuję się opinią psychiatrów i psychologów z którymi się konsultowaliśmy, i żaden z nich nie podpisałby się pod tą opinią - dodaje.

"Mamy do czynienia z nieprawidłowościami"

Wciąż aktualne jest pytanie o stan psychiczny Stefana W. miesiąc przed zabójstwem prezydenta, czyli tuż przed jego wyjściem z więzienia. Kiedy leczący się na schizofrenię za kratkami Stefan W. kończy karę i nie trafia ani do szpitala na dalsze leczenie, ani pod obserwację policji. Wychodzi na wolność.

- Mamy do czynienia z nieprawidłowościami we współpracy ze służbą więzienną, a policją. I nieprawidłowym reagowaniu - mówi doktor Paweł Moczydłowski, były dyrektor Centralnego Zarządu Zakładów Karnych.

U skazanego za napad na bank Stefana W. w 2016 roku lekarze stwierdzili zaburzenia psychiczne. Był to pierwszy sygnał ostrzegawczy.

Tydzień przed planowanym wyjściem syna na wolność, na posterunku policji stawiła się matka Stefana W. Kobieta ostrzegła funkcjonariuszy, że syn może mieć straszne zamiary i nie powinien wychodzić z więzienia, szczególnie bez obserwacji. Policja wiadomość przekazała służbie więziennej.

W kolejnych dniach Stefan W. rozmawia z wychowawcą i psychologiem. Przechodzi badania, a żaden z lekarzy nie stwierdza u niego nic niepokojącego.

Stefan W. miał wykazywać niechęć wobec Platformy

Dzień przez opuszczeniem więzienia - z notatki służby więziennej do której dotarł portal tvn24.pl wynika jednak - że Stefan W. ma wykazywać się wyraźną niechęcią do rządzącej w województwie Pomorskim Platformy Obywatelskiej. To jednak niczego nie zmienia i 8 grudnia 2018 roku skazany kończy karę.

Patryk Jaki, ówczesny wiceminister sprawiedliwości w wypowiedzi z 30 stycznia z 2019 roku podkreślił, że psychologowie oraz doświadczeni wychowawcy, a także nadzory zewnętrzne nie wskazywały, że może być coś niepokojącego w zachowaniu Stefana W.

- Zawiodło bardzo wiele, ale przypomnę, że do tej pory osoby odpowiedzialne za nadzór nad służbą więzienną w Ministerstwie Sprawiedliwości nie poniosły żadnych konsekwencji - zaznaczył były minister sprawiedliwości Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

Teraz prokuratura po uzupełnieniu opinii biegłych sprawdzi i zdecyduje czy Stefana W. przenieść do zamkniętego oddziału psychiatrycznego.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS