Obchody 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. "Nie możemy być bierni wobec zła"

27.01.2018 | Obchody 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Rex Tillerson: przenigdy nie możemy być bierni wobec zła!
27.01.2018 | Obchody 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Rex Tillerson: przenigdy nie możemy być bierni wobec zła!
Magda Łucyan | Fakty TVN
27.01.2018 | Obchody 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Rex Tillerson: przenigdy nie możemy być bierni wobec zła!Magda Łucyan | Fakty TVN

Znicze, wieńce, modlitwy, otwarcie wystawy, świadectwa więźniów - to przypomnienie faktów w dniu pamięci o ofiarach Holokaustu, oddanie hołdu ofiarom i przestroga na przyszłość. Do tych historycznych wydarzeń nawiązywał też wcześniej w Warszawie szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson.

- Nigdy więcej - te słowa amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona, choć powtarzane od lat, nigdy nie stracą na aktualności. Szczególnie w dzień rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

- On mówił w imieniu narodu amerykańskiego i podkreślał to, co najbardziej istotne, że pamiętamy, że nie zapominamy - mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

- To nie jest tylko nasza polska rocznica, to jest dla nas byłych więźniów szczególnie ważne, że rocznica została uznana przez cały świat cywilizowany, jako dzień pamięci - Marian Turski, historyk i były więzień obozu Auschwitz-Birkenau.

Sekretarz Stanu USA - Rex Tillerson - jak niemal każdy ważny gość w Polsce, i jak większość prezydentów Stanów Zjednoczonych - złożył w sobotę wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta.

- To się stało stałym punktem. Wielu z nich odwiedza też nasze muzeum. My pokazujemy całą historię polskich Żydów. Nie tylko zagładę - ocenia Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Szczególny dzień

Dziś okazja jest związana z 73. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

- Ta okazja nam przypomina, że nigdy, przenigdy nie możemy być bierni wobec zła - mówił Rex Tillerson.

Bo Auschwitz-Birkenau i to, co się tam działo to zło w czystej postaci. Dlatego - jak mówi Marian Turski - który przeszedł przez piekło obozu - pamięć o tym, co było, jest niezbędna. Szczególnie patrząc na to, co teraz dzieje się na świecie.

- Tu nie chodzi tylko o to, by rozpamiętywać to, co było wtedy. Chodzi o to, żeby zobaczyć jak to się rodzi, jak zwykli ludzie mogą się stać współuczestnikami wielkiej zbrodni - tłumaczy Marian Turski.

Zbrodni, której dowód każdy więzień nosi wytatuowany na przedramieniu.

"Nie da się zapomnieć"

- Niestety nie da się zapomnieć. Potem była wielka radość, że wychodzi się z Auschwitz bramą, a nie przez komin krematoryjny - opowiada Bogdan Bartnikowski, były więzień obozu.

W Auschwitz zamordowano ponad milion ludzi.

Obóz początkowo był przeznaczony do osadzania więźniów politycznych i polskiej inteligencji. Niedługo potem został rozbudowany. Stworzono komory gazowe i krematoria. Stał się miejscem masowej eksterminacji.

- To było przerażające - wspomina Irena Krzemińska, była więźniarka.

- To, co było wtedy najgorsze, to nawet nie głód, nie bicie, nawet nie okrutne zimno. To była próba pozbawienia mnie godności ludzkiej - tłumaczy Marian Turski.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS