"Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacje

15.10.2020 | "Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacje
15.10.2020 | "Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacje
Marek Nowicki | Fakty TVN
15.10.2020 | "Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacjeMarek Nowicki | Fakty TVN

Żeby ratować chorych na COVID-19 i znaleźć dla nich szpitalne łóżka, mogą być odwoływane planowane wcześniej operacje. Ta decyzja pokazuje, jak dramatyczna jest sytuacja w wielu szpitalach. Problemem jest nie tylko brak łóżek czy respiratorów, ale też lekarzy i pielęgniarek. Ratując chorych, personel medyczny sam ulega zakażeniu.

Niezakażonym koronawirusem pacjentom jeszcze trudniej niż dotąd będzie otrzymać pomoc. Planowe zabiegi i wizyty mają być wstrzymane lub ograniczone do minimum.

"W związku z rozwojem epidemii wracamy do wiosennych zaleceń ograniczenia planowych zabiegów" - ogłosił w czwartek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Chodzi o to, aby przyjąć wzrastającą falę chorych zakażonych koronawirusem. Na przykład Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim ma już 132 łóżka "covidowe" i prawie wszystkie są zajęte. Teraz placówka dostała zlecenie przygotowania 219 kolejnych. Nie ma wyjścia: musi się to odbyć kosztem innych chorych.

- Jest to aż 8 oddziałów wyłączonych z przyjmowania pacjentów chorych na inne choroby niż COVID-19. To jest neurochirurgia, chirurgia ogólna, onkologia, to są takie oddziały, gdzie jest w tej chwili duże obłożenie. Liczymy się z niewydolnością szpitala - tłumaczy Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Jeszcze przed wydaniem najnowszego zalecenia operacje w całym kraju były wstrzymywane, bo zaczyna brakować lekarzy i pielęgniarek.

Wpis Adama Niedzielskiego na Twitterzehttps://twitter.com/a_niedzielski

- Jestem po dwóch wideokonferencjach z dyrektorami szpitali z terenu Małopolski. Praktycznie nie ma dyrektora szpitala, u którego liczba zakażonych osób wśród personelu medycznego nie sięgałaby kilku-kilkunastu osób - twierdzi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dotknięci pacjenci onkologiczni

Ograniczenie w wykonywaniu badań i operacji w teorii ma nie dotyczyć chorych na raka. W praktyce pandemia jednak uderza w tę grupę z całą mocą od samego początku. Wiosną z powodu koronawirusa tysiące Polaków leczenie onkologiczne otrzymało z opóźnieniem.

- Trzeba zrobić wszystko, żeby te zaległości z wiosny nadrobić jak najszybciej. Na wiosnę był duży spadek świadczeń onkologicznych - twierdzi prof. Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Latem sytuacja chwilowo poprawiła się, by teraz ponownie się pogorszyć.

- Obserwujemy na dzień dzisiejszy w wielu szpitalach, z którymi ja mam kontakt, ograniczenie liczby operacji onkologicznych do jednej piątej tego, co jeszcze było dwa tygodnie temu, i to zaczyna się na naszych oczach zmieniać. Sytuacja w zakresie tego, że po prostu tych pacjentów przestajemy operować - mówi prof. Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poświęcona pandemii. Ani szef rządu, ani szef resortu zdrowia, nie wspomnieli ani słowem o ograniczeniu operacji planowych. Nie odpowiedzieli też na nasze pytanie: gdzie mają szukać pomocy pacjenci, których zabiegi zostały odwołane?

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS