Fakty - oglądaj online

"Liczymy się z niewydolnością". Szpitale odwołują planowe zabiegi i operacje

Żeby ratować chorych na COVID-19 i znaleźć dla nich szpitalne łóżka, mogą być odwoływane planowane wcześniej operacje. Ta decyzja pokazuje, jak dramatyczna jest sytuacja w wielu szpitalach. Problemem jest nie tylko brak łóżek czy respiratorów, ale też lekarzy i pielęgniarek. Ratując chorych, personel medyczny sam ulega zakażeniu.

Koronawirus w natarciu. Karczewski zaleca Polakom jabłka

Recepta na COVID-19? Stanisław Karczewski, były marszałek Senatu, z wykształcenia lekarz poleca...

Niezakażonym koronawirusem pacjentom jeszcze trudniej niż dotąd będzie otrzymać pomoc. Planowe zabiegi i wizyty mają być wstrzymane lub ograniczone do minimum.

"W związku z rozwojem epidemii wracamy do wiosennych zaleceń ograniczenia planowych zabiegów" - ogłosił w czwartek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Chodzi o to, aby przyjąć wzrastającą falę chorych zakażonych koronawirusem. Na przykład Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim ma już 132 łóżka "covidowe" i prawie wszystkie są zajęte. Teraz placówka dostała zlecenie przygotowania 219 kolejnych. Nie ma wyjścia: musi się to odbyć kosztem innych chorych.

- Jest to aż 8 oddziałów wyłączonych z przyjmowania pacjentów chorych na inne choroby niż COVID-19. To jest neurochirurgia, chirurgia ogólna, onkologia, to są takie oddziały, gdzie jest w tej chwili duże obłożenie. Liczymy się z niewydolnością szpitala - tłumaczy Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Jeszcze przed wydaniem najnowszego zalecenia operacje w całym kraju były wstrzymywane, bo zaczyna brakować lekarzy i pielęgniarek.

Foto: https://twitter.com/a_niedzielski Wpis Adama Niedzielskiego na Twitterze

- Jestem po dwóch wideokonferencjach z dyrektorami szpitali z terenu Małopolski. Praktycznie nie ma dyrektora szpitala, u którego liczba zakażonych osób wśród personelu medycznego nie sięgałaby kilku-kilkunastu osób - twierdzi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dotknięci pacjenci onkologiczni

Ponad 8 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Rząd pracuje nad nową ustawą antycovidową

W środę ponad 6,5 tysiąca nowych przypadków, a w czwartek już ponad 8 tysięcy. To są dane, które...

Ograniczenie w wykonywaniu badań i operacji w teorii ma nie dotyczyć chorych na raka. W praktyce pandemia jednak uderza w tę grupę z całą mocą od samego początku. Wiosną z powodu koronawirusa tysiące Polaków leczenie onkologiczne otrzymało z opóźnieniem.

- Trzeba zrobić wszystko, żeby te zaległości z wiosny nadrobić jak najszybciej. Na wiosnę był duży spadek świadczeń onkologicznych - twierdzi prof. Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Latem sytuacja chwilowo poprawiła się, by teraz ponownie się pogorszyć.

- Obserwujemy na dzień dzisiejszy w wielu szpitalach, z którymi ja mam kontakt, ograniczenie liczby operacji onkologicznych do jednej piątej tego, co jeszcze było dwa tygodnie temu, i to zaczyna się na naszych oczach zmieniać. Sytuacja w zakresie tego, że po prostu tych pacjentów przestajemy operować - mówi prof. Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poświęcona pandemii. Ani szef rządu, ani szef resortu zdrowia, nie wspomnieli ani słowem o ograniczeniu operacji planowych. Nie odpowiedzieli też na nasze pytanie: gdzie mają szukać pomocy pacjenci, których zabiegi zostały odwołane?

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 28 października

  Fakty z 28 października

  Środa to kolejny dzień protestów, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestacje odbywają się w niemal całej Polsce. W programie powiemy również kolejnym dniu walki z epidemią COVID-19, o proteście rolników, a także o problemach z personelem medycznym. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

  "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

  Środa to siódmy dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W Warszawie protestujący najpierw zebrali się przed siedzibą Ordo Iuris, a później dotarli przed Sejm. Manifestacje odbyły się nie tylko w wielkich miastach, ale też w tych mniejszych.

  czytaj więcej »
 • Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

  Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

  Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Córka prezydenta w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu podkreśliła, że dotychczas istniejące rozwiązanie dawało możliwość wyboru. "Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać" - dodała. Podobne nastroje panują wśród społeczeństwa. Według najnowszego sondażu 73 procent ankietowanych nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

  czytaj więcej »
 • "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

  "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

  Jeśli decyzja Trybunału Konstytucyjnego stanie się obowiązującym prawem, to dla pacjentek, u których stwierdzono nieuleczalną, śmiertelną wadę płodu, będzie to oznaczało miesiące męczarni, a my będziemy się temu tylko przypatrywać - mówią lekarze, którzy przyłączyli się w środę do protestu przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

  czytaj więcej »
 • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

  Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

  To akt oskarżenia nie tylko wobec ministra sprawiedliwości, ale wobec całego rządu PiS - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka uzasadniał wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. W głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Sejmie, za dymisją ministra było 217 posłów, przeciw - 232.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 29 października

  Prognoza pogody na czwartek 29 października

  W czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju opadami deszczu. Jedynie na krańcach wschodnich kraju bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusz na Pomorzu, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 27 października

  Fakty z 27 października

  Burza na ulicach, burza w Sejmie. Otoczony prezes PiS, przywołana Straż Marszałkowska. Kiedy słychać o prawach kobiet, posłanki PiS widzą zdziczenie, a wicemarszałek widzi symbole SS. W programie powiemy również o rządowej pomocy dla przedsiębiorców, wyroku w sprawie zabójstwa generała Papały i zatrzymaniu byłego menedżera Roberta Lewandowskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
tvnpix