Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?

30.03.2023 | Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?
30.03.2023 | Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Dyskusja o możliwej koalicji PiS-u i Konfederacji wzbudziła zainteresowanie tą drugą partią. Ugrupowanie kojarzone jest głównie z kontrowersyjnych poglądów i niechęci do Ukrainy. Sławomir Mentzen kreuje się na wolnościowca i kładzie nacisk na program partii. Janusz Korwin-Mikke tymczasem mówi: "ten program służy do zdobycia głosów wyborców, a nie do realizacji". A co ma być realizowane?

Konfederacja o Robercie Bąkiewiczu, byłym już sojuszniku, w czwartek mówiła dużo i źle. Jeszcze niedawno narodowcy z Konfederacji bardzo się lubili z Bąkiewiczem i podzielali antyeuropejskie poglądy. Razem maszerowali w Marszu Niepodległości. Teraz jednak poróżniły ich władza nad tak zwanymi mediami narodowymi i pieniądze. Robert Bąkiewicz dostawał pieniądze od rządu PiS-u, natomiast Solidarna Polska lubi lidera Konfederacji Sławomira Mentzena.

- Jeśli jest wyborca liberalny, który z jakichś powodów nie chce głosować na Zjednoczoną Prawicę, to lepiej, żeby głosował na Mentzena, który, powiem szczerze, był dobrym eksperymentem, jeśli chodzi o ministra finansów - mówił w wywiadzie dla "Radia Plus" Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i poseł Solidarnej Polski.

Jeśli wiceminister w rządzie PiS-u i człowiek Zbigniewa Ziobry widzi Sławomira Mentzena w rządzie w roli ministra finansów, to jest to zbieżne z tym, jak sam siebie przedstawia lider Konfederacji - jako specjalistę od finansów i nowoczesnego wolnościowca.

Sławomir Mentzen ma być młodszą i lepszą wersją Janusza Korwin-Mikkego, który ciągle jest w Konfederacji i tak mówi o jej programie: "ten program służy do zdobycia głosów wyborców, a nie do realizacji".

Piątka Konfederacji

Politycy Konfederacji nie lubią wolnych mediów, które zadają pytania - na przykład o sto ustaw Mentzena, którymi się chwalił. Lider ugrupowania chciał karania kobiet i lekarzy nawet dziesięcioma latami więzienia za aborcję. Teraz polityk, kiedy jest pytany o ten pomysł, zasłania się niepamięcią.

W swoich wystąpieniach Sławomir Mentzen nie wraca już do pomysłu "piątki Konfederacji". W kwietniu 2019 roku zadeklarował: "nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej".

Konfederacja - podobnie jak PiS - była blisko z Kają Godek. W Konfederacji jest Grzegorz Braun, który kiedyś groził rozstrzeliwaniem dziennikarzy redakcji, których nie lubił - tych samych nie lubi też PiS. Podzielał wraz z PiS-em pogląd na Smoleńsk i dlatego kiedyś PiS broniło go przed wymiarem sprawiedliwości. Ostatnio jednak wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska zmieniła zdanie i Brauna podczas obrad nazwała "największym chamem Rzeczypospolitej" i "ruską onucą".

- Ten tor po pierwsze to jest przyszła współpraca z Prawem i Sprawiedliwością, a po drugie jednak bardzo prorosyjski przekaz, z którym ja się nie zgadzałem od dnia pierwszego - wskazuje Artur Dziambor z Koła Poselskiego Wolnościowcy, były członek Konfederacji.

Poparcie dla Konfederacji

Grzegorz Braun nawet teraz nie ukrywa niechęci do Ukrainy. Polityk mówi o sobie, że jest wolnościowcem, ale nie mówi, że jest antysemitą. Jednak od antysemityzmu odżegnuje się w Konfederacji nie tylko on. Konrad Berkowicz w wywiadach podkreśla, że "nigdy nie czuł się antysemitą". Konrad Berkowicz, podobnie jak Janusz Korwin-Mikke, też ma problem z pytaniami o konkretny program.

Janusz Korwin-Mikke nie wypiera się swoich wcześniejszych poglądów. W "Kropce nad i" powiedział: "co to znaczy gwałcone? Kobiety zawsze udają, że pewien opór stawiają, i to jest normalne".

Sławomir Mentzen z kolei mówił o dyskryminacji mężczyzn. - Mężczyźni są przez prawo dyskryminowani, natomiast nie mają z tym problemu. Mogą być dyskryminowani na rzecz kobiet. To wynika z naszej kultury: panie puszcza się w drzwiach i to jest zupełnie normalne - twierdził lider Konfederacji.

9-procentowym poparciem cieszyła się Konfederacja w ostatnim sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Wszyscy jej politycy i liderzy za duży sukces uznaliby dwucyfrowy wyborczy wynik. Za bardzo duży sukces - wejście w ewentualną koalicję rządzącą po wyborach.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS