"W pamięci zostało mi uczucie zastraszenia, presji, bezradność"

26.05.2020 | "W pamięci zostało mi uczucie zastraszenia, presji, bezradność"
26.05.2020 | "W pamięci zostało mi uczucie zastraszenia, presji, bezradność"
Renata Kijowska | Fakty TVN
26.05.2020 | "W pamięci zostało mi uczucie zastraszenia, presji, bezradność"Renata Kijowska | Fakty TVN

Studenci poskarżyli się na wykładowczynię, a ktoś poskarżył się na nich, że rzekomo fałszywie ją oskarżają o szerzenie nie wiedzy, lecz uprzedzeń. Oni skarżyli się rektorowi. Nimi zajęła się policja. Mówią, że bronili swych praw i godności, a teraz są zastraszani.

Pani Sylwia, pani Magdalena i pan Dominik dostali wezwanie na przesłuchanie, które na zlecenie prokuratury ma przeprowadzić katowicka policja. Koledzy, którzy już to przeszli, mówią, że przesłuchiwał ich ktoś jeszcze. Mowa o prawniku fundacji Ordo Iuris.

Studenci socjologii Uniwersytetu Śląskiego zostali wezwani na podstawie paragrafu Kodeksu karnego, który mówi o fałszowaniu dowodów. W postępowaniu, jako pokrzywdzona, występuje profesor Ewa Budzyńska, była wykładowczyni. To na nią jedenastu studentów poskarżyło się rektorowi, że na wykładach nie dzieli się wiedzą, a uprzedzeniami.

- (Te słowa - przyp. red.) uderzały wprost w osoby o innej orientacji, w osoby, które żyją w niepełnych rodzinach. Wypowiedzi doktor Budzyńskiej mówiły o tym, że dziewczyna, która wychowywała się bez ojca, będzie swojego partnera traktować jedynie jako narzędzie do reprodukcji - relacjonuje Magdalena Bigewska, studentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Teraz, gdy przeciw wykładowczyni na uczelni toczy się postępowanie dyscyplinarne, ona sama odeszła z uczelni, a na wniosek tajemniczej osoby trzeciej wkroczyły organy ścigania.

Ponad trzy godziny przesłuchania

- Policjanci powinni się wstydzić dokonywać tych czynności, nawet jeśli robią to na polecenie prokuratury. To jest nękanie młodzieży - uważa doktor habilitowany Mariusz Fras, profesor Uniwersytetu Śląskiego i adwokat reprezentujący studentów.

- Studentka po tym przesłuchaniu korzysta z pomocy psychologa. Ma objawy stresu pourazowego - mówi Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

To właśnie ośrodek nagłośnił sprawę. Studentka, o której mówi Konrad Dulkowski, nie była w stanie rozmawiać przed kamerą. Jej list odczytał prawnik, wykładowca Uniwersytetu Sląskiego, który pro bono będzie reprezentował studentów

"W pamięci zostało mi uczucie zastraszenia, presji, bezradności, chęci ucieczki. Pisząc to, cała się trzęsę. Trzęsę się od czasu przesłuchania" - cytuje prof. Fras.

Policja zaprzecza, że przesłuchującym chodziło o zastraszenie studentów. - Pojawiające się w mediach, w tym w mediach społecznościowych, doniesienia dotyczące kilkugodzinnych przesłuchań studentów w celu ich zastraszenia są absurdalne i niezgodne z rzeczywistością - zapewnia mł. asp. Agnieszka Żyłka, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

- Policja napisała, że wszystko odbywało się w miłej atmosferze i wcale nie trwało to zbyt długo, co jest kłamstwem. Zuza jest tego przykładem. Jej przesłuchanie trwało ponad trzy godziny - mówi z kolei Sylwia Kwaśniewska, studentka Uniwersytetu Śląskiego.

"Chodzi o to, aby nas zastraszyć"

Fundacja Ordo Iuris, której prawnik reprezentuje wykładowczynię, podobnie jak policja, zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem i procedurami.

- Nie mam żadnych informacji na temat tego, aby którykolwiek ze świadków płakał. Co do czasu czynności, trudno mi się odnieść. Wszystko zależy od skomplikowania sprawy - tłumaczy Magdalena Majkowska z Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris".

Dla studentów sprawa wydaje się prosta, choć przez to nie mniej bolesna.

- Chodzi o to, aby nas zastraszyć, aby nas zniechęcić. Aby inni studenci, studentki bali się składać podobne skargi - uważa Dominik Sęczkowski, student Uniwersytetu Śląskiego.

- Czuję się stłamszona. Boję się też o swoją przyszłość. O to, czy w ogóle nasz uniwersytet będzie mógł uprawiać w sposób wolny socjologię - mówi Sylwia Kwaśniewska, studentka Uniwersytetu Śląskiego.

W środę pani Sylwia idzie na przesłuchanie. Tym razem będzie tam też prawnik studentów.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS