Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN
Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień
Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnieńJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Pani Anna Milecka kojarzy dawców z oczekującymi. Później kieruje akcją, która często angażuje ponad 100 osób - między innymi transport karetkami i śmigłowcami. Kiedy zaczynała, była jedną z pierwszych. 

ZOBACZ TEŻ: Pan Piotr Dubilewicz cieszy się nowymi płucami. Tegoroczne Święta Wielkanocne są dla niego wyjątkowe

- Pamiętam taką sytuację, że miałam właśnie dwie koordynacje równolegle prowadzone. Wtedy były cztery nerki przeszczepione właściwie w jeden dzień. Następnego dnia przyszłam na salę, gdzie wszyscy byli pacjenci, akurat ta cała czwórka leżała, i przy każdym pacjencie był worek z moczem i każdy worek był pełny. Taki może banał, ale ten widok do tej pory mam - wspomina kierowniczka Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

"Za tą liczbą jest tysiąc dzieci, które uzyskały przeszczepienie i szansę na życie"
"Za tą liczbą jest tysiąc dzieci, które uzyskały przeszczepienie i szansę na życie"Renata Kijowska/Fakty TVN

Każdy przeszczep zaczyna się właśnie od nich

Koordynatorzy pozostają w cieniu, ale każdy przeszczep zaczyna się właśnie od nich. Najtrudniejsze są rozmowy z rodzinami dawców. Taki dar to wyraz największej ludzkiej solidarności dla wielu pacjentów. Ostatni ratunek. 

- To często, że są po przeszczepieniu, można dopiero zobaczyć, jak się podniesie ubranie, bluzkę i zobaczy, że mają bliznę. Także ta przemiana u wielu z tych pacjentów jest bardzo, bardzo duża. Nie ma nic na przeszkodzie, żeby ci pacjenci żyli normalnie, wyjeżdżali na wakacje, korzystali z tego życia - zaznacza dr hab. Piotr Domagała, chirurg z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. 

- To jest wdzięczność. Ta nadzieja taka, będzie dobrze, będzie wspaniale - przyznaje pan Andrzej Grzmociński, pacjent po przeszczepie wątroby. 

ZOBACZ TEŻ: W szpitalu zmarła nastolatka. Jej narządy uratowały życie pięciu osób

W kraju jest 340 szpitalnych koordynatorów. To bardziej misja niż praca. - Praktycznie przenosiłam to do domu. Później się nauczyłam, że gdziekolwiek się nie umawiałam to zawsze wszystkim mówiłam: słuchajcie, dzisiaj mam komórkę. Także jakby co, to dziękuję, do widzenia - mówi pani Anna. 

Pani Anna uratowała setki istnień. - To jest ciekawe w tej pracy. Też z jednej strony stresujące, ale ja nie lubię takiej monotonii, więc myślę, że to pasuje do mojego charakteru - wyznaje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS