Obawy przed poniedziałkowym powrotem do szkół. "To jedno z miejsc najbardziej obarczonych ryzykiem"

08.01 | Obawy przed poniedziałkowym powrotem do szkół. "To jedno z miejsc najbardziej obarczonych ryzykiem"tvn24

W poniedziałek uczniowie wrócą do szkół. Wielu z nich jest wciąż niezaszczepionych. Jednocześnie minister zdrowia zapowiada kolejną falę pandemii - tym razem wariantu omikron. Co to wszystko może oznaczać dla uczniów?

Kolejka do szczepień w galerii handlowej w Szczecinie wydaje się nie maleć. Cały czas pojawiają się tam rodzice z dziećmi. - Chcę, żeby było już normalnie, i żeby nie trzeba było się przejmować tą pandemią - mówi pani Katarzyna, mama Marka.

W poniedziałek, tuż przed piątą falą pandemii, dzieci mają wrócić do szkół. W poprzednich falach to właśnie szkoły bywały rozsadnikiem zakażeń. - Jeżeli wszyscy epidemiolodzy, specjaliści chorób zakaźnych, mówią, że szkoła jest ważnym pasem transmisyjnym, i że chcąc przerwać transmisję wirusa należy zawiesić zajęcia szkolne dla dzieci, to moim zdaniem trzeba to zrobić - mówi Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Zajęcia jednak zawieszone nie będą. - Szkoły nie są, ja to podkreślam, nie są rozsadnikiem COVID-u - zaznacza Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

- Nie wiem, czemu służą takie deklaracje przedstawiciela resortu edukacji, ponieważ przecież późną jesienią z ust ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego słyszeliśmy, że szkoły to jest właśnie jedno z miejsc najbardziej obarczonych ryzykiem ognisk epidemicznych - odpowiada doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Pandemii COVID-19.

Zachód stawia tamę

Cały zachodni świat zastanawia się nad tym problemem. W Chicago w USA szkoły zostały zamknięte na dziesięć spustów właśnie z obawy przed omikronem. Podobnie sytuacja wygląda w prowincji Ontario w Kanadzie. Tam jednak przeciwko nauce zdalnej zaprotestowali rodzice. W Stanach Zjednoczonych też zresztą protestują. - Rodzice chcą, aby szkoły pozostały otwarte, a eksperci są przekonani, że uczenie się w budynkach szkolnych jest najlepsze dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci oraz ich edukacji. Szkoły w tym kraju powinny pozostać otwarte - uważa Jeff Zients, koordynator Białego Domu do spraw pandemii COVID-19.

Na razie większość amerykańskich szkół, pomimo napięć, pozostaje otwarta. W Europie jest podobnie. Większość krajów postanowiła często testować dzieci - w Danii, Grecji, Bułgarii i na Cyprze nawet trzy razy w tygodniu. We Francji nadal uczniowie i nauczyciele muszą nosić maski. Wszędzie ważną rolę odgrywają szczepienia.

Ministerstwo Edukacji zapowiada, że szkoły będą funkcjonować tak jak jesienią - czyli tam, gdzie pojawią się ogniska zakażeń, będzie wprowadzana nauka hybrydowa. Częściowo zdalna, częściowo stacjonarna.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To nie będzie kampania na tematy światopoglądowe. Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 nie pozostawiają wątpliwości - dla wyborców najważniejsze dziś są bezpieczeństwo, ochrona zdrowia i gospodarka. Liberalizacja aborcji czy związki partnerskie schodzą w wyborach prezydenckich na dalszy plan.

Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej. Sondaż 

Źródło:
Fakty TVN

Wygląda na to, że gdyby nie podpowiedź, to prezydent Andrzej Duda nie przypomniałby sobie nazwiska kandydata PiS na prezydenta. Rozpoznawalność Karola Nawrockiego ma poprawić kampania. Tyle że Prawo i Sprawiedliwość nie ma pieniędzy i właśnie o to posłanka tej partii publicznie pokłóciła się z propisowską telewizją.

Rozpoznawalność Nawrockiego jest niewielka, a PiS-owi brakuje pięniędzy, by go promować

Rozpoznawalność Nawrockiego jest niewielka, a PiS-owi brakuje pięniędzy, by go promować

Źródło:
Fakty TVN

Jest projekt raportu końcowego komisji śledczej ds. afery wizowej i zapowiedź 11 zawiadomień do prokuratury. Dotyczą one między innymi Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Raua czy Mariusza Kamińskiego. Komisja swoje prace rozpoczęła w lutym. Zapytaliśmy Polaków, czy popierają działania rządzącej koalicji w sprawie rozliczania nieprawidłowości z czasów rządów PiS. 50 procent respondentów na to pytanie odpowiedziało twierdząco.

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących

Rozliczanie nieprawidłowości z czasów PiS. Sondaż w sprawie działań rządzących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad połowa ankietowanych Polaków (53 proc.) negatywnie ocenia prace podkomisji smoleńskiej, której szefem był poseł PiS Antoni Macierewicz. Tak wynika z najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Jest też zawiadomienie do prokuratury dotyczące Antoniego Macierewicza w sprawie programu Karkonosze, czyli zakupu wspólnie z innymi państwami samolotu do tankowania w powietrzu. Macierewicz podjął jednoosobowo decyzję, by wycofać się z programu.

Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 

Jak Polacy oceniają podkomisję smoleńską Macierewicza? Sondaż 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jest bardzo wielu wyborców i wyborczyń, którzy głosują na Prawo i Sprawiedliwość niezależnie od tego, kto będzie ich kandydatem - mówiła w "Faktach po Faktach" Dorota Łoboda (PO). Paweł Śliz (Polska 2050) stwierdził, że wystawienie prezesa IPN Karola Nawrockiego przez PiS i przekonywanie, że to kandydat "obywatelski" to "zaklinanie rzeczywistości".

"To ukrycie szyldu, bo wiedzą, że szyld PiS nie jest dobrą reklamą"

"To ukrycie szyldu, bo wiedzą, że szyld PiS nie jest dobrą reklamą"

Źródło:
TVN24

- Karol Nawrocki nie jest kandydatem obywatelskim, tylko obywatela Jarosława Kaczyńskiego, który sam zdecydował, kogo Prawo i Sprawiedliwość ma poprzeć, bo wstydzi się ośmiu lat rządów - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister klimatu, rzecznik PSL Miłosz Motyka. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska) oceniła, że "PiS-owski szyld jest celowo schowany i nie można pozwolić zapomnieć o tym wyborczyniom i wyborcom". Oboje odnieśli się też do wyniku sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24.

"Szyld jest celowo schowany"

"Szyld jest celowo schowany"

Źródło:
TVN24

Po prawie dwóch miesiącach wojny pomiędzy Izraelem a Hezbollahem w Libanie lada moment zawarty ma być rozejm. Oba kraje zgodziły się na amerykańską propozycję zawieszenia broni. Mają wstrzymać walki na 60 dni. Z południa Libanu ma się wycofać zarówno armia Izraela, jak i Hezbollah. Wkroczy tam armia libańska. Wojna w Strefie Gazy trwa nadal.

Domagały się tego USA, UE, a nawet Iran. Izrael zgodził się na zawieszenie broni z Hezbollahem

Domagały się tego USA, UE, a nawet Iran. Izrael zgodził się na zawieszenie broni z Hezbollahem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W samej Rumunii ludzie są zdumieni i pytają, jak to możliwe, że mało znany polityk, bez poparcia żadnej partii, zwyciężył w pierwsze turze wyborów prezydenckich. Dogrywka za dwa tygodnie. Calin Georgescu jest jawnie prorosyjski, a Rumunia to istotny kraj w NATO i Unii Europejskiej.

"To nie miało prawa się wydarzyć". Prorosyjski polityk wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Rumunii

"To nie miało prawa się wydarzyć". Prorosyjski polityk wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Rumunii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS