PiS nie mówi nic o zmianach w "lex Tusk", za to podkręca retorykę antyunijną

Źródło:
Fakty TVN
PiS nie mówi nic o zmianach w "lex Tusk", za to podkręca retorykę antyunijną
PiS nie mówi nic o zmianach w "lex Tusk", za to podkręca retorykę antyunijną
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
PiS nie mówi nic o zmianach w "lex Tusk", za to podkręca retorykę antyunijnąJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Zapewne we wtorek Jarosław Kaczyński powie Klubowi Parlamentarnemu PiS, co dalej z "lex Tusk". Prezydent był za ustawą, a po czterech dniach trochę przeciw, bo nagle wniósł poprawki. PiS może je teraz wyrzucić do kosza, bo liczy się prezydencki podpis. Komisja już po cichu powstaje, a rządowa propaganda przygotowuje grunt. Jednocześnie Antoni Macierewicz głośno nazywa Unię Europejską "rosyjską agenturą".

"Współwinni zbrodni wciąż żyją bezkarnie" - taki transparent, na którym znajdowała się podobizna Donalda Tuska, towarzyszył uroczystości miesięcznicy smoleńskiej na najwyższym szczeblu. Wszystko odbywało się przy uroczystej asyście Wojska Polskiego. Nielubiane przez PiS transparenty były daleko za kordonem policji.

Warto też dodać, że rządowa telewizja już ma serial o tematyce, którą PiS przygotowało dla komisji o rosyjskich wpływach, a sam rząd nie wyklucza, że do komisji wejdzie autor serialu rządowej telewizji - profesor Sławomir Cenckiewicz. PiS nie wstrzymuje działań w sprawie komisji, chociaż prezydent skierował do Sejmu swój projekt jej powoływania i działania. - Jako kancelaria prezydenta liczymy na to, żeby już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu, Sejm pochylił się nad nowelizacją ustawy zaproponowaną przez pana prezydenta - poinformował Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta RP.

- Klub Prawa i Sprawiedliwości zbiera się we wtorek rano i wtedy te decyzje będą podejmowane. Na ten moment jeszcze po prostu klub nie ma stanowiska - przekazał Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej z PiS.

"Liczę, że ktoś wreszcie Jarosławowi Kaczyńskiemu powie: przesadzasz"
"Liczę, że ktoś wreszcie Jarosławowi Kaczyńskiemu powie: przesadzasz"TVN24

Antyunijna retoryka

Prezydent po tym, jak skierował ustawę PiS-u do Trybunału Konstytucyjnego, ale już ze swoim podpisem, nagle zmienił zdanie i zaproponował inny pomysł, chociaż zbliżony do tego, co opozycja nazwała "lex dopaść Tuska". Teraz PiS może uczynić gest wobec Andrzeja Dudy, ale nie musi i nie za bardzo chce, bo zwłoka co do decyzji nie wynika z tego, że klub PiS podejmuje decyzje. Wszystko zależy od Jarosława Kaczyńskiego.

- Moim zdaniem pani marszałek Witek, ale także i całe środowisko Prawa i Sprawiedliwości, nie będą zainteresowane nowelizacją pana prezydenta Andrzeja Dudy, który z tą nowelizacją pozostaje trochę jak Himilsbach z angielskim - ocenił Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL. - Jak można naprawiać zło jakimś innym złem? - pyta Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

Na takich spotkaniach jak na przykład Forum Klubów "Gazety Polskiej" PiS nie mówi o wątpliwościach prezydenta. PiS atakuje za to Unię Europejską, która to się obawia, że nowa komisja będzie kolejnym zamachem PiS-u na praworządność i demokrację. Antoni Macierewicz nazywa UE "agenturą rosyjską".

- Rezydenci rosyjskiego wywiadu - i wojskowego, i cywilnego - mają uśmiechnięte twarze i tak naprawdę niedużo do roboty. Oni się po prostu cieszą z poszczególnych kroków, które Polskę kompromitują, które wywołują nastroje antyunijne - mówi Paweł Wojtunik, były szef CBA. To opinia byłego szefa CBA o komisji, która ma zacząć tropić rosyjskie wpływy po ośmiu latach rządów PiS-u i po ośmiu latach kontroli PiS-u nad służbami specjalnymi, tuż przed wyborami.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS