Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje

Źródło:
Fakty TVN
Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje
Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniuje
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Coraz więcej kobiet opisuje swój poród jako "bolesny, traumatyczny czy tragiczny". RPO interweniujeKatarzyna Górniak/Fakty TVN

To nie jest problem wszystkich rodzących kobiet i wszystkich porodówek. Jednak mogłoby się wydawać, że był czas, by tę lekcję odrobić. Niestety, ból i brak empatii to wciąż doświadczenie zbyt wielu kobiet. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia. 

- Jestem mamą, która doświadczyła wielu naruszeń podczas porodu - wyznaje pani Anna Osmenda-Salamon. - Mamy są trochę pozostawione same sobie - dodaje pani Aleksandra Wąchal.

Z trudnych przeżyć jednej powstała grupa wsparcia dla wielu. Z inicjatywy pani Anny kobiety w Wolbromiu mogą się podzielić tym, jak wyglądał ich poród. - Nie jestem w stanie sobie przypomnieć mamy, którą tutaj spotkałam, która w czasie porodu nie doświadczyła chociaż jednego naruszenia - zwraca uwagę pani Anna.

ZOBACZ TEŻ: W ciąży dowiedziała się, że ma raka szyjki macicy. Pani Maja poddała się chemioterapii i urodziła zdrowego synka

To prywatne doświadczenia i powszechna wiedza. - To, na co pacjentki zwracały nam uwagę, to to, że jeżeli miałyby opisać swój poród, to musiałyby opisać takimi słowami jak bolesny, traumatyczny czy tragiczny - wskazuje Bartłomiej Łukasz Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Określenie "rejestr ciąż" pojawiło się za rządów PiS-u. Choć władza się zmieniła, to obawy pozostały
Określenie "rejestr ciąż" pojawiło się za rządów PiS-u. Choć władza się zmieniła, to obawy pozostałyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Pismo do Ministerstwa Zdrowia

Rzecznik Praw Obywatelskich napisał do Ministerstwa Zdrowia, że opiekę okołoporodową trzeba w Polsce poprawić i przytacza dane - co piąta kobieta w czasie swojego porodu czuła się poniżona. Czemu? Powody porażają. To szantaż zdrowiem dziecka, rozkładanie nóg siłą lub przywiązywanie ich do łóżka, groźby, szturchnięcia czy policzkowanie.

- Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił skierować kompleksowe wystąpienie, które w maksymalny sposób wskazuje obraz ciąży i porodu - przekazuje Piotr Mierzejewski z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Moje pieski też tak robią". Koszmarny poród i interwencja Rzecznika Praw Pacjenta

Nie każdy poród jest zły, ale gdy jest, może być zły z wielu powodów. - Brak dostępu do znieczulenia, brak wsparcia w karmieniu piersią, brak ochrony krocza, brak pobrania zgody na procedury medyczne - wymienia pani Anna Osmenda-Salamon.

Pani Izabela opowiedziała o traumatycznym porodzie. "Mam depresję poporodową i zespół stresu pourazowego"
Pani Izabela opowiedziała o traumatycznym porodzie. "Mam depresję poporodową i zespół stresu pourazowego"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Standardy opieki okołoporodowej mają się zmienić

Lista wstydu jest długa, ale są też pozytywy. - Pozytywna informacja jest taka, ponieważ analizujemy te dane na bieżąco, że są zmiany - przekazuje Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku. Widać je na przykład w odsetku znieczuleń zewnątrzoponowych. Rok do roku było ich skandalicznie mało, a gdy Ministerstwo Zdrowia zmieniło sposób ich finansowania, w liczbach coś drgnęło.

Odsetek porodów naturalnych ze znieczuleniem zewnątrzoponowymNFZ

Pracy jest tu jednak wciąż dużo. Pomysły są. - Trwa bardzo intensywne szkolenie pań położnych, wtedy anestezjolodzy będą mogli - tak jak to jest w standardzie - oddać im część kompetencji w trakcie porodu - informuje prof. Ewa Wender-Ożegowska, krajowa konsultantka ds. położnictwa i ginekologii.

A same standardy opieki okołoporodowej wkrótce mają się zmienić - jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia - z korzyścią dla kobiet. - Będą miały opiekę laktacyjną, będą miały lepszą opiekę położnej, lepszy dostęp do rozwiązań z zakresu znieczuleń okołoporodowych, szereg innych rozwiązań, które sprawią, że kobiety będą się mniej bały rodzić - zapewnia Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Swoje prawa warto poznać już przed porodem, by nie musieć ich dochodzić po nim. Pani Anna przed Rzecznikiem Praw Pacjenta dowiodła, że jej prawa w trakcie porodu naruszono. - Znalazłam w sobie siłę, żeby o swoje prawa zawalczyć - podkreśla pani Anna. Chodzi o to, żeby walczyć już nie trzeba było.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS