Minister Emilewicz nie słyszała słów Kaczyńskiego. Powodem "słaba akustyka", zdradza Gowin

10.06.2020 | Minister Emilewicz nie słyszała słów Kaczyńskiego. Powodem "słaba akustyka", zdradza Gowin
10.06.2020 | Minister Emilewicz nie słyszała słów Kaczyńskiego. Powodem "słaba akustyka", zdradza Gowin
Maciej Mazur | Fakty TVN
10.06.2020 | Minister Emilewicz nie słyszała słów Kaczyńskiego. Powodem "słaba akustyka", zdradza GowinMaciej Mazur | Fakty TVN

Jak to możliwe, że wszyscy słyszeli słowa o "chamskiej hołocie", a stojąca obok Jarosława Kaczyńskiego wicepremier Jadwiga Emilewicz - rzekomo nie? Z rozwiązaniem przychodzi Jarosław Gowin. - W sejmowych ławach rządowych jest kiepska akustyka - tłumaczy. Przybliżamy zatem tę polityczno-akustyczną zagadkę.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) pytana w zeszły piątek, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński użył podczas obrad Sejmu słowa "hołota", odpowiedziała, że "nie słyszała tego".

- Nie słyszałam, ponieważ zaczęło głośniej mówić kilku ministrów - mówiła Emilewicz 5 czerwca.

Szczere stwierdzenie wicepremier odbiło się szerokim echem. Wywołało fale komentarzy zarówno ze strony opozycji, jaki i obozu rządzącego.

Jarosław Gowin w środę w "Rozmowie Piaseckiego" powiedział, że jest przekonany, że "premier Emilewicz mówiła prawdę".

- Zachęcam pana redaktora kiedyś, żeby pan został ministrem, zasiadł w ławach rządowych. Tam akustyka jest taka, że bardzo słabo słychać - powiedział Jarosław Gowin, lider Porozumienia, które razem z Prawem i Sprawiedliwością oraz Solidarną Polską tworzy Zjednoczoną Prawicę.

Z daleka słychać lepiej?

Wyrobioną opinię na temat sejmowej "akustyki" ma nie tylko Jarosław Gowin.

Zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel proponuje sięgnąć do źródeł. - Na stronie sejmowej są do przeczytania, do pobrania stenogramy z każdego posiedzenia - przypominał 5 czerwca Radosław Fogiel.

Jednak stenogramy z 4 czerwca jeszcze nie pojawiły się na stronie Sejmu. Za to są z 2 czerwca.

- Dzisiaj tak szczerze sobie porozmawiajmy. Mam pytanie do pana posła Czarnka - mówił wtedy poseł Krzysztof Śmiszek (klub Lewicy, partia Wiosna). Pada pytanie, słychać odpowiedź, ale i różne dopowiedzenia z sali.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że im mocniejsze przemówienie, tym większy hałas. - Boicie się Rafała Trzaskowskiego, bo boicie się, że on odeśle waszego prezydenta - mówił poseł Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

W odpowiedzi usłyszał donośny śmiech, który rozległ się w sejmowej sali. - Bardzo się tego boicie. I będzie pan (Kaczyński - przyp. red.) płakał z tego powodu - kontynuował poseł.

Tyle zamieszania, a przecież tylko część miejsc jest zajęta.

Przy tak zaciętych dyskusjach warto pamiętać, że mikrofony są czułe, a resztę wyłapią protokolanci. I tylko "hołoty" nie słychać.

- Ja oczywiście słyszałam te słowa, które padły, ponieważ uczestniczyłam w obradach Sejmu zdalnie. Natomiast słychać było doskonale - przyznała 5 czerwca posłanka Magdalena Sroka z Porozumienia (w Sejmie klub Prawa i Sprawiedliwości).

Wniosek jest prosty, choć trochę zaskakujący - z daleka słychać lepiej.

Autor: Maciej Mazur / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS