Lekcja historii o atakach z 11 września 2001 roku. "Nasza misja jest dość prosta"


Za kilka dni minie 20 lat od wydarzeń, które na zawsze zmieniły świat. 11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy dokonali ataku na bliźniacze wieże w Nowym Jorku i na Pentagon. Pokolenie urodzone po zamachach czytało o nich głównie w podręcznikach historii. W jaki sposób opowiedzieć młodym ludziom o tym, co się wtedy wydarzyło? Tego zdania postanowiło podjąć się jedno z nowojorskich muzeów, w którym świadkowie zamachów opowiadają o swoich doświadczeniach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

20 LAT OD TRAGEDII - 11 WRZEŚNIA OD 14 PROGRAM SPECJALNY W TVN24 GO

Joan Mastropaolo na własne oczy widziała, jak porwany przez terrorystów samolot wbija się w północną wieżę World Trade Center. Ataki z 11 września 2001 roku na zawsze zmieniły jej życie. Obecnie kobieta pracuje w jednym z nowojorskich muzeów, które za cel obrało sobie edukację pokolenia urodzonego po zamachach.

- To najgorszy atak z jakim mieliśmy do czynienia na amerykańskiej ziemi. Nie możemy odpuścić, nie możemy zapomnieć. Chcemy, by młodsze pokolenie zdobyło wiedzę i przekazywało ją dalej, kiedy my będziemy się starzeć - mówi Joan Mastropaolo z 9/11 Tribute Museum.

Joan swoją historię opowiadała niezliczoną ilość razy. Kilka dni przed 20. rocznicą ataków z 11 września 2001 roku w muzeum gościła grupę uczniów z Oregonu, którzy o zamachach czytali głównie w podręcznikach historii.

- Ci ludzie już nie mogą mówić. Poszli do pracy i zginęli. Poczułam, że muszę zrobić wszystko co w mojej mocy, by opowiedzieć ich historie, by uczcić ich pamięć - podkreśla Joan.

- Kiedy doszło do ataków, nie było mnie na świecie. To smutne, że tak wielu ludzi straciło życie pracując czy po prostu przechodząc obok. To ważne byśmy pamiętali o tym, co się stało. Było to ważne wydarzenie dla naszego kraju - uważa Gillian Rodriguez Lentz, 14-latka z Oregonu.

Edukacja młodszego pokolenia

11 września 2001 roku terroryści z Al-Kaidy porwali cztery samoloty. Dwa z nich uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center, jeden w Pentagon. Ostatni atak się nie powiódł, bo grupa pasażerów powstrzymała zamachowców, poświęcając własne życie. W atakach zginęło prawie trzy tysiące osób.

- Każdy stracił coś tego dnia: czy to dom, czy członka rodziny. To bolesny widok. Jest mi przykro z powodu wszystkich tych, którzy stracili kogoś lub coś ważnego - mówi Ian Crites, 15-latek z Oregonu.

- Zdałam sobie sprawę, że zanim się urodziłam, wydarzyło się wiele rzeczy. Zrozumiałam, że powinnam poświęcić temu więcej uwagi - podkreśla Mia Thorington, 14-latka z Oregonu.

Niektórzy obawiają się, że po 20. rocznicy zainteresowanie atakami z 11 września 2001 roku osłabnie, dlatego edukacja młodego pokolenia jest dla Amerykanów bardzo ważna. Dla wielu młodych ludzi to emocjonalnie trudna lekcja, ale zdaniem dorosłych obywateli USA wszyscy powinni ją odrobić.

- Nasza misja jest dość prosta. Chcemy dzielić się historiami ludzi, którzy byli na miejscu tragedii, którzy jej doświadczyli, chcemy opowiadać o rodzinach, które w zamachach straciły swoich bliskich - zaznacza Joan Mastropaolo.

Co można zobaczyć w muzeum?

Podczas wizyty w nowojorskim 9/11 Tribute Museum uczniowie mogą wysłuchać nie tylko opowieści świadków ataków, które na zawsze zmieniły świat. Oglądają też relacje z 11 września 2001 roku, zdjęcia pokazujące moment zawalenia wież, płonące budynki i próby ratowania ludzi uwięzionych pod gruzami.

15-letni Ian, który marzy o dołączeniu do amerykańskich sił powietrznych, dopiero podczas wizyty w muzeum zrozumiał powagę tamtego dnia.

- Gdy usłyszałem historię Joan, kiedy zobaczyłem zdjęcia ludzi, którzy przeżyli, którzy zginęli tego dnia, jeszcze bardziej zapragnąłem dołączyć do armii. Jeśli uda mi się ochronić kogoś przed śmiercią, jeśli uda mi się sprawić, że ten ostatni raz zobaczą się z przyjaciółmi, rodziną, z chęcią to zrobię - mówi chłopak.

Do amerykańskiej armii postanowiło dołączyć wielu młodych ludzi urodzonych po 11 września 2001 roku. W sierpniu część z nich była w Afganistanie pomagając podczas ewakuacji w Kabulu.

W zamachu, do którego doszło blisko dwa tygodnie temu w pobliżu lotniska w Kabulu, zginęło trzynaścioro amerykańskich żołnierzy. Pięcioro z nich miało zaledwie 20 lat - urodzili się w oni 2001 roku.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN