Koronawirus znów w natarciu, ale rząd nie planuje obostrzeń. "Zlikwidowano COVID-19 w NFZ"

Koronawirus znów w natarciu, ale rząd nie planuje obostrzeń. "Zlikwidowano COVID-19 w NFZ"
Koronawirus znów w natarciu, ale rząd nie planuje obostrzeń. "Zlikwidowano COVID-19 w NFZ"
Fakty TVN
Koronawirus znów w natarciu, ale rząd nie planuje obostrzeń. "Zlikwidowano COVID-19 w NFZ"Fakty TVN

Sytuacja alertowa - tak minister zdrowia Adam Niedzielski mówi o obecnej sytuacji epidemicznej COVID-19 w Polsce. Przyznaje, że liczba zakażonych koronawirusem szybko rośnie. Jednak o restrykcjach rząd na razie nie myśli. Obecnie dominujący wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny, ale wywołuje łagodniejszą chorobę niż poprzednie.

Od dwóch tygodni rząd obserwuje wyraźny wzrost liczby zakażeń. Wskaźnik R - określający skalę reprodukcji koronawirusa - wynosi 1,5 i jest jednym z najwyższych od początku epidemii COVID-19 w Polsce. - Sytuacja może być określona jako alertowa - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

- 1 kwietnia odkreślono w Polsce grubą kreską pandemię, nawet zlikwidowano taki produkt rozliczeniowy jak COVID-19 w NFZ. Nie ma już choroby COVID-19 w naszym kraju, tylko jest infekcja wirusowa i według takiej skali jest rozliczana - zwraca uwagę dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych

Koronawirus w Polsce jest cały czas - o czym świadczą między innymi wyniki badań naukowców z Poznania. Od ponad dwóch lat badają obecność SARS-CoV-2 w miejskich ściekach. Ostrzegają, że jego stężenie jest zdecydowanie wyższe niż rok temu.

- W miesiącach letnich SARS-CoV-2 w zeszłym roku praktycznie nie było - mówi dr Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Obecnie dominujący wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny, ale wywołuje łagodniejszą chorobę niż poprzednie. Mimo to lekarze i wirusolodzy obawiają się kolejnej fali. Nie mają pełnego obrazu sytuacji, bo rząd zrezygnował z powszechnego testowania w kierunku zakażenia koronawirusem.

- Działamy na podstawie tego, czy nam się zapełnią oddziały intensywnej terapii. To jest działanie reaktywne, które siłą rzeczy, jakby ktoś nie próbował, to będzie spóźnione - podkreśla prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wirusolog.

Wrócą obostrzenia?

Skutki poprzedniego przeładowania wciąż odczuwają szpitale leczące pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19. Z powodu pandemii diagnostykę zaczęli późno.

- To jest problem dla całego systemu ochrony zdrowia: walka z deficytem zdrowotnym zaciągniętym przez ponad dwa lata trwania okresu pandemicznego - podkreśla Kamil Barczyk, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bolesławcu.

Dodatkowe narzędzia walki z epidemią rząd planuje wprowadzić dopiero, gdy liczba zakażonych w szpitalach przekroczy pięć tysięcy. Obecnie jest ich kilkuset.

- Ja bym poważnie rozważył przeproszenie się z maseczkami nie tylko w szpitalach i aptekach - uważa prof. dr hab. Marcin Czech, specjalista w zakresie epidemiologii, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

Obowiązek noszenia maseczek cały czas obowiązuje w aptekach i podmiotach leczniczych. We Włoszech, gdzie zakażonych jest ponad milion dwieście tysięcy osób, trzeba je nosić także w środkach transportu publicznego. Na Cyprze zasłaniać nos i usta trzeba już we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych.

Z kolei w Polsce minister zdrowia rekomenduje, by w tłumie - szczególnie narażeni, a zatem osoby starsze i z obniżoną odpornością - zakładali maseczki dobrowolnie. - Na razie nie myślimy o żadnych restrykcjach - informuje Adam Niedzielski.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Poseł Marcin Romanowski, ścigany listem gończym, pisze list do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i stawia warunki. W pięciu punktach wymienia, co musi się stać, żeby wrócił do Polski. Przypomnijmy, w 11 punktach prokuratorzy spisali wobec niego zarzuty, uruchomili Europejski Nakaz Aresztowania, który powinien działać także na Węgrzech. Czy zadziała?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie patrzcie na ceny, mówcie o jakości. Na końcu kupujemy jakość. To jest najważniejsze w hematologii i onkologii - powiedział w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odnosił się do selekcji sprzętu kupowanego przez WOŚP za zebrane w czasie Finału pieniądze.

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Źródło:
TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS