Kolejne podejście do powołania RPO. Bartłomiej Wróblewski, "ponura kpina z praw kobiet"

10.03.2021 | Kolejne podejście do powołania RPO. Bartłomiej Wróblewski, "ponura kpina z praw kobiet"
10.03.2021 | Kolejne podejście do powołania RPO. Bartłomiej Wróblewski, "ponura kpina z praw kobiet"
Paweł Płuska | Fakty TVN
10.03.2021 | Kolejne podejście do powołania RPO. Bartłomiej Wróblewski, "ponura kpina z praw kobiet"Paweł Płuska | Fakty TVN

Skrajnie konserwatywny katolicki fundamentalista - tak przeciwnicy mówią o Bartłomieju Wróblewskim. Poseł Prawa i Sprawiedliwości ma być kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich. Mało kompromisowym, bo to on złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. To był początek dramatów kobiet i ulicznych protestów.

Nazwisko Bartłomieja Wróblewskiego znowu rozgrzało scenę polityczną. Doktor prawa, poseł PiS, który zasłynął reprezentowaniem w Trybunale Konstytucyjnym posłów, którzy złożyli wniosek w sprawie aborcji - co doprowadziło do wyjścia kobiet na ulice - teraz miałby być kandydatem prawicy na Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Bardzo możliwe, że to będzie Wróblewski - przyznaje Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS.

- Wyrażał taką chęć kandydowania, więc być może - dodaje poseł PiS Marek Ast.

Samo to "być może" wywołało polityczną burzę. Zwłaszcza że nawet ci, którzy tę kandydaturę rozważają, mają świadomość, że to kandydatura kontrowersyjna, dla wielu nie do przyjęcia.

- Polityczna kandydatura człowieka, który jest takim PiS-owskim talibem - uważa Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Na początku myślałam, że to jest żart, a teraz widzę, że to jest po prostu ponura kpina z praw kobiet - mówi Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska i klubu Koalicji Obywatelskiej.

Jeśli ta kandydatura zostanie zgłoszona i przejdzie przez Sejm, to zgodę musi też wyrazić Senat - a tam większość ma opozycja. Choć niekoniecznie w tej sprawie. Senator PSL Jan Filip Libicki poinformował, że skłania się do poparcia posła Wróblewskiego, co według marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO) nie jest jeszcze różnoznaczne z rzeczywistym poparciem.

- Jak pan pyta chirurga, to między tym, że "rozważam operację", a "wykonam operację", jest duża różnica - uspokaja Tomasz Grodzki, z zawodu lekarz. Jak przekonuje marszałek, ta operacja nie jest jeszcze ani zaplanowana, ani oficjalnie zapowiedziana.

"To nie jest wybór światopoglądu"

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada, że znając i szanując poglądy senatora Libickiego, będzie go przekonywał do zmiany zdania.

- Wybór Rzecznika to nie jest wybór światopoglądu, tylko to jest wybór o charakterze politycznym. Nie można moim zdaniem popierać (...) osoby, która jest częścią aparatu obecnej władzy - uważa Kosiniak-Kamysz.

Nawet bez głosu senatora Libickiego opozycja miałaby w Senacie większość, ale oprócz niego waha się też niezależna senator Lidia Staroń. Brak tych dwóch głosów oznacza remis w głosowaniu.

Dotychczasowy rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar nie chce oceniać żadnej kandydatury. Przypomina jednak, jakie cechy powinien mieć kandydat na stanowisko. - Podstawowa cecha to jest niezależność, ponieważ RPO ma stać na straży praw i wolności obywateli - podkreśla Bodnar.

RPO bardzo często będzie musiał działać i występować w kontrze do władzy. Każdej. Tym, kiedy się kończy kadencja Adama Bodnara, miał zająć się dziś Trybunał Konstytucyjny. Rozprawę po raz kolejny przełożono.

Prawdopodobnie w tym tygodniu opozycja zgłosi swojego kandydata na RPO, kogoś o rodowodzie solidarnościowym, kto mógłby zdobyć również poparcie polityków PiS.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN