KE stawia warunki. Rząd chce zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, ale czy to zakończy spór?

20.10.2021 | KE stawia warunki. Rząd chce zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, ale czy to zakończy spór?
20.10.2021 | KE stawia warunki. Rząd chce zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, ale czy to zakończy spór?
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.10.2021 | KE stawia warunki. Rząd chce zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, ale czy to zakończy spór?Maciej Knapik | Fakty TVN

Komisja Europejska domaga się od Polski likwidacji Izby Dyscyplinarnej, przywrócenia do pracy zawieszonych sędziów oraz odtworzenie niezależności wymiaru sprawiedliwości. Te trzy punkty, o których mówiła podczas wtorkowej debaty przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, wiążą się z wypłatą Polsce środków z funduszu odbudowy.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w połowie lipca wydał postanowienie o zawieszeniu pracy Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak zapewnia rzecznik prasowy Izby Piotr Falkowski, orzeczenie TSUE "w zasadzie jest wykonywane". Jednak wokanda Izby jest rozpisana do końca roku, a najbliższa rozprawa ma się odbyć już w czwartek. Falkowski tłumaczy, że Izba nie rozpoznaje nowych spraw, tylko stare i to jedynie częściowo.

- W praktyce bardzo mało spraw sędziowskich w ogóle jest rozpoznawanych - mówi rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN, dodając, że nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby Izba przestała działać.

Tymczasem zawieszenie Izby Dyscyplinarnej jest jednym z punktów, o których mówi Komisja Europejska w kontekście wypłacenia środków Polsce z funduszu odbudowy.

- Jak państwo wiedzą, w ramach zabezpieczenia będzie wymagane wstrzymanie procedur dyscyplinarnych i to już byłaby pierwsza rzecz - zaznaczył we wtorek Didier Reynders, komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości.

- To Unia Europejska symbolicznie naciska przysłowiowy "enter", żeby przelać nam pieniądze - przypomina Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim zapowiedział zlikwidowanie Izby Dyscyplinarnej SN, ale ustawy wciąż brak. - Jest kilka rozwiązań, wariantów, które są przygotowane - przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller.

- To jest fałsz, żadnego kompromisu nie będzie. Kilka dni temu ich wódz zapowiedział totalną destrukcję sądownictwa - powiedział w PE były premier i eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz.

Zapowiedź kolejnych reform sądownictwa

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ma być częścią głębokiej zmiany spłaszczenia struktury sądów - likwidacji sądów rejonowych i apelacyjnych. Sądy rejonowe stałyby się filiami sądów okręgowych, a nad sądami okręgowymi byłyby sądy regionalne.

"Będziemy robić swoje i realizować swoje cele. Tak będzie na przykład w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Dokumenty już są przygotowane. To mój komitet za nie odpowiada" - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Stowarzyszenia sędziowskie po zapowiedzi zmian w wymiarze sprawiedliwości obawiają się czystek personalnych i chaosu.

- To będzie próba już całkowitego dorżnięcia niezależnych sądów w Polsce - ocenił Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie da się już nabrać na tego typu zabawę w kotka i myszkę - dodał.

We wtorek w Parlamencie Europejskim padły jednoznaczne warunki, co w ocenie Komisji Europejskiej jest konieczne, aby Polska spełniała wymóg zapewnienia skutecznych środków prawnych w myśl Traktatu o Unii Europejskiej.

- Zalecenia dla Polski brzmią: odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i przywrócić do pracy zwolnionych sędziów - przekazała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Chodzi między innymi o sędziów Pawła Juszczyszyna i Igora Tuleję, od miesięcy odsuniętych od orzekania. Wielu innych sędziów ma postępowania dyscyplinarne.

- To miałby być rodzaj abolicji, amnestii? Średnio sobie wyobrażam, żeby cofać wyroki sądów - ocenił stanowisko Komisji Europejskiej rzecznik rządu Piotr Mueller. - To my jesteśmy praworządni, to oni nie są praworządni - skomentował z kolei Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera.

Takie reakcje jednak źle wróżą kompromisowi, także jeśli chodzi o nową Krajową Radę Sądownictwa. To, że jej członków sędziów wybiera Sejm, a nie - jak wcześniej - sędziowie, jest koronnym argumentem przeciwników rządu, którzy zarzucają PiS-owi upolitycznienie tego organu. Ponieważ wyroki wydawane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS mogą być podważane, wywołuje to chaos prawny.

- To nie jest skomplikowane, zwłaszcza, że zbliżamy się do końca kadencji neo-KRS - stwierdził Krystian Markiewicz, dodając, że wówczas można powołać nowy skład KRS na innych zasadach.

Jednak o takich planach władzy nie słychać wcale. Nie ma też mowy o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym, który orzekł, że niektóre przepisy Traktatu Unii Europejskiej w określonym zakresie są niezgodne z polską konstytucją. Dla UE taki wyrok Trybunału nie jest do zaakceptowania.

- To trafia nas w samo serce, czegoś takiego jeszcze nie było. Ten Trybunał przykłada siekierę do korzeni jedności Unii Europejskiej - mówiła podczas wtorkowej debaty przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Szef Parlamentu Europejskiego zapowiedział, że pozwie Komisję Europejską za brak działania. Państwa członkowskie Unii, które łamią zasady praworządności, nie powinny dostawać funduszy z Unii - podkreślił David Sassoli. Jarosław Kaczyński stwierdził natomiast, że bez pieniędzy z unijnego funduszu odbudowy rząd też jest w stanie zrealizować swoje plany.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN