Kampania w czasach koronawirusa. "To jest bardzo duże utrudnienie"

09.03.2020 | Kampania w czasach koronawirusa. "To jest bardzo duże utrudnienie"
09.03.2020 | Kampania w czasach koronawirusa. "To jest bardzo duże utrudnienie"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.03.2020 | Kampania w czasach koronawirusa. "To jest bardzo duże utrudnienie"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Wielkie wiece wyborcze i spotkania z wyborcami mogą zostać ograniczone do minimum. Na razie nie wiadomo, jak będą wyglądały konwencje kandydatów na prezydenta. Kampania wyborcza zaczyna toczyć się w cieniu koronawirusa. W czarnym scenariuszu wybory mogą zostać nawet przełożone.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Władysław Kosiniak-Kamysz to pierwszy i jak na razie jedyny kandydat, który otwarcie mówi o ewentualnej konieczności przełożenia majowych wyborów prezydenckich.

- Jeżeli będą względy epidemiologiczne, które spowodują, że na jakimś obszarze nie można odbywać spotkań, to ja się zawsze do takich decyzji będę stosował, ale wtedy trzeba rozważyć przesunięcie terminu wyborów, ponieważ kampania to są spotkania z ludźmi - podkreśla szef PSL.

Kandydat ludowców poruszył głośno sprawy, które na zamkniętych naradach omawiają wszystkie sztaby.

Chodzi głównie o to, jak na kampanie ich kandydatów wpłynie epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, co z rekomendacją Głównego Inspektoratu Sanitarnego, by spotkań powyżej 1000 osób nie zwoływać i co jeśli wzrost zachorowań sprawi, że kandydaci będą musieli z uścisków dłoni po prostu zrezygnować.

- To jest bardzo duże utrudnienie prowadzenia kampanii. To jest przesunięcie szans na korzyść rządzących - ocenia Kosiniak-Kamysz.

Innego zdania są sztabowcy Roberta Biedronia. - Jeszcze nikt na epidemii, na strachu wobec Polek i Polaków wyborów nie wygrał - mówi Tomasz Trela, szef sztabu Roberta Biedronia.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk o zmianie daty wyborów mówi, ale tylko w bardzo konkretnych okolicznościach. "Gdyby rozwój wirusa nastąpił tak jak we Włoszech i objął np. całe województwo, a w kwarantannie byłyby całe gminy, to musielibyśmy myśleć o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej i odsunięciu wyborów" - powiedział minister w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

"Najwyższy czas"

W związku z kolejnymi przypadkami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce prezydent Andrzej Duda na wtorek, na godzinę 11.00, zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Będzie to dopiero trzecie w tej kadencji posiedzenie Rady z udziałem prezydenta, przedstawicieli rządu i opozycji.

- Wreszcie, bo chyba najwyższy czas, żeby porozmawiać na poważnie z opozycją - mówi kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

- Obawiam się, że to tylko chęć budowania takiej politycznej narracji, a nie szukania konkretnych rozwiązań - ocenia poseł Krzysztof Gawkowski (Lewica, Wiosna).

Sam Andrzej Duda swoją kampanię ograniczył w poniedziałek do uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Spotkał się tam z Polakami mieszkającymi na Ukrainie, w Mołdawii i Rosji, w ramach finału Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie.

W tym czasie jego sztab opracowywał nowy scenariusz na zaplanowaną na weekend konwencję programową. - Nie chcielibyśmy odwoływać całkowicie naszej konwencji, myślimy o zmianie formuły - zapowiada Adam Bielan, rzecznik prasowy sztabu Andrzeja Dudy.

Co ze spotkaniami z wyborcami?

Szymon Hołownia to pierwszy kandydat, który zmienia sposób walki o głosy. W poniedziałek poinformował, że całkowicie rezygnuje z otwartych spotkań i o to samo zaapelował do swoich rywali.

- Miałem odwagę zrobić to pierwszy i teraz, koleżanki i koledzy, proszę was, żebyśmy to naprawdę przemyśleli - mówi Hołownia.

Z kolei kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak nie wyklucza podobnej decyzji, ale czeka na więcej informacji w sprawie koronawirusa. - Jeżeli będzie jakaś twarda rekomendacja w kampanii, to się jej podporządkujemy. Na razie to jest zalecenie - podkreśla Bosak.

W poniedziałek późnym wieczorem prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie będzie organizował dużych spotkań w trakcie kampanii.

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że jeszcze nigdy kampania wyborcza w Polsce nie była prowadzona w atmosferze niepewności i wiszącej nad kandydatami groźby ograniczenia spotkań w terenie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS