Kampania w czasach koronawirusa. "To jest bardzo duże utrudnienie"

09.03.2020 | Kampania w czasach koronawirusa. "To jest bardzo duże utrudnienie"
09.03.2020 | Kampania w czasach koronawirusa. "To jest bardzo duże utrudnienie"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
09.03.2020 | Kampania w czasach koronawirusa. "To jest bardzo duże utrudnienie"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Wielkie wiece wyborcze i spotkania z wyborcami mogą zostać ograniczone do minimum. Na razie nie wiadomo, jak będą wyglądały konwencje kandydatów na prezydenta. Kampania wyborcza zaczyna toczyć się w cieniu koronawirusa. W czarnym scenariuszu wybory mogą zostać nawet przełożone.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Władysław Kosiniak-Kamysz to pierwszy i jak na razie jedyny kandydat, który otwarcie mówi o ewentualnej konieczności przełożenia majowych wyborów prezydenckich.

- Jeżeli będą względy epidemiologiczne, które spowodują, że na jakimś obszarze nie można odbywać spotkań, to ja się zawsze do takich decyzji będę stosował, ale wtedy trzeba rozważyć przesunięcie terminu wyborów, ponieważ kampania to są spotkania z ludźmi - podkreśla szef PSL.

Kandydat ludowców poruszył głośno sprawy, które na zamkniętych naradach omawiają wszystkie sztaby.

Chodzi głównie o to, jak na kampanie ich kandydatów wpłynie epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, co z rekomendacją Głównego Inspektoratu Sanitarnego, by spotkań powyżej 1000 osób nie zwoływać i co jeśli wzrost zachorowań sprawi, że kandydaci będą musieli z uścisków dłoni po prostu zrezygnować.

- To jest bardzo duże utrudnienie prowadzenia kampanii. To jest przesunięcie szans na korzyść rządzących - ocenia Kosiniak-Kamysz.

Innego zdania są sztabowcy Roberta Biedronia. - Jeszcze nikt na epidemii, na strachu wobec Polek i Polaków wyborów nie wygrał - mówi Tomasz Trela, szef sztabu Roberta Biedronia.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk o zmianie daty wyborów mówi, ale tylko w bardzo konkretnych okolicznościach. "Gdyby rozwój wirusa nastąpił tak jak we Włoszech i objął np. całe województwo, a w kwarantannie byłyby całe gminy, to musielibyśmy myśleć o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej i odsunięciu wyborów" - powiedział minister w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

"Najwyższy czas"

W związku z kolejnymi przypadkami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce prezydent Andrzej Duda na wtorek, na godzinę 11.00, zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Będzie to dopiero trzecie w tej kadencji posiedzenie Rady z udziałem prezydenta, przedstawicieli rządu i opozycji.

- Wreszcie, bo chyba najwyższy czas, żeby porozmawiać na poważnie z opozycją - mówi kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

- Obawiam się, że to tylko chęć budowania takiej politycznej narracji, a nie szukania konkretnych rozwiązań - ocenia poseł Krzysztof Gawkowski (Lewica, Wiosna).

Sam Andrzej Duda swoją kampanię ograniczył w poniedziałek do uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Spotkał się tam z Polakami mieszkającymi na Ukrainie, w Mołdawii i Rosji, w ramach finału Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie.

W tym czasie jego sztab opracowywał nowy scenariusz na zaplanowaną na weekend konwencję programową. - Nie chcielibyśmy odwoływać całkowicie naszej konwencji, myślimy o zmianie formuły - zapowiada Adam Bielan, rzecznik prasowy sztabu Andrzeja Dudy.

Co ze spotkaniami z wyborcami?

Szymon Hołownia to pierwszy kandydat, który zmienia sposób walki o głosy. W poniedziałek poinformował, że całkowicie rezygnuje z otwartych spotkań i o to samo zaapelował do swoich rywali.

- Miałem odwagę zrobić to pierwszy i teraz, koleżanki i koledzy, proszę was, żebyśmy to naprawdę przemyśleli - mówi Hołownia.

Z kolei kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak nie wyklucza podobnej decyzji, ale czeka na więcej informacji w sprawie koronawirusa. - Jeżeli będzie jakaś twarda rekomendacja w kampanii, to się jej podporządkujemy. Na razie to jest zalecenie - podkreśla Bosak.

W poniedziałek późnym wieczorem prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie będzie organizował dużych spotkań w trakcie kampanii.

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że jeszcze nigdy kampania wyborcza w Polsce nie była prowadzona w atmosferze niepewności i wiszącej nad kandydatami groźby ograniczenia spotkań w terenie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go jako huragan piątej kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS