Jest nowa ustawa i nowe rozporządzenie Jacka Sasina. Wątpliwości pozostają

10.05.2020 | Jest nowa ustawa i nowe rozporządzenie Jacka Sasina. Wątpliwości pozostają
10.05.2020 | Jest nowa ustawa i nowe rozporządzenie Jacka Sasina. Wątpliwości pozostają
Paweł Płuska | Fakty TVN
10.05.2020 | Jest nowa ustawa i nowe rozporządzenie Jacka Sasina. Wątpliwości pozostająPaweł Płuska | Fakty TVN

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin znów w roli głównej. Wydał rozporządzenie, by samorządy udostępniły dane wyborców. Wcześniej samorządy odmawiały, bo brakowało podstawy prawnej. Teraz są wątpliwości natury konstytucyjnej.

Minister Jacek Sasin wydał w sobotę rozporządzenie w sprawie przekazania spisów wyborców gminnym obwodowym komisjom wyborczym i operatorowi pocztowemu, czyli Poczcie Polskiej. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają przekazać nasze wrażliwe dane, takie jak imię, nazwisko, PESEL i adres. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie artykułu 15 ustęp 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 2020 roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku.

- Na pewno nasze służby prawne będą analizowały przepis, bo wcześniej mieliśmy trochę inną sytuację, nie było powołania się na podstawę prawną. Dzisiaj natomiast sprytnie Prawo i Sprawiedliwość powołuje się na przepis z ustawy, którą podpisał Andrzej Duda - komentuje Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Spór o kwestie prawne

Ponad dwa tygodnie temu wielu samorządowców odmówiło przekazania spisów wyborców Poczcie Polskiej. Niektórzy z nich dostali wezwania mejlem, bez podpisu elektronicznego i bez podanej podstawy prawnej.

- Działamy, poczta działa, na podstawie decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego, który tę decyzję wydał w oparciu o ustawę covidową - powiedział Jacek Sasin 25 kwietnia.

Wicepremier nie dodał tylko, że tamta ustawa dawała określone uprawnienia operatorowi pocztowemu w sytuacji, w której organizuje wybory, ale ustawy, która takie zadanie powierzałaby operatorowi pocztowemu, jeszcze nie było. Teraz już jest, ale pojawił się kolejny problem.

- Problem polega na tym, że zarówno ta ustawa, jak i wydane na jej podstawie rozporządzenie, są sprzeczne z konstytucją, dotyczą procedury wyborczej będącej w toku - przekonuje Adam Kuczyński z organizacji Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Komentarze polityków

Zgodnie z konstytucją, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny, nie można dokonywać "istotnych zmian" w prawie wyborczym w okresie na 6 miesięcy przed wyborami. Stąd znowu takie głośne "nie" części samorządowców.

- Termin wyborów był wyznaczony na dziś. (...) Nie ma nowego terminu, ja w przestępczych działaniach Sasina nie zamierzam uczestniczyć - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

- Wszelkimi, oczywiście prawnymi, metodami będziemy działać przeciwko ludziom, którzy są chorzy na władzę i wprowadzają w Polsce dyktaturę - twierdzi prezydent Soporu Jacek Karnowski.

- Jeśli politycy opozycji pełniący funkcje w samorządach będą paraliżowali działanie organów państwa, które mają podstawę ustawową, to będzie to oznaczało dla nich konsekwencje prawne i mam nadzieję, że takowe będą wyciągnięte - uważa poseł PiS Zbigniew Girzyński.

Protest we Wrocławiu

Na rynku we Wrocławiu pojawiły się osoby protestujące przeciwko wykorzystaniu ich danych osobowych w głosowaniu korespondencyjnym, które uważają za niezgodne z konstytucją.

- Wyciekły wzory kart do głosowania - powiedziała jedna z protestujących. - Mając moje dane, łącznie z podpisem, bardzo łatwo jest zrobić fałszywy dowód osobisty, na moje dane ktoś może brać pożyczki - oceniła inna.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zagrożenie powodziowe mija, długa fala kulminacyjna na Odrze zmierza do Bałtyku, ale niesie ze sobą tyle zanieczyszczeń, że jeśli nie zaleje, to może zatruć.

Falą kulminacyjną płyną ścieki i śmieci. "Możemy się spodziewać katastrofy ekologicznej"

Falą kulminacyjną płyną ścieki i śmieci. "Możemy się spodziewać katastrofy ekologicznej"

Źródło:
Fakty TVN

Warszawska wystawa "Siła kobiet" i akcja "Pomacaj się" mają zachęcić kobiety do wczesnego wykrywania raka piersi. Coroczne USG nie wystarczy, samemu można się badać. Pacjentki mówią, że to ratuje życie.

Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"

Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"

Źródło:
Fakty TVN

Wielka woda zrobiła wielkie szkody w branży turystycznej w południowo-zachodniej Polsce. Turyści albo omijają teraz te okolice, albo odwołali zaplanowane przyjazdy - również tam, gdzie powodzi nie było. Przedsiębiorcy liczą straty i apelują: przyjeżdżajcie, bez was nie damy rady.

Przedsiębiorcy z południowej Polski apelują do turystów: przyjeżdżajcie

Przedsiębiorcy z południowej Polski apelują do turystów: przyjeżdżajcie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad siedem i pół miliona złotych już jest, a zbiórka trwa. Placówka jest jednym z wielu miejsc, które dotknęła powódź, ale też miejscem szczególnym. Jak bardzo potrzebnym - to pokazuje choćby oblegany przez pacjentów szpital polowy.

Fundacja TVN pomaga szpitalowi w Nysie. "Zebraliśmy blisko 8 milionów złotych"

Fundacja TVN pomaga szpitalowi w Nysie. "Zebraliśmy blisko 8 milionów złotych"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jesteśmy w prawdziwej czarnej dziurze, która nie została spowodowana przez obecną większość demokratyczną, tylko przez poprzedników. Mamy do czynienia z sytuacją, która wymaga jakiegoś sensownego wyjścia. Nie możemy kręcić się wokół swojego ogona, bo inaczej państwo popadnie w chaos - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości. Jak stwierdził, "prezydent ma obowiązek współdziałania z parlamentem w przywracaniu rządów prawa".

"Jesteśmy w prawdziwej czarnej dziurze. Musimy znaleźć sensowne wyjście"

"Jesteśmy w prawdziwej czarnej dziurze. Musimy znaleźć sensowne wyjście"

Źródło:
TVN24

- Często rozmawiamy w naszym obozie o tym, kto powinien być naszym kandydatem na prezydenta. Zachęcam do uzbrojenia się w cierpliwość. Naprawdę, będzie pani przyjemnie zaskoczona - mówił w "Faktach po Faktach" poseł PiS Marcin Przydacz, pytany o doniesienia, że jego kandydatura jest rozważana w kontekście przyszłorocznych wyborów. Europoseł Krzysztof Śmiszek odniósł się w TVN24 do doniesień o zmianach w jego partii - Nowej Lewicy.

O kandydacie PiS i zmianach w Nowej Lewicy. "Będzie pani przyjemnie zaskoczona"

O kandydacie PiS i zmianach w Nowej Lewicy. "Będzie pani przyjemnie zaskoczona"

Źródło:
TVN24

Przez blisko dekadę odbył co najmniej kilka luksusowych podróży, opłaconych w tureckich lirach. W zamian za to miał wydać zgodę na otwarcie tureckiego konsulatu z pominięciem procedur. Presja na Erica Adamsa, by podał się do dymisji, rośnie. On sam twierdzi, że oskarżenie ma podtekst polityczny i że to kara za to, że krytykował administrację Joe Bidena za politykę imigracyjną. Sam jest członkiem Partii Demokratycznej.

Burmistrz Nowego Jorku oskarżony o korupcję. Przed wyborami sprawa odbija się szerokim echem

Burmistrz Nowego Jorku oskarżony o korupcję. Przed wyborami sprawa odbija się szerokim echem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przywódca głównej węgierskiej partii opozycyjnej jest złodziejem - sugeruje prokurator generalny Węgier. Chodzi o sytuację, kiedy Peter Magyar miał zabrać telefon osobie, która go nagrywała, i wyrzucić do Dunaju. Telefon miał zostać odzyskany i miał wciąż działać. To incydent, ale poparcie dla Magyara już incydentalne nie jest. Jego Partia Tisza odebrała Fideszowi nie tylko miejsca w europarlamencie, ale może zagrozić jej w wyborach parlamentarnych za dwa lata.

Prokurator generalny Węgier chce ścigać lidera głównej węgierskiej partii opozycyjnej

Prokurator generalny Węgier chce ścigać lidera głównej węgierskiej partii opozycyjnej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS