Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystę

Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystę
Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystę
Maciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystęMaciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie pierwszym polskim dziełem pokazywanym w The National Gallery w Londynie. Obrazy Jana Matejki mają szansę na to, żeby zostać na nowo odkryte w Europie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W londyńskiej The National Gallery z przejęciem i entuzjazmem opowiadają o ważnej wystawie polskiego mistrza. Dla Polaków Jan Matejko to wielki malarz, który jednak większości kojarzy się z ilustracjami w podręcznikach do historii czy języka polskiego.

Za życia nagradzany w Europie, teraz niemal całkowicie nieznany poza granicami Polski. Jan Matejko ma szansę na nowo zostać odkryty, bo jego "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" pokazywany będzie w jednej z najważniejszych galerii na świecie.

W Galerii Narodowej w Londynie zobaczyć będzie można też studium i autoportret Jana Matejki, przyrządy astronomiczne oraz słynne dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich".

- The National Gallery jest galerią sztuki, więc większą wagę przywiązujemy do zaprezentowania Jana Matejki, który był niezwykłym malarzem, ale, niestety, nie jest specjalnie znany poza granicami Polski. Po tym, jak zdecydowaliśmy się poświęcić naszą wystawę Matejce, postawiliśmy sobie pytanie, jaki obraz najbardziej zafascynowałby gości galerii. Jako, że Kopernik także był niesamowitą osobą, postawiliśmy na niego - wyjaśnia Cristopher Riopelle, kurator wystawy poświęconej Janowi Matejce.

Potężny obraz udało się sprowadzić do Londynu dzięki determinacji dyrektora galerii i kuratora wystawy oraz pomocy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Programu "Niepodległa" i Polskiego Instytutu Kultury.

- Matejko jest, oczywiście, wybitnym polskim malarzem, ale, niestety, w Wielkiej Brytanii nie jest rozpoznawalny, bo do tego kraju jego dzieła jeszcze nigdy nie dotarły. To pierwsza wystawa w The National Gallery poświęcona polskiej sztuce, więc dlaczego nie zacząć opowieści o tej sztuce właśnie od Matejki. Dla Polaków to możliwość przedstawienia polskiego artysty i jego dzieł brytyjskiej publiczności, ale też polskiej publiczności, zamieszkałej w Wielkiej Brytanii - mówi Gabriele Finaldi, dyrektor The National Gallery.

Najważniejsza instytucja kultury w kraju

- The National Gallery zostało ufundowane jako Galeria Narodowa, która nie jest kolekcją ani królowej, ani bogatego arystokraty, tylko jest własnością całego narodu i, zaryzykuję tę tezę, jest najważniejszą instytucją kultury w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy bardzo wdzięczni Uniwersytetowi Jagiellońskiemu za wspaniałą współpracę. Również Muzeum Narodowemu w Krakowie, które udostępniło szkic do obrazu. Co ciekawe, na tym szkicu jest luneta, której potem nie ma w oryginale, bo Matejko zdał sobie sprawę, że jeszcze wówczas nie została wynaleziona - opowiada Marta de Zuniga, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Obraz opuścił Polskę po raz pierwszy od czasu jego powstania. Jego międzynarodowy debiut w tak prestiżowym miejscu trudno przecenić.

Otwarcie wystawy przez pandemię przekładać trzeba było dwa razy. W poniedziałek zniesiono większość obowiązujących na Wyspach restrykcji, więc Kopernika pędzla Jana Matejki oglądać można do 22 sierpnia.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Picie wody prosto z górskiego potoku dobrze wygląda tylko w reklamie. Kilkunastu młodych ludzi wylądowało w szpitalu z ciężkim zatruciem - biegunką, wymiotami i osłabieniem. Sanepid ostrzega - woda w górach często jest mocno zanieczyszczona. Turystów są tysiące, toalet niewiele.

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS