Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie pierwszym polskim dziełem pokazywanym w The National Gallery w Londynie. Obrazy Jana Matejki mają szansę na to, żeby zostać na nowo odkryte w Europie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
W londyńskiej The National Gallery z przejęciem i entuzjazmem opowiadają o ważnej wystawie polskiego mistrza. Dla Polaków Jan Matejko to wielki malarz, który jednak większości kojarzy się z ilustracjami w podręcznikach do historii czy języka polskiego.
Za życia nagradzany w Europie, teraz niemal całkowicie nieznany poza granicami Polski. Jan Matejko ma szansę na nowo zostać odkryty, bo jego "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" pokazywany będzie w jednej z najważniejszych galerii na świecie.
W Galerii Narodowej w Londynie zobaczyć będzie można też studium i autoportret Jana Matejki, przyrządy astronomiczne oraz słynne dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich".
- The National Gallery jest galerią sztuki, więc większą wagę przywiązujemy do zaprezentowania Jana Matejki, który był niezwykłym malarzem, ale, niestety, nie jest specjalnie znany poza granicami Polski. Po tym, jak zdecydowaliśmy się poświęcić naszą wystawę Matejce, postawiliśmy sobie pytanie, jaki obraz najbardziej zafascynowałby gości galerii. Jako, że Kopernik także był niesamowitą osobą, postawiliśmy na niego - wyjaśnia Cristopher Riopelle, kurator wystawy poświęconej Janowi Matejce.
Potężny obraz udało się sprowadzić do Londynu dzięki determinacji dyrektora galerii i kuratora wystawy oraz pomocy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Programu "Niepodległa" i Polskiego Instytutu Kultury.
- Matejko jest, oczywiście, wybitnym polskim malarzem, ale, niestety, w Wielkiej Brytanii nie jest rozpoznawalny, bo do tego kraju jego dzieła jeszcze nigdy nie dotarły. To pierwsza wystawa w The National Gallery poświęcona polskiej sztuce, więc dlaczego nie zacząć opowieści o tej sztuce właśnie od Matejki. Dla Polaków to możliwość przedstawienia polskiego artysty i jego dzieł brytyjskiej publiczności, ale też polskiej publiczności, zamieszkałej w Wielkiej Brytanii - mówi Gabriele Finaldi, dyrektor The National Gallery.
Najważniejsza instytucja kultury w kraju
- The National Gallery zostało ufundowane jako Galeria Narodowa, która nie jest kolekcją ani królowej, ani bogatego arystokraty, tylko jest własnością całego narodu i, zaryzykuję tę tezę, jest najważniejszą instytucją kultury w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy bardzo wdzięczni Uniwersytetowi Jagiellońskiemu za wspaniałą współpracę. Również Muzeum Narodowemu w Krakowie, które udostępniło szkic do obrazu. Co ciekawe, na tym szkicu jest luneta, której potem nie ma w oryginale, bo Matejko zdał sobie sprawę, że jeszcze wówczas nie została wynaleziona - opowiada Marta de Zuniga, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.
Obraz opuścił Polskę po raz pierwszy od czasu jego powstania. Jego międzynarodowy debiut w tak prestiżowym miejscu trudno przecenić.
Otwarcie wystawy przez pandemię przekładać trzeba było dwa razy. W poniedziałek zniesiono większość obowiązujących na Wyspach restrykcji, więc Kopernika pędzla Jana Matejki oglądać można do 22 sierpnia.
Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS