Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystę

Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystę
Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystę
Maciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jan Matejko po raz pierwszy w The National Gallery. Brytyjczycy mogą poznać polskiego artystęMaciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie pierwszym polskim dziełem pokazywanym w The National Gallery w Londynie. Obrazy Jana Matejki mają szansę na to, żeby zostać na nowo odkryte w Europie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W londyńskiej The National Gallery z przejęciem i entuzjazmem opowiadają o ważnej wystawie polskiego mistrza. Dla Polaków Jan Matejko to wielki malarz, który jednak większości kojarzy się z ilustracjami w podręcznikach do historii czy języka polskiego.

Za życia nagradzany w Europie, teraz niemal całkowicie nieznany poza granicami Polski. Jan Matejko ma szansę na nowo zostać odkryty, bo jego "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" pokazywany będzie w jednej z najważniejszych galerii na świecie.

W Galerii Narodowej w Londynie zobaczyć będzie można też studium i autoportret Jana Matejki, przyrządy astronomiczne oraz słynne dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich".

- The National Gallery jest galerią sztuki, więc większą wagę przywiązujemy do zaprezentowania Jana Matejki, który był niezwykłym malarzem, ale, niestety, nie jest specjalnie znany poza granicami Polski. Po tym, jak zdecydowaliśmy się poświęcić naszą wystawę Matejce, postawiliśmy sobie pytanie, jaki obraz najbardziej zafascynowałby gości galerii. Jako, że Kopernik także był niesamowitą osobą, postawiliśmy na niego - wyjaśnia Cristopher Riopelle, kurator wystawy poświęconej Janowi Matejce.

Potężny obraz udało się sprowadzić do Londynu dzięki determinacji dyrektora galerii i kuratora wystawy oraz pomocy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Programu "Niepodległa" i Polskiego Instytutu Kultury.

- Matejko jest, oczywiście, wybitnym polskim malarzem, ale, niestety, w Wielkiej Brytanii nie jest rozpoznawalny, bo do tego kraju jego dzieła jeszcze nigdy nie dotarły. To pierwsza wystawa w The National Gallery poświęcona polskiej sztuce, więc dlaczego nie zacząć opowieści o tej sztuce właśnie od Matejki. Dla Polaków to możliwość przedstawienia polskiego artysty i jego dzieł brytyjskiej publiczności, ale też polskiej publiczności, zamieszkałej w Wielkiej Brytanii - mówi Gabriele Finaldi, dyrektor The National Gallery.

Najważniejsza instytucja kultury w kraju

- The National Gallery zostało ufundowane jako Galeria Narodowa, która nie jest kolekcją ani królowej, ani bogatego arystokraty, tylko jest własnością całego narodu i, zaryzykuję tę tezę, jest najważniejszą instytucją kultury w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy bardzo wdzięczni Uniwersytetowi Jagiellońskiemu za wspaniałą współpracę. Również Muzeum Narodowemu w Krakowie, które udostępniło szkic do obrazu. Co ciekawe, na tym szkicu jest luneta, której potem nie ma w oryginale, bo Matejko zdał sobie sprawę, że jeszcze wówczas nie została wynaleziona - opowiada Marta de Zuniga, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Obraz opuścił Polskę po raz pierwszy od czasu jego powstania. Jego międzynarodowy debiut w tak prestiżowym miejscu trudno przecenić.

Otwarcie wystawy przez pandemię przekładać trzeba było dwa razy. W poniedziałek zniesiono większość obowiązujących na Wyspach restrykcji, więc Kopernika pędzla Jana Matejki oglądać można do 22 sierpnia.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS