Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?

24.01.2021 | Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?
24.01.2021 | Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?
Magda Łucyan | Fakty TVN
24.01.2021 | Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?Magda Łucyan | Fakty TVN

Rząd ustami szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka apeluje do seniorów, żeby nie przychodzili do przychodni zapisać się na szczepienia, lecz skorzystali w tym celu ze specjalnej infolinii lub SMS-a. Jednocześnie okazuje się, że skończyły się wolne terminy, bo producent szczepionek opóźnia się z dostawami. Ci, którzy mają już termin, muszą przyjść do punktu szczepień przygotowani. O czym należy pamiętać?

W poniedziałek ruszają szczepienia seniorów - tych, którym udało się zapisać. Do punktu szczepień mogą przyjść tylko osoby zapisane, podkreśla Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

Jak przygotować się do szczepienia?

Warto w punkcie szczepień pojawić się tylko chwilę wcześniej, by nie robić tłoku. Przed wyjściem z domu należy normalnie zjeść śniadanie i wziąć leki, które zawsze bierzemy. - Ubrać się odpowiednio, w odzież niekrępującą, nie na suwaki, nie na guziki, tylko raczej wsuwaną, zakładaną, bo wtedy łatwiej to jest zdjąć - radzi lek. med. Eryk Matuszkiewicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

W punkcie szczepień warto mieć pod ręką dowód tożsamości, numer PESEL, spis leków i informację o przebytych i przewlekłych chorobach. - Powinniśmy przede wszystkim uporządkować naszą dokumentację medyczną, przygotować - jeżeli taką mamy - ostatnią kartę informacyjną ze szpitala, lub informację o lekach, które przyjmujemy - radzi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19.

To wszystko po to, by usprawnić wizytę. Przed podaniem szczepionki lekarz musi nas zbadać i sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Każdy będzie musiał wypełnić kwestionariusz wstępnego badania przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19. Taką ankietę najlepiej mieć już wcześniej wydrukowaną i wypełnioną. Można ją znaleźć na rządowej stronie z materiałami informacyjnymi dla szpitali i pacjentów. W każdej przychodni będą też wydrukowane egzemplarze kwestionariusza.

- Nie idziemy na szczepienie, jeśli mamy gorączkę, jeżeli mamy objawy chorobowe ostrej infekcji. Wtedy odraczamy szczepienie - podkreśla dr Paweł Grzesiowski.

Ci, którzy sami nie dadzą rady dotrzeć do przychodni, mogą wezwać pomoc. - Mówimy o osobach, które mają różnego rodzaju problem z poruszaniem się, na przykład poruszają się na wózkach inwalidzkich - tłumaczy Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.

Samorządy organizują bezpłatny transport. W przypadku osób leżących, które nawet z pomocą innych nie mogą wyjść z domu, możliwe jest skorzystanie z mobilnego zespołu medycznego. Ważne jest to, że trzeba to zgłosić jeszcze przy rejestracji.

Apel rządu do seniorów

Rząd obiecuje, że do końca marca zaszczepi łącznie ponad 3 miliony osób, jednak chętnych wśród samych seniorów jest znacznie więcej. - Ogranicza nas wyłącznie brak szczepionek - twierdzi szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

W piątek wielu osobom po 70 roku życia nie udało się zapisać. - Terminów już nie ma, dlatego apelujemy do seniorów, którzy chcą się zapisać na szczepienia, by pozostali w domach, aby nie chodzili do przychodni, do POZ-ów. Namawiamy do rejestrowania się za pośrednictwem infolinii, za pośrednictwem SMS-a - apeluje Michał Dworczyk.

Seniorzy powyżej 70 roku życia mogą skorzystać z całodobowej i bezpłatnej infolinii pod numerem 989, e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl, o ile posiadają profil zaufany, lub mogą wysłać SMS-a pod numer 664 908 556 o treści SzczepimySie.

Po rejestracji seniorzy otrzymają informację, gdzie i kiedy stawić się na szczepienie.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS