Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?

24.01.2021 | Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?
24.01.2021 | Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?
Magda Łucyan | Fakty TVN
24.01.2021 | Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?Magda Łucyan | Fakty TVN

Rząd ustami szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka apeluje do seniorów, żeby nie przychodzili do przychodni zapisać się na szczepienia, lecz skorzystali w tym celu ze specjalnej infolinii lub SMS-a. Jednocześnie okazuje się, że skończyły się wolne terminy, bo producent szczepionek opóźnia się z dostawami. Ci, którzy mają już termin, muszą przyjść do punktu szczepień przygotowani. O czym należy pamiętać?

W poniedziałek ruszają szczepienia seniorów - tych, którym udało się zapisać. Do punktu szczepień mogą przyjść tylko osoby zapisane, podkreśla Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

Jak przygotować się do szczepienia?

Warto w punkcie szczepień pojawić się tylko chwilę wcześniej, by nie robić tłoku. Przed wyjściem z domu należy normalnie zjeść śniadanie i wziąć leki, które zawsze bierzemy. - Ubrać się odpowiednio, w odzież niekrępującą, nie na suwaki, nie na guziki, tylko raczej wsuwaną, zakładaną, bo wtedy łatwiej to jest zdjąć - radzi lek. med. Eryk Matuszkiewicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

W punkcie szczepień warto mieć pod ręką dowód tożsamości, numer PESEL, spis leków i informację o przebytych i przewlekłych chorobach. - Powinniśmy przede wszystkim uporządkować naszą dokumentację medyczną, przygotować - jeżeli taką mamy - ostatnią kartę informacyjną ze szpitala, lub informację o lekach, które przyjmujemy - radzi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19.

To wszystko po to, by usprawnić wizytę. Przed podaniem szczepionki lekarz musi nas zbadać i sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Każdy będzie musiał wypełnić kwestionariusz wstępnego badania przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19. Taką ankietę najlepiej mieć już wcześniej wydrukowaną i wypełnioną. Można ją znaleźć na rządowej stronie z materiałami informacyjnymi dla szpitali i pacjentów. W każdej przychodni będą też wydrukowane egzemplarze kwestionariusza.

- Nie idziemy na szczepienie, jeśli mamy gorączkę, jeżeli mamy objawy chorobowe ostrej infekcji. Wtedy odraczamy szczepienie - podkreśla dr Paweł Grzesiowski.

Ci, którzy sami nie dadzą rady dotrzeć do przychodni, mogą wezwać pomoc. - Mówimy o osobach, które mają różnego rodzaju problem z poruszaniem się, na przykład poruszają się na wózkach inwalidzkich - tłumaczy Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.

Samorządy organizują bezpłatny transport. W przypadku osób leżących, które nawet z pomocą innych nie mogą wyjść z domu, możliwe jest skorzystanie z mobilnego zespołu medycznego. Ważne jest to, że trzeba to zgłosić jeszcze przy rejestracji.

Apel rządu do seniorów

Rząd obiecuje, że do końca marca zaszczepi łącznie ponad 3 miliony osób, jednak chętnych wśród samych seniorów jest znacznie więcej. - Ogranicza nas wyłącznie brak szczepionek - twierdzi szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

W piątek wielu osobom po 70 roku życia nie udało się zapisać. - Terminów już nie ma, dlatego apelujemy do seniorów, którzy chcą się zapisać na szczepienia, by pozostali w domach, aby nie chodzili do przychodni, do POZ-ów. Namawiamy do rejestrowania się za pośrednictwem infolinii, za pośrednictwem SMS-a - apeluje Michał Dworczyk.

Seniorzy powyżej 70 roku życia mogą skorzystać z całodobowej i bezpłatnej infolinii pod numerem 989, e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl, o ile posiadają profil zaufany, lub mogą wysłać SMS-a pod numer 664 908 556 o treści SzczepimySie.

Po rejestracji seniorzy otrzymają informację, gdzie i kiedy stawić się na szczepienie.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS