Jak będzie wyglądał wrześniowy powrót do szkół? MEN podało szczegóły

05.08.2020 | Jak będzie wyglądał wrześniowy powrót do szkół? MEN podało szczegóły
05.08.2020 | Jak będzie wyglądał wrześniowy powrót do szkół? MEN podało szczegóły
Jacek Tacik | Fakty TVN
05.08.2020 | Jak będzie wyglądał wrześniowy powrót do szkół? MEN podało szczegółyJacek Tacik | Fakty TVN

Uczniowie do szkół wrócą 1 września - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i przedstawił pierwsze wytyczne. W szkołach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa. Ministerstwo rekomenduje za to częste mycie rąk. Co na to nauczyciele i dyrektorzy szkół?

Ministerstwo Edukacji Narodowej w środę na konferencji prasowej przekazało, że uczniowie do szkół wrócą 1 września. - Rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie, w szkole - mówił minister Dariusz Piontkowski.

Ta nagła i niezapowiadana decyzja może dziwić, tym bardziej, że jeszcze tydzień temu premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że druga fala koronawirusa może być dopiero przed nami.

- Nie można nie zauważyć, że w ostatnich dwóch tygodniach dochodzi do zwiększonego zakresu zachorowań - mówił 30 lipca premier.

Jednak żeby uspokoić rodziców, ministerstwo wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla dzieci i nauczycieli, które mówią o tym, w jaki sposób zorganizować pracę, by wszyscy mogli czuć się bezpiecznie.

W wytycznych MEN przede wszystkim rekomenduje wietrzenie sal, dezynfekcję sprzętu oraz zaleca częste mycie rąk i przypominana o zasadach higieny.

- Zamykaliśmy szkoły, kiedy mieliśmy 100 zachorowań dziennie. Teraz będziemy je otwierać mając ponad 600 (zachorowań - przyp. red.) - zauważa posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister edukacji.

Trzy modele nauczania

Minister edukacji narodowej na konferencji przekazał również, że szkoły będą mogły funkcjonować w trzech modelach: normalnym, mieszanym lub całkowicie zdalnym.

Oznacza to, że dyrektorzy szkół będą odpowiedzialni za ewentualne zamkniecie lub częściowe zamkniecie placówki, gdyby na przykład wykryto przypadek koronawirusa. - Dyrektor szkoły, który zna specyfikę swojej placówki, w porozumieniu z organem prowadzącym oraz przy pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego, będzie mógł ograniczyć częściowo lub w znacznym stopniu funkcjonowanie tego tradycyjnego sposobu nauczania - wyjaśnił Piontkowski.

Jednocześnie dyrektorzy zwracają uwagę, że podejmowanie takich decyzji wiąże się z "olbrzymią odpowiedzialnością".

- Mam wątpliwości, czy będąc historykiem, czy będąc osobą z przygotowaniem do zarządzania oświatą, do pedagogiki, psychologi, czy w tym momencie mam wystarczającą wiedzę na temat związane z COVID-em, żeby taką decyzję podejmować - oceniła Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego mają odbyć się konsultacje ministerstwa z dyrektorami szkół i wtedy ma być wiadomo znacznie więcej.

Co ze studentami?

Uczniowie wracają do szkol, bo jak przekonuje ministerstwo - jest bezpiecznie. Jednocześnie studenci dalej mają uczyć się z domu.

Studenci podkreślają, że również chcieliby wrócić na swoje uczelnie, a przynajmniej wiedzieć, kiedy będzie to możliwe. - Może fala zachorowań wzrośnie na tyle, że nie będzie to możliwe - zwraca uwagę student psychologi biznesu Dawid Jenczelewski z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Uniwersytety przewidują możliwość wprowadzenia opcji hybrydowej, czyli zajęć mieszanych. Taki wariant szykują największe uczelnie w Polsce. Na Uniwersytecie Wrocławskim grafik zajęć ma zostać ułożony jeszcze w sierpniu.

- Ćwiczenia, laboratoria to są zajęcia, których do końca nie da się przeprowadzić całkowicie zdalnie. Więc tutaj wymyśliliśmy taką formę pół na pół - wyjaśniła Agata Sałamaj z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN