Jak "dbać o dziecięcy mózg"? Warto przestrzegać "domowych zasad ekranowych"

28.08.2020 | Jak "dbać o dziecięcy mózg? Warto przestrzegać "domowych zasad ekranowych"
28.08.2020 | Jak "dbać o dziecięcy mózg? Warto przestrzegać "domowych zasad ekranowych"
Renata Kijowska | Fakty TVN
28.08.2020 | Jak "dbać o dziecięcy mózg? Warto przestrzegać "domowych zasad ekranowych"Renata Kijowska | Fakty TVN

Problem nie jest nowy, ale wciąż jest bardzo często lekceważony. Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" zwraca uwagę, apeluje i prosi rodziców i opiekunów, by "zadbać o dziecięcy mózg". Tych, którzy godzinami, a bywa że całymi dniami, mają w ręku smartfony, tablety i komputery.

Pandemia uświadomiła nam, jak bardzo urządzenia ekranowe: tablety, telefony, komputery są przydatne. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w akcji społecznej "Zadbaj o dziecięcy mózg" pokazuje, że nie one same, a nadmiar w ich używaniu szkodzi zdrowiu dzieci i relacjom w rodzinie i że można temu zapobiec - wdrażając domowe zasady ekranowe.

- Domowe zasady ekranowe to przede wszystkim ustalenie limitów czasowych - tłumaczy Łukasz Wojtasik z fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Takich limitów, by dziecko nie wpatrywało się w ekran non stop. Na przykład przy posiłku czy przed snem.

- Przestrzegam przed hipokryzją. Mówimy "nie rób tego", "nie graj tyle, bo to jest źle" ale z drugiej strony sami cały wieczór spędzamy przed ekranem telewizora oglądając serial i martwimy się o to, kto na nasz temat co napisał Instagramie - mówi Tomasz Bilicki, prezes Fundacji Innopolis.

Nie zaszkodzi uświadomić sobie i dzieciom, że wpatrywanie się w niebieski ekran przed snem równa się kłopotom w szkole.

- Mózg jest rozgrzany jeszcze przez 50 minut. To znaczy, że proces zasypiania jest opóźniony o godzinę, a dla dziecka kluczowe znaczenie ma sen głęboki. Dzieci zapamiętują to, czego się uczą w szkole nie na lekcjach, tylko wtedy, kiedy wpadają w sen głęboki - opowiada profesor Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.

Cyfrowa higiena

Nowa definicja higieny - higieny cyfrowej - też może się przydać. - Żyjemy w społeczeństwie, gdzie w świecie jest więcej użytkowników internetu niż użytkowników szczotek i past do zębów - zauważa Maciej Dębski z Fundacji Dbam o mój Z@sięg.

Maciej Dębski już w szkołach rodzenia doradza, jak uchronić rodzinę przed nadmiarem wirtualnych bodźców. Proponuje małe kroki. Na przykład sprawdzanie poczty co godzinę, a nie co chwilę.

- Wystarczy jedną na początku zasadę. Taką prostą. Ale taką zasadę, w którą zaangażują się wszyscy, bo kodeks nie jest tylko dla dzieci - mówi Maciej Dębski.

Pani Beata - mama dwóch córek - na polu ograniczania czasu przed ekranem ma pewne sukcesy. Śniadanie bez telefonów na stole smakuje lepiej.

- Czasami jak odłożymy ten telefon, nawet dla tych 15 minut, to jak zaczniemy coś robić, to nas wciąga ta alternatywna rzeczywistość realna - opowiada Beata Szadziul.

Nikt nie mówi, że wdrożenie domowych zasad od razu się uda, ale trzeba spróbować.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS