Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczymi członkami rodzin"

21.04.2020 | Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczym członkami rodzin"
21.04.2020 | Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczym członkami rodzin"
Renata Kijowska | Fakty TVN
21.04.2020 | Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczym członkami rodzin"Renata Kijowska | Fakty TVN

Codziennie się okazuje, że pandemia zmniejszyła liczbę darczyńców, a potrzeby w różnych dziedzinach się nie zmieniły. Hospicja domowe opiekują się ludźmi, którzy są szczególnie bezbronni i potrzebujący pomocy. W tej sytuacji są też szczególnie zagrożeni.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

99-letnia pani Nadzieja jest pod opieką domowego Hospicjum Proroka Eliasza. W wyludniających się podlaskich wioskach samotnych chorych od najbliższego lekarza dzieli nierzadko kilkadziesiąt kilometrów.

- Kiedyś dzieci mogły dojechać z Białegostoku czy z Warszawy, choćby na weekend. W tej chwili zamknięci w swoich domach, więc okazuje się, że zostajemy takimi zastępczymi członkami rodzin - mówi Paweł Grabowski, lekarz i kierownik Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie.

"Zastępczy członkowie rodziny" pomogą zmienić opatrunek, podłączyć kroplówkę, a nawet przynieść do domu drewno czy zrobić zakupy.

Pomoc potrzebna od zaraz

Również młodsi zdają sobie sprawę, że choć naokoło wszystko się zmieniło, to niezmiennie mogą liczyć na innych. Przykładem tego jest działające pomimo pandemii Hospicjum Dla Dzieci "Alma Spei" w Małopolsce. W związku z warunkami, które są spowodowane pandemią, ciocię, czyli panią doktor, która musiała założyć specjalny strój, może ciężej teraz rozpoznać, ale najważniejsze, że jest.

- Mamy maseczki, zdobyliśmy przyłbice, mamy rękawiczki, ale dziś wyjeżdżająca na wizyty koleżanka powiedziała "pani doktor, mamy w magazynie ostatnich 10 fartuchów" - opowiada Małgorzata Musiałowicz, pediatra i lekarz medycyny paliatywnej z Hospicjum Dla Dzieci "Alma Spei" w Krakowie.

Potrzebne jest wsparcie. NFZ finansuje część wydatków na opiekę nad chorymi. Resztę udawało się zbierać na festynach i kwestach. Teraz to niemożliwe.

Wpłaty od darczyńców wyraźnie zmalały, a wydatki wzrosły. Żaden z podopiecznych nie może tego odczuć.

Wszystko utrudnia koronawirus

Przed lekarzami wizyta w domu dziecka z koronawirusem.

- Wiemy o tym, że do tego domu będziemy musieli wejść, bo tam jest taka procedura (medyczna - przyp. red.), konieczna do wykonania, którą musimy zrobić na miejscu, ale jesteśmy do tego przygotowani - mówi Małgorzata Musiałowicz.

Hospicjum Proroka Eliasza też obawia się, że koronawirus pokrzyżuje plany. Pod opieką domową ma kilkadziesiąt osób. NFZ finansuje leczenie 14 chorych.

- W Niemczech i na Białorusi można trafić pod opiekę hospicjum, umierając na każdą praktycznie chorobę. W Polsce trzeba mieć to "szczęście", żeby mieć raka albo przynajmniej odleżyny - mówi Paweł Grabowski.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wyspy zieleni w morzu betonu. Żeby w centrach miast zostało choć trochę natury, żeby było miejsce dla zwierząt. Krakowscy samorządowcy apelują do rządu, aby pomógł gminom obronić się przed szantażem ze strony deweloperów.

Radni Krakowa chcą chronić obszary zieleni, ale deweloperzy straszą sądem. Jest apel do rządu

Radni Krakowa chcą chronić obszary zieleni, ale deweloperzy straszą sądem. Jest apel do rządu

Źródło:
Fakty TVN

Na spotkaniu z ministrami w Gdańsku premier Donald Tusk zapowiedział rozliczenia z czynów i błędów. Mają się odbyć spotkania ministrów z grupami społecznymi, na których obecny będzie sam szef rządu.

Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymi

Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymi

Źródło:
Fakty TVN

Skończyły się wakacje i zaczął nowy rok szkolny. Od tego roku obowiązkiem szkolnym objęto także dzieci uchodźców z Ukrainy. Ponadto realizowana będzie odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego. Nowy rok szkolny to także nowe Standardy Ochrony Małoletnich.

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim powiał wiatr zmian

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim powiał wiatr zmian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szczecińscy lekarze i studenci medycyny 2 września lecą do Kenii leczyć dzieci przede wszystkim z sierocińców i ośrodka dla zakażonych wirusem HIV. Pomocy jednak nie odmówią nikomu. W misji humanitarnej "Medycy dla Kenii" wezmą udział specjaliści z różnych dziedzin, w tym chirurg, radiolog, okulista, pediatrzy.

Polscy lekarze jadą do Kenii. Będą leczyć dzieci z domów dziecka i ośrodka dla zakażonych wirusem HIV

Polscy lekarze jadą do Kenii. Będą leczyć dzieci z domów dziecka i ośrodka dla zakażonych wirusem HIV

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Demokracja tak ma, że państwo prawa działa w ramach sytuacji, która jest kształtowana również przez politykę. Czy to tempo nas zadowala? Z pewnością nie. Czy mogłoby być lepiej? Pewnie tak - mówiła o tempie przywracania praworządności w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska. Oceniła, że "dobrą rzeczą w tej chwili jest jedno: patrzenie na ręce i zwracanie uwagi".

Profesor Łętowska: dobrą rzeczą w tej chwili jest jedno - patrzenie na ręce i zwracanie uwagi

Profesor Łętowska: dobrą rzeczą w tej chwili jest jedno - patrzenie na ręce i zwracanie uwagi

Źródło:
TVN24

Jeżeli chodzi o rachunek sumienia, będę miał co przedstawić i, zgodnie z procedurą, będę obiecywał poprawę - mówił w "Faktach po Faktach" minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica), odwołując się do zapowiedzi premiera o "rządowej spowiedzi". Przyznał, że kwestie związane z NCBR i ustawą o szkolnictwie wyższym "można było zrobić szybciej".

Tusk zapowiada "rządową spowiedź". Minister mówi o "rachunku sumienia" i "obietnicy poprawy"

Tusk zapowiada "rządową spowiedź". Minister mówi o "rachunku sumienia" i "obietnicy poprawy"

Źródło:
TVN24

X, dawny Twitter, to jedno z najpopularniejszych i najważniejszych mediów społecznościowych na świecie. W Brazylii zostało właśnie zablokowane. Decyzję o zawieszeniu wydał brazylijski Federalny Sąd Najwyższy po tym, jak administracja serwisu w wyznaczonym terminie nie powołała nowego przedstawiciela prawnego i nie zapłaciła nałożonych grzywien. Właściciel X, Elon Musk, twierdzi, że jest ofiarą cenzury. Władze Brazylii zarzucają X sianie dezinformacji i mowę nienawiści.

Serwis X został zablokowany w Brazylii. Elon Musk: ten tyran Voldemort niszczy ich prawo do wolności słowa

Serwis X został zablokowany w Brazylii. Elon Musk: ten tyran Voldemort niszczy ich prawo do wolności słowa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Partia, które jeszcze nie tak dawno wydawała się zbyt toksyczna, by w ogóle myśleć o istnieniu w głównym nurcie, zdobyła rekordowe poparcie. Alternatywa dla Niemiec zdecydowanie wygrała wybory do parlamentu Turyngii. Jak zauważają media, po raz pierwszy od drugiej wojny światowej skrajnie prawicowe ugrupowanie zwycięża w niemieckim kraju związkowym. W innym - Saksonii - zdobywa drugie miejsce.

AfD świętuje historyczny sukces w wyborach w Saksonii i Turyngii

AfD świętuje historyczny sukces w wyborach w Saksonii i Turyngii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS