Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczymi członkami rodzin"

21.04.2020 | Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczym członkami rodzin"
21.04.2020 | Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczym członkami rodzin"
Renata Kijowska | Fakty TVN
21.04.2020 | Hospicja pomagają mimo pandemii. "Zostajemy takimi zastępczym członkami rodzin"Renata Kijowska | Fakty TVN

Codziennie się okazuje, że pandemia zmniejszyła liczbę darczyńców, a potrzeby w różnych dziedzinach się nie zmieniły. Hospicja domowe opiekują się ludźmi, którzy są szczególnie bezbronni i potrzebujący pomocy. W tej sytuacji są też szczególnie zagrożeni.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

99-letnia pani Nadzieja jest pod opieką domowego Hospicjum Proroka Eliasza. W wyludniających się podlaskich wioskach samotnych chorych od najbliższego lekarza dzieli nierzadko kilkadziesiąt kilometrów.

- Kiedyś dzieci mogły dojechać z Białegostoku czy z Warszawy, choćby na weekend. W tej chwili zamknięci w swoich domach, więc okazuje się, że zostajemy takimi zastępczymi członkami rodzin - mówi Paweł Grabowski, lekarz i kierownik Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie.

"Zastępczy członkowie rodziny" pomogą zmienić opatrunek, podłączyć kroplówkę, a nawet przynieść do domu drewno czy zrobić zakupy.

Pomoc potrzebna od zaraz

Również młodsi zdają sobie sprawę, że choć naokoło wszystko się zmieniło, to niezmiennie mogą liczyć na innych. Przykładem tego jest działające pomimo pandemii Hospicjum Dla Dzieci "Alma Spei" w Małopolsce. W związku z warunkami, które są spowodowane pandemią, ciocię, czyli panią doktor, która musiała założyć specjalny strój, może ciężej teraz rozpoznać, ale najważniejsze, że jest.

- Mamy maseczki, zdobyliśmy przyłbice, mamy rękawiczki, ale dziś wyjeżdżająca na wizyty koleżanka powiedziała "pani doktor, mamy w magazynie ostatnich 10 fartuchów" - opowiada Małgorzata Musiałowicz, pediatra i lekarz medycyny paliatywnej z Hospicjum Dla Dzieci "Alma Spei" w Krakowie.

Potrzebne jest wsparcie. NFZ finansuje część wydatków na opiekę nad chorymi. Resztę udawało się zbierać na festynach i kwestach. Teraz to niemożliwe.

Wpłaty od darczyńców wyraźnie zmalały, a wydatki wzrosły. Żaden z podopiecznych nie może tego odczuć.

Wszystko utrudnia koronawirus

Przed lekarzami wizyta w domu dziecka z koronawirusem.

- Wiemy o tym, że do tego domu będziemy musieli wejść, bo tam jest taka procedura (medyczna - przyp. red.), konieczna do wykonania, którą musimy zrobić na miejscu, ale jesteśmy do tego przygotowani - mówi Małgorzata Musiałowicz.

Hospicjum Proroka Eliasza też obawia się, że koronawirus pokrzyżuje plany. Pod opieką domową ma kilkadziesiąt osób. NFZ finansuje leczenie 14 chorych.

- W Niemczech i na Białorusi można trafić pod opiekę hospicjum, umierając na każdą praktycznie chorobę. W Polsce trzeba mieć to "szczęście", żeby mieć raka albo przynajmniej odleżyny - mówi Paweł Grabowski.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS