Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy Polki mają dostęp do legalnej aborcji

05.12.2020 | Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy Polki mają dostęp do legalnej aborcji
05.12.2020 | Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy Polki mają dostęp do legalnej aborcji
Magda Łucyan | Fakty TVN
05.12.2020 | Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy Polki mają dostęp do legalnej aborcjiMagda Łucyan | Fakty TVN

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wciąż nie został opublikowany, więc szpitale nie mają prawa odmawiać kobietom zaplanowanego zabiegu przerwania ciąży. Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdziła, czy kobiety z ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniem płodu, skierowane na przerwanie ciąży, są przyjmowane do szpitali. Nie wszędzie są.

To, jak wygląda sytuacja po październikowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w szpitalach w całej Polsce, postanowiła sprawdzić Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

- Dopóki wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został formalnie opublikowany, do tego czasu nie doszło do zmiany stanu prawnego i nadal jest podstawa, by kobiety, które chcą wykonać zabieg przerwania ciąży, miały taką możliwość - podkreśla Jarosław Jagura z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Niektóre szpitale przekonują, że terminacja ciąży nadal jest wykonywana. Inne powołują się na klauzulę sumienia. Są też takie szpitale, jak Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świdniku, który oficjalnie przyznał, że właśnie w związku z orzeczeniem Trybunału "nie ma obecnie możliwości przeprowadzenia zabiegu przerywania ciąży ze względów embriopatologicznych". Jednocześnie szpital podkreślił, że działają "w zgodzie z przepisami polskiego prawa".

Helsińska Fundacja Praw Człowieka odpowiada krótko: to nieprawda. - Brak wykonania tego zabiegu w obecnej sytuacji stanowi złamanie prawa - podkreśla Jarosław Jagura.

Różne tłumaczenia szpitali

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie w odpowiedzi na pytania Fundacji też przyznał, że terminacji ciąży z powodu ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu nie wykonuje do czasu opublikowania "wiążących aktów prawnych". Pod pismem z odpowiedzią podpisał się kierownik kliniki ginekologii i położnictwa, a także dyrektor szpitala.

Gdy kilka dni później poprosiliśmy przedstawicieli szpitala o komentarz, nagle uległ on zmianie. W nowym piśmie przeczytaliśmy, że poprzednia odpowiedź była "jednostkową opinią", a stanowisko szpitala jest takie, że zabiegi są wykonywane.

Tyle w teorii. Praktyka w całym kraju wygląda zupełnie inaczej. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny szacuje, że szpitale, które wykonują terminację ciąży w przypadkach patologicznych wad płodu, stanowią 5 procent wszystkich szpitali.

- Około 80 przypadków legalnej aborcji musiałyśmy monitorować i wspierać kobiety od samego początku tej drogi do końca, bo im odmówiono, bo lekarz prowadzący ciążę powiedział, że "u nas na pewno nie" - mówi Krystyna Kacpura, dyrektorka wykonawcza Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Ogólnopolski Strajk Kobiet kolejne duże protesty zapowiada na 13 grudnia.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Uchwała akcjonariuszy Orlenu nie jest jeszcze przyjęta, ale jeśli tak się stanie, to otworzy drogę do naprawienia szkód wyrządzonych spółce przez poprzedni zarząd z Danielem Obajtkiem na czele. Orlen wydał na przykład półtora miliarda złotych na ropę, której nigdy nie dostał, a przy okazji fuzji z Lotosem - jak wylicza Najwyższa Izba Kontroli - aktywa sprzedano za co najmniej 5 miliardów złotych poniżej wartości.

Daniel Obajtek zapłaci za straty Orlenu z własnej kieszeni? "Niech oddaje pieniądze"

Daniel Obajtek zapłaci za straty Orlenu z własnej kieszeni? "Niech oddaje pieniądze"

Źródło:
Fakty TVN

Tegoroczna kampania wyborcza w USA skupia się na siedmiu stanach "wahających się", kluczowych dla wyników nadchodzących wyborów prezydenckich. Ich mieszkańcy są świadomi tego, jak wysoka jest stawka.

Mieszkańcy stanów wahających się mówią, co dla nich jest stawką w tych wyborach. "Tu nie chodzi tylko o nasz kraj"

Mieszkańcy stanów wahających się mówią, co dla nich jest stawką w tych wyborach. "Tu nie chodzi tylko o nasz kraj"

Źródło:
Fakty TVN

Policjanci z Gliwic szukają podejrzewanego o oszustwo metodą "na blika". Służby publikują zdjęcie mężczyzny i proszą o pomoc w ustaleniu jego tożsamości. Jednocześnie apelują o ostrożność i czujność podczas korzystania z internetu, bo prób wyłudzania naszych danych jest coraz więcej.

Plaga oszustw metodą "na blika". "Zgłoszeń mamy bardzo dużo, po kilka dziennie"

Plaga oszustw metodą "na blika". "Zgłoszeń mamy bardzo dużo, po kilka dziennie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Niosą mrok, smutek i melancholię. Zabierają w podróż do utraconego świata. Po 16 latach brytyjska grupa The Cure wraca z kolejnym studyjnym albumem. Płyta "Songs of a Lost World" to osobisty zapis przeżyć lidera zespołu Roberta Smitha. Jest ból po śmierci rodziców i brata, jest poczucie pustki i przemijania. Premiera płyty w piątek. Towarzyszy jej zapowiedź muzyków, że za 5 lat zamierzają zejść ze sceny.

The Cure wraca z kolejnym studyjnym albumem

The Cure wraca z kolejnym studyjnym albumem

Źródło:
Fakty TVN

- Wszyscy złodzieje z PiS, którzy próbowali uciekać na drugi koniec kuli ziemskiej, mają wyraźny sygnał, że służby państwa, niezależna prokuratura, PiS-owskich złodziei będzie wyciągać z każdej dziury - mówił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej. - To jest sygnał dla wszystkich osób, które liczyły na jakąś ochronę poza granicami Polski, że to się nie uda - oceniła posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo. Komentowali w ten sposób ostatnie zatrzymanie i śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

"Sygnał, że niezależna prokuratura PiS-owskich złodziei będzie wyciągać z każdej dziury"

"Sygnał, że niezależna prokuratura PiS-owskich złodziei będzie wyciągać z każdej dziury"

Źródło:
TVN24

To rzeczywiście jest rozbrojenie PiS-owskiej propagandy i skandal, za który też powinni nasi poprzednicy odpowiedzieć - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek, odnosząc się do reportażu Piotra Świerczka o działaniach resortu obrony za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wiceszef MON Paweł Zalewski mówił, że "przemysł zbrojeniowy w żaden sposób nie był wspierany". - Co więcej, firmy prywatne, które chciały się rozwijać, miały istotne blokady ze strony państwa - dodał.

"To jest taki skandal. Za to nasi poprzednicy też powinni odpowiedzieć"

"To jest taki skandal. Za to nasi poprzednicy też powinni odpowiedzieć"

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS