Głos młodych na manifestacjach. "Nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii"

10.10.2021 | Głos młodych na manifestacjach. "Nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii"
10.10.2021 | Głos młodych na manifestacjach. "Nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
10.10.2021 | Głos młodych na manifestacjach. "Nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Manifestacje w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej odbyły się w wielu polskich miastach. W protestach wzięły udział tysiące osób, w tym także ci młodsi. - Gdyby nie Unia Europejska, to nie byłbym takim człowiekiem, jakim jestem dzisiaj - mówił mówi 21-letni Maciej, którego głos na niedzielnych protestach nie był odosobniony.

Wśród tych, którzy odśpiewali w niedzielę na placach wielu miast hymn Unii Europejskiej, wśród tych, którzy wyszli na ulice, by zamanifestować swoje poparcie dla Unii, byli też młodzi ludzie.

- Gdyby nie Unia Europejska, to nie byłbym takim człowiekiem, jakim jestem dzisiaj i tak naprawdę nie wyobrażam sobie przyszłości bez Polski w Unii - mówi 21-letni Maciej Hofmann.

- Jestem wielkim fanem Unii Europejskiej, dała mi wiele możliwości. Byłam studentem Erasmusa. Był to najlepszy czas w moim życiu - dodaje kolejna uczestniczka manifestacji.

- Są aspekty, wobec których jestem krytyczny, ale uważam, że nie byłoby szansy, żeby Polska była w tym miejscu, w którym obecnie jest bez Unii Europejskiej - ocenia kolejny uczestnik manifestacji.

Jak dodaje 24-letnia Morgan Janowicz, Unia Europejska to szansa dla Polski, szansa na przyszłość.

Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński mogą próbować lekceważyć słowa młodych ludzi, uznając je za część akcji opozycji, która po raz kolejny mówi o polexicie. Tyle, że tym razem to rządzący i wybrany przez PiS Trybunał Konstytucyjny podjął konkretną decyzję dając tym samym przeciwnikom PiS-u konkretny argument.

- Jeżeli dalej będziemy szli w kierunku, w którym obecnie idziemy, to możemy naprawdę źle skończyć - uważa jeden z protestujących.

Prounijne manifestacje w niedzielę odbyły się w dziesiątkach miast i miasteczek w całej Polsce. Inicjatorem akcji był lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk

Na ulice wyszło również większość liderów i polityków opozycyjnych partii. Manifestacje odbyły się pod hasłem: "ZostajeMY w Unii".

- Absolutnie nie bierzemy pod uwagę, żeby rozważać opuszczenie Unii Europejskiej - zaznacza poseł Kamil Bortniczuk, jeden z liderów Partii Republikańskiej.

Krajowy Plan Odbudowy wciąż bez akceptacji

To, z czym będą musieli zmierzyć się teraz politycy PiS-u, to próba wyjaśnienia, dlaczego Polska - jako jeden z ostatnich krajów obok Węgier i Szwecji - wciąż nie otrzymała akceptacji dla Krajowego Planu Odbudowy. Co oznacza, że w czasie, gdy do włoskich, francuskich czy litewskich przedsiębiorców na wsparcie po pandemii miliony euro już płyną, do polskich wciąż nie.

- Ten spór jest faktem. My będziemy trwać na swoim stanowisku na tyle, na ile będzie to możliwe. W sytuacji, kiedy napotkamy na jakiś totalny opór będziemy starali się szukać rozwiązań możliwych z uwzględnieniem interesów Rzeczypospolitej i również interesu finansowego - zaznacza poseł Kamil Bortniczuk, jeden z liderów Partii Republikańskiej.

Za kilka dni w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o sytuacji w Polsce, a w tym o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS