Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"
Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem i największym wyzwaniem startującej na dniach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kwestie z nim związane podzielono na siedem filarów - między innymi energetyczny, ekonomiczny i zdrowotny. Kluczowe ma być budowanie porozumienia wokół dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz rozbudowy Tarczy Wschód.

"Polska prezydencja" to określenie, które padło we Lwowie kilkukrotnie, wraz z takim apelem: - Przestańcie spekulować w jakiejkolwiek stolicy świata o możliwej przegranej Ukrainy. To nie ma nic wspólnego z faktami - powiedział premier Donald Tusk. Od stycznia ten głos ma być jeszcze silniejszy.

Polska na pół roku przejmie odpowiedzialność za kierowanie pracami Rady Unii Europejskiej - głównego organu decyzyjnego Wspólnoty.

- Prezydencja niejako steruje ruchem legislacyjnym, czyli propozycja wychodzi z Komisji i my mamy wpływ na to: kiedy ją położymy na stole w Radzie, jak dynamicznie będą przebiegały negocjacje, i jak szybko te dokumenty trafią później do Parlamentu Europejskiego - tłumaczyła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w kancelarii premiera ds. europejskich, odpowiedzialna za przygotowanie i sprawowanie polskiej prezydencji.

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka przekazała, że najważniejsze dla polskiej prezydencji będą kwestie związane z bezpieczeństwem, podzielone na siedem filarów: zewnętrzny i wewnętrzny, energetyczny, ekonomiczny, żywnościowy, zdrowotny i informacyjny.

- Po inwazji Putina na Krym nie było pełnego zrozumienia dla tego, co Polska mówiła w Brukseli. Było pewne lekceważenie tego problemu. Dzisiaj słyszymy, że tym razem będziemy was słuchać - mówiła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

CZYTAJ TAKŻE: Symbol nowego sposobu myślenia w Europie. Co wyróżnia Kaję Kallas na tle jej poprzedników?

"Oni nie są zainteresowani jakimś rozejmem"

Europejscy przywódcy ponownie usłyszą, że Rosja dla Europy to nie jest partner handlowy, a olbrzymie zagrożenie, i że utrzymanie wsparcia dla Ukrainy nie jest jednym ze scenariuszy, a kwestią racji stanu dla wszystkich krajów UE.

- To właściwie codziennie, czy to jest występujący Putin w Moskwie, czy to jest minister obrony, czy to jest nie zawsze trzeźwy były prezydent Miedwiediew gdzieś tam w Chinach, mówią jednoznacznie, że oni nie są zainteresowani jakimś rozejmem - wskazał Robert Pszczel, były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie.

Polski rząd będzie też przekonywał unijnych partnerów, że również w ich interesie leży finansowanie rozbudowy Tarczy Wschód. Duży nacisk ma być też położony na rozwój europejskiego przemysłu obronnego - zaniedbanego przez dekady życia w przeświadczeniu, że wojny w Europie już nie będzie.

- To jest też realizacja naszych zobowiązań, naszej obietnicy - 50 na 50 - zwrócił uwagę minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, ogłaszając zakup kolejnej partii polskich, rozwijanych, sprawdzonych i cenionych transporterów Rosomak.

Jednak w całej Europie zdolności do budowy kluczowych na polu walki czołgów podstawowych czy samolotów wielozadaniowych stale się kurczą. Wielkość produkcji amunicji - w porównaniu z Rosją - jest niewielka.

Metsola: Unia Europejska musi się zjednoczyć
Metsola: Unia Europejska musi się zjednoczyćTVN24

Priorytety naszej prezydencji

- Jednym z trzech priorytetów naszej prezydencji są kwestie ochrony ludności cywilnej i na najbliższym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej w Warszawie na koniec stycznia będzie to jeden z głównych tematów - zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

W sferze bezpieczeństwa energetycznego, po wybuchu pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, Europa znacznie ograniczyła zakup rosyjskich surowców energetycznych, ale nie odcięła się od nich całkowicie. Tym samym utrzymuje możliwości Kremla - nie tylko w prowadzeniu wojny w Ukrainie, ale też kolejnych wrogich działań wobec krajów Unii.

- Dywersji, sabotaży, działań hybrydowych skierowanych bezpośrednio przeciwko naszym obywatelom i naszemu państwu - wskazywał Donald Tusk.

To również kwestia bezpieczeństwa informacyjnego. Oprócz przeciwdziałania aktom sabotażu infrastruktury telekomunikacyjnej, potrzebne są też skuteczniejsze narzędzia do przeciwstawienia się rosyjskiej dezinformacji i propagandzie. To pokazała choćby pierwsza tura wyborów prezydenckich w Rumunii.

- Nie można pozwolić Rosji grać na jej zasadach, bo ona by chciała przywrócić taki XIX-wieczny porządek, system bezpieczeństwa oparty na koncercie mocarstw - skomentował Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Z zewnętrznym bezpieczeństwem Polska ma wiązać też kwestie rozszerzenia Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie. Pierwsze rozmowy w ramach nowej prezydencji ruszą już 9 stycznia w Gdańsku, gdzie na dwa dni ma się zebrać kolegium unijnych komisarzy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS