Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"
Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem i największym wyzwaniem startującej na dniach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kwestie z nim związane podzielono na siedem filarów - między innymi energetyczny, ekonomiczny i zdrowotny. Kluczowe ma być budowanie porozumienia wokół dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz rozbudowy Tarczy Wschód.

"Polska prezydencja" to określenie, które padło we Lwowie kilkukrotnie, wraz z takim apelem: - Przestańcie spekulować w jakiejkolwiek stolicy świata o możliwej przegranej Ukrainy. To nie ma nic wspólnego z faktami - powiedział premier Donald Tusk. Od stycznia ten głos ma być jeszcze silniejszy.

Polska na pół roku przejmie odpowiedzialność za kierowanie pracami Rady Unii Europejskiej - głównego organu decyzyjnego Wspólnoty.

- Prezydencja niejako steruje ruchem legislacyjnym, czyli propozycja wychodzi z Komisji i my mamy wpływ na to: kiedy ją położymy na stole w Radzie, jak dynamicznie będą przebiegały negocjacje, i jak szybko te dokumenty trafią później do Parlamentu Europejskiego - tłumaczyła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w kancelarii premiera ds. europejskich, odpowiedzialna za przygotowanie i sprawowanie polskiej prezydencji.

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka przekazała, że najważniejsze dla polskiej prezydencji będą kwestie związane z bezpieczeństwem, podzielone na siedem filarów: zewnętrzny i wewnętrzny, energetyczny, ekonomiczny, żywnościowy, zdrowotny i informacyjny.

- Po inwazji Putina na Krym nie było pełnego zrozumienia dla tego, co Polska mówiła w Brukseli. Było pewne lekceważenie tego problemu. Dzisiaj słyszymy, że tym razem będziemy was słuchać - mówiła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

CZYTAJ TAKŻE: Symbol nowego sposobu myślenia w Europie. Co wyróżnia Kaję Kallas na tle jej poprzedników?

"Oni nie są zainteresowani jakimś rozejmem"

Europejscy przywódcy ponownie usłyszą, że Rosja dla Europy to nie jest partner handlowy, a olbrzymie zagrożenie, i że utrzymanie wsparcia dla Ukrainy nie jest jednym ze scenariuszy, a kwestią racji stanu dla wszystkich krajów UE.

- To właściwie codziennie, czy to jest występujący Putin w Moskwie, czy to jest minister obrony, czy to jest nie zawsze trzeźwy były prezydent Miedwiediew gdzieś tam w Chinach, mówią jednoznacznie, że oni nie są zainteresowani jakimś rozejmem - wskazał Robert Pszczel, były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie.

Polski rząd będzie też przekonywał unijnych partnerów, że również w ich interesie leży finansowanie rozbudowy Tarczy Wschód. Duży nacisk ma być też położony na rozwój europejskiego przemysłu obronnego - zaniedbanego przez dekady życia w przeświadczeniu, że wojny w Europie już nie będzie.

- To jest też realizacja naszych zobowiązań, naszej obietnicy - 50 na 50 - zwrócił uwagę minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, ogłaszając zakup kolejnej partii polskich, rozwijanych, sprawdzonych i cenionych transporterów Rosomak.

Jednak w całej Europie zdolności do budowy kluczowych na polu walki czołgów podstawowych czy samolotów wielozadaniowych stale się kurczą. Wielkość produkcji amunicji - w porównaniu z Rosją - jest niewielka.

Metsola: Unia Europejska musi się zjednoczyć
Metsola: Unia Europejska musi się zjednoczyćTVN24

Priorytety naszej prezydencji

- Jednym z trzech priorytetów naszej prezydencji są kwestie ochrony ludności cywilnej i na najbliższym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej w Warszawie na koniec stycznia będzie to jeden z głównych tematów - zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

W sferze bezpieczeństwa energetycznego, po wybuchu pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, Europa znacznie ograniczyła zakup rosyjskich surowców energetycznych, ale nie odcięła się od nich całkowicie. Tym samym utrzymuje możliwości Kremla - nie tylko w prowadzeniu wojny w Ukrainie, ale też kolejnych wrogich działań wobec krajów Unii.

- Dywersji, sabotaży, działań hybrydowych skierowanych bezpośrednio przeciwko naszym obywatelom i naszemu państwu - wskazywał Donald Tusk.

To również kwestia bezpieczeństwa informacyjnego. Oprócz przeciwdziałania aktom sabotażu infrastruktury telekomunikacyjnej, potrzebne są też skuteczniejsze narzędzia do przeciwstawienia się rosyjskiej dezinformacji i propagandzie. To pokazała choćby pierwsza tura wyborów prezydenckich w Rumunii.

- Nie można pozwolić Rosji grać na jej zasadach, bo ona by chciała przywrócić taki XIX-wieczny porządek, system bezpieczeństwa oparty na koncercie mocarstw - skomentował Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Z zewnętrznym bezpieczeństwem Polska ma wiązać też kwestie rozszerzenia Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie. Pierwsze rozmowy w ramach nowej prezydencji ruszą już 9 stycznia w Gdańsku, gdzie na dwa dni ma się zebrać kolegium unijnych komisarzy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS