Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"
Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem i największym wyzwaniem startującej na dniach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kwestie z nim związane podzielono na siedem filarów - między innymi energetyczny, ekonomiczny i zdrowotny. Kluczowe ma być budowanie porozumienia wokół dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz rozbudowy Tarczy Wschód.

"Polska prezydencja" to określenie, które padło we Lwowie kilkukrotnie, wraz z takim apelem: - Przestańcie spekulować w jakiejkolwiek stolicy świata o możliwej przegranej Ukrainy. To nie ma nic wspólnego z faktami - powiedział premier Donald Tusk. Od stycznia ten głos ma być jeszcze silniejszy.

Polska na pół roku przejmie odpowiedzialność za kierowanie pracami Rady Unii Europejskiej - głównego organu decyzyjnego Wspólnoty.

- Prezydencja niejako steruje ruchem legislacyjnym, czyli propozycja wychodzi z Komisji i my mamy wpływ na to: kiedy ją położymy na stole w Radzie, jak dynamicznie będą przebiegały negocjacje, i jak szybko te dokumenty trafią później do Parlamentu Europejskiego - tłumaczyła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w kancelarii premiera ds. europejskich, odpowiedzialna za przygotowanie i sprawowanie polskiej prezydencji.

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka przekazała, że najważniejsze dla polskiej prezydencji będą kwestie związane z bezpieczeństwem, podzielone na siedem filarów: zewnętrzny i wewnętrzny, energetyczny, ekonomiczny, żywnościowy, zdrowotny i informacyjny.

- Po inwazji Putina na Krym nie było pełnego zrozumienia dla tego, co Polska mówiła w Brukseli. Było pewne lekceważenie tego problemu. Dzisiaj słyszymy, że tym razem będziemy was słuchać - mówiła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

CZYTAJ TAKŻE: Symbol nowego sposobu myślenia w Europie. Co wyróżnia Kaję Kallas na tle jej poprzedników?

"Oni nie są zainteresowani jakimś rozejmem"

Europejscy przywódcy ponownie usłyszą, że Rosja dla Europy to nie jest partner handlowy, a olbrzymie zagrożenie, i że utrzymanie wsparcia dla Ukrainy nie jest jednym ze scenariuszy, a kwestią racji stanu dla wszystkich krajów UE.

- To właściwie codziennie, czy to jest występujący Putin w Moskwie, czy to jest minister obrony, czy to jest nie zawsze trzeźwy były prezydent Miedwiediew gdzieś tam w Chinach, mówią jednoznacznie, że oni nie są zainteresowani jakimś rozejmem - wskazał Robert Pszczel, były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie.

Polski rząd będzie też przekonywał unijnych partnerów, że również w ich interesie leży finansowanie rozbudowy Tarczy Wschód. Duży nacisk ma być też położony na rozwój europejskiego przemysłu obronnego - zaniedbanego przez dekady życia w przeświadczeniu, że wojny w Europie już nie będzie.

- To jest też realizacja naszych zobowiązań, naszej obietnicy - 50 na 50 - zwrócił uwagę minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, ogłaszając zakup kolejnej partii polskich, rozwijanych, sprawdzonych i cenionych transporterów Rosomak.

Jednak w całej Europie zdolności do budowy kluczowych na polu walki czołgów podstawowych czy samolotów wielozadaniowych stale się kurczą. Wielkość produkcji amunicji - w porównaniu z Rosją - jest niewielka.

Metsola: Unia Europejska musi się zjednoczyć
Metsola: Unia Europejska musi się zjednoczyćTVN24

Priorytety naszej prezydencji

- Jednym z trzech priorytetów naszej prezydencji są kwestie ochrony ludności cywilnej i na najbliższym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej w Warszawie na koniec stycznia będzie to jeden z głównych tematów - zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

W sferze bezpieczeństwa energetycznego, po wybuchu pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, Europa znacznie ograniczyła zakup rosyjskich surowców energetycznych, ale nie odcięła się od nich całkowicie. Tym samym utrzymuje możliwości Kremla - nie tylko w prowadzeniu wojny w Ukrainie, ale też kolejnych wrogich działań wobec krajów Unii.

- Dywersji, sabotaży, działań hybrydowych skierowanych bezpośrednio przeciwko naszym obywatelom i naszemu państwu - wskazywał Donald Tusk.

To również kwestia bezpieczeństwa informacyjnego. Oprócz przeciwdziałania aktom sabotażu infrastruktury telekomunikacyjnej, potrzebne są też skuteczniejsze narzędzia do przeciwstawienia się rosyjskiej dezinformacji i propagandzie. To pokazała choćby pierwsza tura wyborów prezydenckich w Rumunii.

- Nie można pozwolić Rosji grać na jej zasadach, bo ona by chciała przywrócić taki XIX-wieczny porządek, system bezpieczeństwa oparty na koncercie mocarstw - skomentował Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Z zewnętrznym bezpieczeństwem Polska ma wiązać też kwestie rozszerzenia Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie. Pierwsze rozmowy w ramach nowej prezydencji ruszą już 9 stycznia w Gdańsku, gdzie na dwa dni ma się zebrać kolegium unijnych komisarzy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS