Trochę "za", a trochę "przeciw". Warszawscy kandydaci o bieganiu po stolicy

Trochę "za", a trochę "przeciw". Warszawscy kandydaci o bieganiu po stolicy
Trochę "za", a trochę "przeciw". Warszawscy kandydaci o bieganiu po stolicy
Ewa Koziak | Fakty po Poludniu
Trochę "za", a trochę "przeciw". Warszawscy kandydaci o bieganiu po stolicyEwa Koziak | Fakty po Poludniu

W kampanii wyborczej w Warszawie pojawił się temat biegów cyklicznie blokujących miasto. Kandydaci są trochę za nimi, bo biegi są popularne wśród biegaczy, ale też trochę przeciw, bo nie przepadają za nimi kierowcy.

Chociaż najbliższy maraton startuje w niedzielę, to na ulicach Warszawy już widać pierwsze oznakowania dla biegaczy. I na nowo rozbrzmiewa dyskusja o tym, kto ma pierwszeństwo na stołecznych drogach - sportowcy czy kierowcy. Niektórzy mieszkańcy uważają, że lepiej by było, gdyby biegacze "w kółko biegali po Lesie Kabackim".

Tak jednoznacznie do biegania po mieście nie odnoszą się już kandydaci na urząd prezydenta Warszawy. Kiedy do wyborów pozostał niecały miesiąc, ważyć trzeba każdy głos.

Pomysły czołowych kandydatów...

- Ja sam biegam i lubię biegać. To, co zawsze mnie dotykało, to kiepska organizacja ruchu podczas maratonu - mówi Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Patryk Jaki poprawiłby sposób informowania mieszkańców o godzinach wstrzymywania ruchu. Jego główny rywal - Rafał Trzaskowski - też by to zrobił, ale jest również otwarty na dyskusję o lokalizacji biegu.

- Są maratony - tak jak w Bostonie - gdzie biegnie się spoza miasta do centrum. W tym momencie mniej jest blokady miasta. Są takie maratony, gdzie rzeczywiście biega się po mieście. Jestem otwarty na dyskusję, żeby wszyscy byli zadowoleni - twierdzi kandydat Koalicji Obywatelskiej.

...i tych nie z peletonu

Bardziej za niż przeciw bieganiu w mieście jest kandydat PSL Jakub Stefaniak, który pokazuje tabelkę z zaletami i wadami obu rozwiązań. Widzi również konieczność pewnych ograniczeń. - Muszą być skupione wokół jednej dzielnicy, a nie rozproszone, żeby nie utrudniać ruchu w śródmieściu. Po drugie trzeba zrobić tak, żeby odbywały się w kilka godzin - proponuje.

Proste rozwiązanie na lokalizację biegów ma kandydat Kukiz'15 Marek Jakubiak. - Na przykład na lewym pasie, w kierunku Powsina, można go wyłączyć, tam nie ma prostopadłych ulic, nikomu nie przeszkadza. Ale trzeba na to wpaść - zaznacza.

Na inny pomysł wpadł kandydat Koalicji Obywatelskiej na wiceprezydenta Warszawy Paweł Rabiej. - Brzegiem Wisły, który ma 56 kilometrów w Warszawie - zauważa.

Przebieg najbliższego maratonu

Przez najbliższy maraton utrudnienia w ruchu zaczną się już w sobotę wieczorem - po 21 zamknięta będzie część zachodniej jezdni Wisłostrady.

Maraton startuje w niedzielę o 9 rano na Konwiktorskiej. Ulica będzie zamknięta już w sobotę o 20. W niedzielę od rana etapami wstrzymywany będzie ruch na kolejnych odcinkach biegu. Trasa prowadzi między innymi przez Żoliborz, Śródmieście i Pragę Północ. Będą ograniczenia na mostach Świętokrzyskim i Gdańskim. Ulice mają być otwierane w miarę przemieszczania się biegaczy. Meta maratonu - w parku Fontann.

Warszawa w pełni przejezdna ma być w niedzielę po 20, kiedy przywrócony zostanie ruch na Wisłostradzie.

Co roku przez stolicę Polski przebiegają tysiące osób. Pierwsze długodystansowe biegi odbywają się już na początku wiosny, ostatnie w listopadzie. W Warszawie organizowane są dwa maratony, przez co miasto znajduje się w światowej czołówce biegowych stolic.

Autor: Ewa Koziak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS