Wyprawa na K2 będzie kontynuowana. "Każdy z nas czekał na to kilkanaście lat"

Wyprawa na K2 będzie kontynuowana
Wyprawa na K2 będzie kontynuowana
Konrad Borusiewicz | Fakty po południu TVN24
Wyprawa na K2 będzie kontynuowanaKonrad Borusiewicz | Fakty po południu TVN24

Prowadzona w ekstremalnie trudnych warunkach akcja na Nanga Parbat mocno wyczerpała czwórkę ratowników. Jak tylko pogoda na to pozwoli, dołączą do ekipy, która za kilka tygodni podejmie próbę pierwszego w historii zimowego zdobycia drugiego szczytu świata.

Mimo tragicznych wydarzeń na Nanga Parbat, wśród polskich himalaistów nadal pozostaje ogromna chęć zdobycia K2. - Czujemy się bardzo dobrze, nie mamy żadnych odmrożeń - mówi Adam Bielecki, himalaista.

Akcja ratunkowa była wyczerpująca. Teraz czwórka himalaistów ma chwilę, żeby odpocząć. Do tej pory na K2 udało założyć się dwa z planowanych czterech obozów. Ale to nie jest połowa sukcesu. Z każdym metrem wyżej będzie coraz trudniej, a obecnie pogoda nie pozwala działać w ogóle.

- Z osób, które mogą pracować na górze, pozostało siedem - mówi Jerzy Natkański, himalaista. - Dopóki trójka nie zostanie założona, te ekipy nie mają się gdzie zmieścić - dodaje.

Góra gór

K2 nie bez powodu jest nazywana "górą gór". To ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Himalaiści przerywali dotąd ze szczytem, który ma w swoim arsenale niejedną broń. - Jest tak zwany jet stream, czyli wiatry wiejące na dużych wysokościach, które interesują tylko pilotów odrzutowców i himalaistów. Na wierzchołku K2 zimą średnia temperatura sięga -40, -45 stopni Celsjusza - tłumaczy Bielecki.

O przygotowanie do dalszej walki o miano pierwszych zimowych zdobywców spokojny jest trener naszych wyprawy. Przygotowania były prowadzone kompleksowo. Ogromny nacisk położono na dietę, z pomocą której wspinacze mają lepiej znosić warunki panujące na dużych wysokościach, czyli brak tlenu i zimno. - To jest wysiłek dwudziestokrotnie wyższy niż maraton tu na nizinach - podkreśla Marta Naczyk, dietetyk wyprawy.

Paradoksalnie, może się okazać, że wyczyn jakiego dokonała ekipa ratunkowa na Nanga Parbat, może być udaną próbą bojową przed dalszym zdobywaniem drugiego szczytu Ziemi.

Jeszcze przed wylotem polska ekipa przekonywała, że dołoży wszelkich starań, by stanąć na wierzchołku zimą jako pierwsza. - Każdy z nas czekał na to kilkanaście lat, niektórzy - tak jak ja - całe życie - mówił Piotr Tomala.

Narodowa wyprawa na K2 ma potrwać jeszcze półtora miesiąca.

Autor: Konrad Borusewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN