Wyprawa na K2 będzie kontynuowana. "Każdy z nas czekał na to kilkanaście lat"

Wyprawa na K2 będzie kontynuowana
Wyprawa na K2 będzie kontynuowana
Konrad Borusiewicz | Fakty po południu TVN24
Wyprawa na K2 będzie kontynuowanaKonrad Borusiewicz | Fakty po południu TVN24

Prowadzona w ekstremalnie trudnych warunkach akcja na Nanga Parbat mocno wyczerpała czwórkę ratowników. Jak tylko pogoda na to pozwoli, dołączą do ekipy, która za kilka tygodni podejmie próbę pierwszego w historii zimowego zdobycia drugiego szczytu świata.

Mimo tragicznych wydarzeń na Nanga Parbat, wśród polskich himalaistów nadal pozostaje ogromna chęć zdobycia K2. - Czujemy się bardzo dobrze, nie mamy żadnych odmrożeń - mówi Adam Bielecki, himalaista.

Akcja ratunkowa była wyczerpująca. Teraz czwórka himalaistów ma chwilę, żeby odpocząć. Do tej pory na K2 udało założyć się dwa z planowanych czterech obozów. Ale to nie jest połowa sukcesu. Z każdym metrem wyżej będzie coraz trudniej, a obecnie pogoda nie pozwala działać w ogóle.

- Z osób, które mogą pracować na górze, pozostało siedem - mówi Jerzy Natkański, himalaista. - Dopóki trójka nie zostanie założona, te ekipy nie mają się gdzie zmieścić - dodaje.

Góra gór

K2 nie bez powodu jest nazywana "górą gór". To ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Himalaiści przerywali dotąd ze szczytem, który ma w swoim arsenale niejedną broń. - Jest tak zwany jet stream, czyli wiatry wiejące na dużych wysokościach, które interesują tylko pilotów odrzutowców i himalaistów. Na wierzchołku K2 zimą średnia temperatura sięga -40, -45 stopni Celsjusza - tłumaczy Bielecki.

O przygotowanie do dalszej walki o miano pierwszych zimowych zdobywców spokojny jest trener naszych wyprawy. Przygotowania były prowadzone kompleksowo. Ogromny nacisk położono na dietę, z pomocą której wspinacze mają lepiej znosić warunki panujące na dużych wysokościach, czyli brak tlenu i zimno. - To jest wysiłek dwudziestokrotnie wyższy niż maraton tu na nizinach - podkreśla Marta Naczyk, dietetyk wyprawy.

Paradoksalnie, może się okazać, że wyczyn jakiego dokonała ekipa ratunkowa na Nanga Parbat, może być udaną próbą bojową przed dalszym zdobywaniem drugiego szczytu Ziemi.

Jeszcze przed wylotem polska ekipa przekonywała, że dołoży wszelkich starań, by stanąć na wierzchołku zimą jako pierwsza. - Każdy z nas czekał na to kilkanaście lat, niektórzy - tak jak ja - całe życie - mówił Piotr Tomala.

Narodowa wyprawa na K2 ma potrwać jeszcze półtora miesiąca.

Autor: Konrad Borusewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS