W Sejmie trwają prace nad specustawą powodziową. Z zalanych terenów słychać głosy tych, którzy czują się pominięci w jej zapisach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Sejmie trwają prace nad specustawą powodziową. Z zalanych terenów słychać głosy tych, którzy czują się pominięci w jej zapisach
W Sejmie trwają prace nad specustawą powodziową. Z zalanych terenów słychać głosy tych, którzy czują się pominięci w jej zapisach
Grzegorz Maciążek/Fakty po Południu TVN24
W Sejmie trwają pracę nad specustawą powodziową. "Każdy składa kolejne poprawki"Grzegorz Maciążek/Fakty po Południu TVN24

Sejm decyduje w sprawie specustawy powodziowej. Do projektu przyjęto kolejne poprawki, głównie upraszczające udzielanie pomocy. Jeśli ustawa trafi 2 października do Senatu, to jeszcze w tym tygodniu może zostać podpisana przez prezydenta, ale zanim to się stanie - kolejnych zmian w niej domaga się część powodzian.

Na zalanych terenach trwa walka z czasem. Temperatura zaczyna spadać, a pracy jest dużo. - Najbardziej potrzebujemy pomocy finansowej, żeby mieć pieniądze. Powoli idzie zima, trzeba się zabezpieczyć - wskazuje pan Sebastian, mieszkaniec Rudawy. - Na pewno każdemu będzie ciężko, bo niektórzy dopiero co wyremontowali domy, na przykład trzy miesiące temu, i teraz woda zabrała im wszystko - zwraca uwagę pan Łukasz, mieszkaniec Rudawy.

Dlatego Sejm pracuje w szybkim tempie nad specustawą powodziową. - Ci ludzie, którzy zostali poszkodowani, nie mają już tego czasu, dlatego ustawa ta upraszcza wiele procedur - mówi poseł Lewicy Arkadiusz Sikora.

CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy Rudawy wciąż odcięci od świata. Tegoroczna powódź tragiczniejsza w skutkach

Projekt zakłada szereg rozwiązań. W ustawie znajdziemy między innymi roczną spłatę kredytu hipotecznego za domy lub mieszkania uszkodzone przez wodę. Projekt umożliwia wypłacenie zasiłku na cele edukacyjne i zawiesza egzekucje komornicze wobec powodzian.

Co zakłada specustawa powodziowa?TVN24

- Zgłosiłam poprawkę taką, żeby wspomóc jeszcze te osoby, które straciły dochód, a mają raty kredytu do zapłaty, bo nie ma nic gorszego, niż w tak trudnej sytuacji wpaść w spiralę długów - przekazuje posłanka Polski 2050 Barbara Oliwiecka.

Tylko klub Koalicji Obywatelskiej złożył 21 poprawek, a Lewica, Trzecia Droga i opozycja - kolejne. - Będziemy się przyglądać tym poprawkom, które złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Część została przyjęta już w pierwszym czytaniu - informuje Barbara Oliwiecka.

Ponadto posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli oddzielny projekt. - Projekt zakłada pomoc dla samorządów, dla przedsiębiorców, dla rolników, dla wszystkich poszkodowanych - wskazywał poseł Prawa i Sprawiedliwości Ireneusz Zyska.

Większość sejmowa odrzuciła propozycję opozycji. Jednak klub PiS zapowiedział, że mimo to poprze projekt specustawy.

Czy państwo ma wystarczające środki na odbudowę zniszczonych przez powódź terenów?
Czy państwo ma wystarczające środki na odbudowę zniszczonych przez powódź terenów? Grzegorz Maciążek/Fakty po Południu TVN24

Pomoc dla przedsiębiorców

Wśród proponowanych rozwiązań są też te skierowane do przedsiębiorców. Firma na każdego zgłoszonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pracownika dostanie 16 tysięcy złotych lub trzy czwarte średniego przychodu za ubiegły rok. Maksymalny pułap pomocy to dla przedsiębiorców milion i miliard złotych dla firm.

Pomoc dla przedsiębiorcówTVN24

Z zalanych terenów słychać głosy tych, którzy czują się pominięci w zapisach specustawy. - Przedsiębiorcy, którzy nie zostali bezpośrednio przez wodę poszkodowani, również nie zostali objęci pomocą - zauważa Jolanta Piecuch z Domu Wakacyjnego Chwila Moment w Starym Gierałtowie.

Tymczasem drogi i mosty były zniszczone, a tym samym gospodarstwa agroturystyczne zostały odcięte od świata. - Apelujemy do pana premiera i do rządu, żeby o nas nie zapomniał, bo my musimy tutaj móc żyć i utrzymywać nasze rodziny, płacić podatki i kredyty - mówi Jolanta Piecuch.

ZOBACZ TEŻ: Co zrobić, by zapobiec kolejnej powodzi? "Przede wszystkim ustąpić rzece tam, gdzie to możliwe"

- Dzisiaj nie kończymy prac. Jeszcze Senat, poźniej podpis prezydenta. Jeżeli będzie potrzeba dodatkowych rozwiązań legislacyjnych, wtedy na pewno będziemy jeszcze raz pracowali - zapowiada poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Jaros.

W trakcie posiedzenia Sejmu zebrał się rząd. Na posiedzeniu ministrowie omawiali również aktualną sytuację powodziową.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS