W Sejmie trwają prace nad specustawą powodziową. Z zalanych terenów słychać głosy tych, którzy czują się pominięci w jej zapisach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Sejmie trwają prace nad specustawą powodziową. Z zalanych terenów słychać głosy tych, którzy czują się pominięci w jej zapisach
W Sejmie trwają prace nad specustawą powodziową. Z zalanych terenów słychać głosy tych, którzy czują się pominięci w jej zapisach
Grzegorz Maciążek/Fakty po Południu TVN24
W Sejmie trwają pracę nad specustawą powodziową. "Każdy składa kolejne poprawki"Grzegorz Maciążek/Fakty po Południu TVN24

Sejm decyduje w sprawie specustawy powodziowej. Do projektu przyjęto kolejne poprawki, głównie upraszczające udzielanie pomocy. Jeśli ustawa trafi 2 października do Senatu, to jeszcze w tym tygodniu może zostać podpisana przez prezydenta, ale zanim to się stanie - kolejnych zmian w niej domaga się część powodzian.

Na zalanych terenach trwa walka z czasem. Temperatura zaczyna spadać, a pracy jest dużo. - Najbardziej potrzebujemy pomocy finansowej, żeby mieć pieniądze. Powoli idzie zima, trzeba się zabezpieczyć - wskazuje pan Sebastian, mieszkaniec Rudawy. - Na pewno każdemu będzie ciężko, bo niektórzy dopiero co wyremontowali domy, na przykład trzy miesiące temu, i teraz woda zabrała im wszystko - zwraca uwagę pan Łukasz, mieszkaniec Rudawy.

Dlatego Sejm pracuje w szybkim tempie nad specustawą powodziową. - Ci ludzie, którzy zostali poszkodowani, nie mają już tego czasu, dlatego ustawa ta upraszcza wiele procedur - mówi poseł Lewicy Arkadiusz Sikora.

CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy Rudawy wciąż odcięci od świata. Tegoroczna powódź tragiczniejsza w skutkach

Projekt zakłada szereg rozwiązań. W ustawie znajdziemy między innymi roczną spłatę kredytu hipotecznego za domy lub mieszkania uszkodzone przez wodę. Projekt umożliwia wypłacenie zasiłku na cele edukacyjne i zawiesza egzekucje komornicze wobec powodzian.

Co zakłada specustawa powodziowa?TVN24

- Zgłosiłam poprawkę taką, żeby wspomóc jeszcze te osoby, które straciły dochód, a mają raty kredytu do zapłaty, bo nie ma nic gorszego, niż w tak trudnej sytuacji wpaść w spiralę długów - przekazuje posłanka Polski 2050 Barbara Oliwiecka.

Tylko klub Koalicji Obywatelskiej złożył 21 poprawek, a Lewica, Trzecia Droga i opozycja - kolejne. - Będziemy się przyglądać tym poprawkom, które złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Część została przyjęta już w pierwszym czytaniu - informuje Barbara Oliwiecka.

Ponadto posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli oddzielny projekt. - Projekt zakłada pomoc dla samorządów, dla przedsiębiorców, dla rolników, dla wszystkich poszkodowanych - wskazywał poseł Prawa i Sprawiedliwości Ireneusz Zyska.

Większość sejmowa odrzuciła propozycję opozycji. Jednak klub PiS zapowiedział, że mimo to poprze projekt specustawy.

Czy państwo ma wystarczające środki na odbudowę zniszczonych przez powódź terenów?
Czy państwo ma wystarczające środki na odbudowę zniszczonych przez powódź terenów? Grzegorz Maciążek/Fakty po Południu TVN24

Pomoc dla przedsiębiorców

Wśród proponowanych rozwiązań są też te skierowane do przedsiębiorców. Firma na każdego zgłoszonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pracownika dostanie 16 tysięcy złotych lub trzy czwarte średniego przychodu za ubiegły rok. Maksymalny pułap pomocy to dla przedsiębiorców milion i miliard złotych dla firm.

Pomoc dla przedsiębiorcówTVN24

Z zalanych terenów słychać głosy tych, którzy czują się pominięci w zapisach specustawy. - Przedsiębiorcy, którzy nie zostali bezpośrednio przez wodę poszkodowani, również nie zostali objęci pomocą - zauważa Jolanta Piecuch z Domu Wakacyjnego Chwila Moment w Starym Gierałtowie.

Tymczasem drogi i mosty były zniszczone, a tym samym gospodarstwa agroturystyczne zostały odcięte od świata. - Apelujemy do pana premiera i do rządu, żeby o nas nie zapomniał, bo my musimy tutaj móc żyć i utrzymywać nasze rodziny, płacić podatki i kredyty - mówi Jolanta Piecuch.

ZOBACZ TEŻ: Co zrobić, by zapobiec kolejnej powodzi? "Przede wszystkim ustąpić rzece tam, gdzie to możliwe"

- Dzisiaj nie kończymy prac. Jeszcze Senat, poźniej podpis prezydenta. Jeżeli będzie potrzeba dodatkowych rozwiązań legislacyjnych, wtedy na pewno będziemy jeszcze raz pracowali - zapowiada poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Jaros.

W trakcie posiedzenia Sejmu zebrał się rząd. Na posiedzeniu ministrowie omawiali również aktualną sytuację powodziową.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego pokazuje raport, ale sam się nie pokazuje i do dziennikarzy wysyła swoich ludzi. W sierpniu minister sportu zażądał od Polskiego Komitetu Olimpijskiego rozliczenia pieniędzy wydanych na igrzyska w Paryżu. W raporcie nie ma rachunków, choć są duże liczby. Czy jest to zatem rozliczenie?

Komentarze po raporcie PKOl. "Dużo pohukiwań, mało woli do transparentności"

Komentarze po raporcie PKOl. "Dużo pohukiwań, mało woli do transparentności"

Źródło:
Fakty TVN

Fabryka narkotyków w cichej wsi na Podlasiu. Czterech obywateli Meksyku produkowało tam metamfetaminę. To, co policjanci znaleźli na miejscu, warte jest ponad siedem milionów złotych.

Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Źródło:
Fakty TVN

Odbudować co da się odbudować, uprzątnąć góry śmieci, przywrócić w pełni dostawy mediów. Każdy dzień na terenach zalanych przez powódź dopisuje do listy potrzeb kolejne pozycje. Minister finansów zapewnia: budżet jest przygotowany do finansowania odbudowy i usuwania skutków powodzi. Przypomina, że są jeszcze pieniądze unijne oraz środki z projektu z udziałem Banku Światowego. Pytanie tylko - wobec ogromu zniszczeń - na ile to wszystko wystarczy.

Czy państwo ma wystarczające środki na odbudowę zniszczonych przez powódź terenów?

Czy państwo ma wystarczające środki na odbudowę zniszczonych przez powódź terenów?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja w sprawie naszego kandydata lub kandydatki na prezydenta prawdopodobnie zapadnie pod koniec roku. Wtedy zaczniemy kampanię - powiedział w poniedziałek w "Faktach po faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dopytywany o swój start stwierdził, że "jest to prawdopodobny scenariusz".

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Źródło:
TVN24

Budżet państwa jest przygotowany do tego, aby finansować odbudowę i usuwanie skutków powodzi - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Mówił, że podczas sobotniego posiedzenia rządu zdecydowano o czterech zmianach w projekcie budżetu na przyszły rok. Jako "najważniejszą" określił tę dotyczącą zwiększenia rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie klęsk skutków klęsk żywiołowych.

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Źródło:
TVN24

Europejska skrajna prawica ma powody do świętowania. Wolnościowa Partia Austrii wygrała wybory parlamentarne, zdobywając prawie 29 procent głosów i to przy wysokiej frekwencji. Teraz pytanie brzmi, czy utworzy rząd. Objęciu stanowiska kanclerza przez lidera partii, Herberta Kickla, mocno kibicują jego sąsiedzi i przyjaciele z Węgier i Czech - Viktor Orban i Andrej Babisz.

Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"

Co po wyborach w Austrii? "Należy się spodziewać bardzo skomplikowanej fazy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS