Sukces rządowego programu in vitro. "Zainteresowanie jest olbrzymie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Sukces rządowego programu in vitro. "Zainteresowanie jest olbrzymie"
Sukces rządowego programu in vitro. "Zainteresowanie jest olbrzymie"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Sukces rządowego programu in vitro. "Zainteresowanie jest olbrzymie"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

WHO nazwał ją chorobą cywilizacyjną, a w Polsce zmaga się z nią nawet półtora miliona par. Bezpłatny program leczenia niepłodności metodą in vitro wrócił w czerwcu po tym, jak poprzednia władza z niego zrezygnowała. Jego pierwsze efekty są już widoczne.

Szczęście razy 11, tylko w jednym mieście - tyle ciąż w samych Katowicach potwierdza jedna z klinik wykonujących procedury w ramach rządowego programu wsparcia in vitro.

- Zainteresowanie jest olbrzymie, dlatego że wielu pacjentów nie mogło skorzystać z procedury in vitro ze względu na barierę finansową - informuje doktor nauk medycznych Dariusz Mercik z Kliniki Gyncentrum w Katowicach.

- Myślę, że spokojnie możemy mówić o stu ciążach, które dzięki temu programowi już zaistniały, już są potwierdzone - dodaje Marta Górna ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian".

Bezpłatny program Ministerstwa Zdrowia po tym, jak jego działanie zawiesiła poprzednia władza, powrócił z początkiem czerwca i to poszerzony o wsparcie pacjentów z nowotworami. Na mapie placówek realizujących program jest kilkadziesiąt punktów w całej Polsce.

Kto może korzystać z programu?

- Para, która kwalifikuje się do programu in vitro, musi spełniać odpowiednie warunki, to znaczy minimum rok leczenia lub wskazania, które dają nam bezwzględną konieczność wykonania tej procedury - przekazuje dr Mercik.

W ramach bezpłatnego programu procedurze mogą się poddać małżeństwa lub pary żyjące razem, a w nich kobiety do 42. roku życia, jeśli korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia, kobiety do 45., jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka, i mężczyźni do 55. roku życia.

- Zrobimy podstawowe badanie, potrzebujemy znać, jaka jest rezerwa jajnikowa u kobiety, jakie parametry nasienia są u męża, po zrobieniu tych podstawowych badań możemy zacząć przygotowania do stymulacji - wyjaśnia lekarz Michał Polaczek z Kliniki Gyncentrum w Katowicach.

Około jedna piąta par w Polsce ma problemy z zajściem w ciążę

Państwo w pełni finansuje procedury medyczne związane z maksymalnie sześcioma indywidualnymi procedurami wspomaganego rozrodu w różnych wariantach oraz nielimitowane konsultacje psychologiczne.

- Bardzo wiele osób, które są po całej diagnostyce, ona zwykle trwa długo. Często te osoby są po wieloletnich staraniach spontanicznych, które kończą się miesiąc w miesiąc rozczarowaniami, naprawdę potrzebują takiego wzmocnienia, zbudowania, ale też odpowiedzi na pytanie, czy ta droga, którą wybieram, jest dla mnie - mówi Marta Górna.

Na leczenie metodą in vitro niepłodności, która według Światowej Organizacji Zdrowia jest chorobą cywilizacyjną, państwo przeznaczy 500 milionów złotych rocznie.

- Około jedna piąta par ma problemy z zajściem w ciążę. Dla sporej części tych par in vitro jest jedynym rozwiązaniem, jedyną szansą na posiadanie swojego potomstwa - podkreśla dr Mercik.

CZYTAJ TAKŻE: Rządowy program in vitro. "Nadzieja dla półtora miliona par"

Izabela Leszczyna: to jest program dla kobiet i mężczyzn, którzy chcą doświadczyć rodzicielstwa
Izabela Leszczyna: to jest program dla kobiet i mężczyzn, którzy chcą doświadczyć rodzicielstwa TVN24

Do tej pory współfinansowanie leczenia brały na siebie niektóre samorządy, ale na przykład trwający od siedmiu lat gdański program in vitro, z powodu rozpoczęcia rządowego programu, jest powoli wygaszany.

- Kwota dofinansowania wyniosła 12 milionów złotych i jesteśmy szczęśliwi, bo urodziło się 858 dzieci, w tej chwili 102 panie są jeszcze w ciąży - przekazuje wiceprezydentka Gdańska Monika Chabior.

W Polsce z niepłodnością zmaga się nawet półtora miliona par.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS