Sukces rządowego programu in vitro. "Zainteresowanie jest olbrzymie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Sukces rządowego programu in vitro. "Zainteresowanie jest olbrzymie"
Sukces rządowego programu in vitro. "Zainteresowanie jest olbrzymie"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Sukces rządowego programu in vitro. "Zainteresowanie jest olbrzymie"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

WHO nazwał ją chorobą cywilizacyjną, a w Polsce zmaga się z nią nawet półtora miliona par. Bezpłatny program leczenia niepłodności metodą in vitro wrócił w czerwcu po tym, jak poprzednia władza z niego zrezygnowała. Jego pierwsze efekty są już widoczne.

Szczęście razy 11, tylko w jednym mieście - tyle ciąż w samych Katowicach potwierdza jedna z klinik wykonujących procedury w ramach rządowego programu wsparcia in vitro.

- Zainteresowanie jest olbrzymie, dlatego że wielu pacjentów nie mogło skorzystać z procedury in vitro ze względu na barierę finansową - informuje doktor nauk medycznych Dariusz Mercik z Kliniki Gyncentrum w Katowicach.

- Myślę, że spokojnie możemy mówić o stu ciążach, które dzięki temu programowi już zaistniały, już są potwierdzone - dodaje Marta Górna ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian".

Bezpłatny program Ministerstwa Zdrowia po tym, jak jego działanie zawiesiła poprzednia władza, powrócił z początkiem czerwca i to poszerzony o wsparcie pacjentów z nowotworami. Na mapie placówek realizujących program jest kilkadziesiąt punktów w całej Polsce.

Kto może korzystać z programu?

- Para, która kwalifikuje się do programu in vitro, musi spełniać odpowiednie warunki, to znaczy minimum rok leczenia lub wskazania, które dają nam bezwzględną konieczność wykonania tej procedury - przekazuje dr Mercik.

W ramach bezpłatnego programu procedurze mogą się poddać małżeństwa lub pary żyjące razem, a w nich kobiety do 42. roku życia, jeśli korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia, kobiety do 45., jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka, i mężczyźni do 55. roku życia.

- Zrobimy podstawowe badanie, potrzebujemy znać, jaka jest rezerwa jajnikowa u kobiety, jakie parametry nasienia są u męża, po zrobieniu tych podstawowych badań możemy zacząć przygotowania do stymulacji - wyjaśnia lekarz Michał Polaczek z Kliniki Gyncentrum w Katowicach.

Około jedna piąta par w Polsce ma problemy z zajściem w ciążę

Państwo w pełni finansuje procedury medyczne związane z maksymalnie sześcioma indywidualnymi procedurami wspomaganego rozrodu w różnych wariantach oraz nielimitowane konsultacje psychologiczne.

- Bardzo wiele osób, które są po całej diagnostyce, ona zwykle trwa długo. Często te osoby są po wieloletnich staraniach spontanicznych, które kończą się miesiąc w miesiąc rozczarowaniami, naprawdę potrzebują takiego wzmocnienia, zbudowania, ale też odpowiedzi na pytanie, czy ta droga, którą wybieram, jest dla mnie - mówi Marta Górna.

Na leczenie metodą in vitro niepłodności, która według Światowej Organizacji Zdrowia jest chorobą cywilizacyjną, państwo przeznaczy 500 milionów złotych rocznie.

- Około jedna piąta par ma problemy z zajściem w ciążę. Dla sporej części tych par in vitro jest jedynym rozwiązaniem, jedyną szansą na posiadanie swojego potomstwa - podkreśla dr Mercik.

CZYTAJ TAKŻE: Rządowy program in vitro. "Nadzieja dla półtora miliona par"

Izabela Leszczyna: to jest program dla kobiet i mężczyzn, którzy chcą doświadczyć rodzicielstwa
Izabela Leszczyna: to jest program dla kobiet i mężczyzn, którzy chcą doświadczyć rodzicielstwa TVN24

Do tej pory współfinansowanie leczenia brały na siebie niektóre samorządy, ale na przykład trwający od siedmiu lat gdański program in vitro, z powodu rozpoczęcia rządowego programu, jest powoli wygaszany.

- Kwota dofinansowania wyniosła 12 milionów złotych i jesteśmy szczęśliwi, bo urodziło się 858 dzieci, w tej chwili 102 panie są jeszcze w ciąży - przekazuje wiceprezydentka Gdańska Monika Chabior.

W Polsce z niepłodnością zmaga się nawet półtora miliona par.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS