Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"

Źródło:
Fakty TVN
Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"
Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Ruszył rządowy program in vitro. Jak bardzo potrzebne było to, by za leczenie niepłodności wreszcie zaczęło płacić państwo?Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Można umawiać się przez telefon i internet, można też pójść do kliniki osobiście. Zdarzały się takie, przed którymi ustawiały się kolejki. Oficjalnie 1 czerwca, a praktycznie 3 czerwca ruszyły zapisy do programu in vitro refundowanego przez państwo. Tysiące rodzin czekały na to latami.

Laboratoria w gotowości, bo ruszyła refundacja in vitro. - Jeżeli chodzi o zainteresowanie, jest ogromne - komentuje dr Mirosław Szlachcic, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności "Medistica". - W tej chwili ponad 1000 zgłoszeń - informuje dr Tomasz Dworniak, ginekolog i położnik, dyrektor medyczny kliniki InviMed.

W zależności od kliniki pary rejestrują się telefonicznie, internetowo lub osobiście. Kolejka przed jedną z nich pokazuje, jak bardzo potrzebne było to, by leczenie niepłodności wreszcie zaczęło dofinansowywać państwo.

- Skala zainteresowania jest duża i nią nie jesteśmy zdziwieni, ponieważ nie mieliśmy refundacji w Polsce - komentuje prof. Michał Radwan, ginekolog.

Niepłodne pary mogą zgłosić się do jednej z blisko 60 klinik w kraju. Co ważne - z dokumentacją medyczną. - Prosimy, że jeżeli (pary - przyp. red. ) zgłaszają się do nas, żeby przyniosły wszystkie wyniki - mówi Mirosław Szlachcic. - Udokumentowany rok nieskutecznego leczenia niepłodności - dodaje Tomasz Dworniak.

ZOBACZ TEŻ: Rządowy program in vitro. "Nadzieja dla półtora miliona par"

1 czerwca startuje rządowy program refundacji zapłodnienia in vitro. Kto będzie mógł z niego skorzystać?
1 czerwca startuje rządowy program refundacji zapłodnienia in vitro. Kto będzie mógł z niego skorzystać?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Możliwość nielimitowanych konsultacji z psychologiem

Leczenie niepłodności refundowane będzie szeroko - obejmie nie tylko procedurę in vitro, ale także dodatkowe techniki wspomagające jej powodzenie.

- Jeśli jest konieczność, wykonujemy dodatkowe badania, próbujemy ustalić przyczyny niepowodzeń bądź cieszymy się, jeśli powodzenie mamy - mówi dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa "Bocian" w Białymstoku.

Pary dostają także możliwość nielimitowanych konsultacji z psychologiem, co jest ważne, bo leczenie, zwłaszcza dla kobiet, bywa wyczerpujące fizycznie i psychicznie. - Jest to program bardzo nowoczesny w skali europejskiej - przyznaje Michał Radwan.

Ale program wymaga jeszcze doprecyzowania w kwestiach takich jak finansowanie genetycznego badania zarodków oraz refundacja in vitro z zamrożonych komórek jajowych.

Od lipca zaś szeroko refundowane będą leki do stymulacji hormonalnej dla kobiet.

"Jest to przełom, który doprowadził do normalności"

Pierwszych ciąż z rządowego programu można spodziewać się już w sierpniu. W Europie dzieci poczęte dzięki metodzie in vitro stanowią nawet blisko 10 procent wszystkich urodzeń. W Polsce - zaledwie nieco ponad dwa procent.

Do teraz Polska była jedynym krajem w Unii Europejskiej, który in vitro nie refundował. - To jest normalność. Jest to przełom, który doprowadził do normalności - podsumowuje Michał Radwan.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To nie powinno było przydarzyć się małej dziewczynce, bo udary mózgu dotykają dorosłych - w takim przekonaniu żyje wielu z nas. Zuzia miała tylko 8 lat, kiedy doznała udaru i - jak się okazuje - po pandemii nie jest wyjątkiem. Teraz jednak dziewczynka potrzebuje wsparcia, by wrócić do dawnego życia.

Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19

Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19

Źródło:
Fakty TVN

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Politycy PiS od lipca zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia i chętnie odpowie w prokuraturze na wszystkie zarzuty, a już na pewno sam nie będzie się ukrywał. Tymczasem, gdy poseł stracił immunitety i sąd zdecydował o jego areszcie, Romanowski zapadł się pod ziemię, a partyjni koledzy zmienili śpiewkę: mówią, że to obywatelskie nieposłuszeństwo.

Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?

Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Minął rok, odkąd rząd Donalda Tusk został zaprzysiężony. Jednym z zadań, jakie koalicjanci sobie postawili, było rozliczenie poprzedniej władzy i ukaranie winnych afer. Na jakim etapie są rozliczenia?

Jak rządowi Tuska idzie rozliczanie rządów PiS? "Oni uciekają jak szczury z tonącego okrętu"

Jak rządowi Tuska idzie rozliczanie rządów PiS? "Oni uciekają jak szczury z tonącego okrętu"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wiem, że zatrzymanie Marcina Romanowskiego dla wielu środowisk jest priorytetem, ale w samej komendzie stołecznej mamy 4000 listów gończych - powiedział w TVN24 szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów komisarz Rafał Jankowski. Zaznaczył, że funkcjonariusze "nie odłożą wszystkich innych spraw i nie zaczną szukać nagle posła". Adwokat Radosław Baszuk ocenił, że zatrzymanie Romanowskiego "jest kwestią czasu". Wyjaśniał, że aby móc się skutecznie ukrywać, "trzeba mieć bardzo określonego rodzaju umiejętności". - Nie sądzę, żeby Romanowski tego rodzaju umiejętności posiadał - dodał.

"Poseł Romanowski nie jest priorytetem dla polskiej policji"

"Poseł Romanowski nie jest priorytetem dla polskiej policji"

Źródło:
TVN24

- To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła w "Faktach po Faktach" o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Do sprawy odnosił się również w "Kropce nad i" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

Karawana imigrantów liczy, że dotrze do USA przed zmianami w Białym Domu. Tymczasem trwa podsumowanie kadencji Joe Bidena i jego polityki migracyjnej. Według najnowszych danych ostatnie lata były czasem największego boomu migracyjnego w Stanach Zjednoczonych. W ciągu czterech lat do Ameryki przybyło ponad 8 milionów ludzi, ponad połowa nielegalnie.

"Proszę prezydenta Trumpa, by kierował się sercem". Migranci zmierzają do USA, niektórzy zostają w Meksyku

"Proszę prezydenta Trumpa, by kierował się sercem". Migranci zmierzają do USA, niektórzy zostają w Meksyku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Emmanuel Macron w końcu zdecydował - nowym premierem Francji został jego wieloletni sojusznik, polityk centrum, François Bayrou. To już trzecia zmiana szefa francuskiego rządu w tym roku. - Myślę, że wszyscy rozumieją jak trudne stoi przede mną zadanie - powiedział François Bayrou.

François Bayrou to czwarty premier Francji w tym roku. Przyznaje, że czeka go trudne zadanie

François Bayrou to czwarty premier Francji w tym roku. Przyznaje, że czeka go trudne zadanie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS