Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"

Źródło:
Fakty TVN
Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"
Ruszył rządowy program in vitro. "Przełom, który doprowadził do normalności"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Ruszył rządowy program in vitro. Jak bardzo potrzebne było to, by za leczenie niepłodności wreszcie zaczęło płacić państwo?Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Można umawiać się przez telefon i internet, można też pójść do kliniki osobiście. Zdarzały się takie, przed którymi ustawiały się kolejki. Oficjalnie 1 czerwca, a praktycznie 3 czerwca ruszyły zapisy do programu in vitro refundowanego przez państwo. Tysiące rodzin czekały na to latami.

Laboratoria w gotowości, bo ruszyła refundacja in vitro. - Jeżeli chodzi o zainteresowanie, jest ogromne - komentuje dr Mirosław Szlachcic, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności "Medistica". - W tej chwili ponad 1000 zgłoszeń - informuje dr Tomasz Dworniak, ginekolog i położnik, dyrektor medyczny kliniki InviMed.

W zależności od kliniki pary rejestrują się telefonicznie, internetowo lub osobiście. Kolejka przed jedną z nich pokazuje, jak bardzo potrzebne było to, by leczenie niepłodności wreszcie zaczęło dofinansowywać państwo.

- Skala zainteresowania jest duża i nią nie jesteśmy zdziwieni, ponieważ nie mieliśmy refundacji w Polsce - komentuje prof. Michał Radwan, ginekolog.

Niepłodne pary mogą zgłosić się do jednej z blisko 60 klinik w kraju. Co ważne - z dokumentacją medyczną. - Prosimy, że jeżeli (pary - przyp. red. ) zgłaszają się do nas, żeby przyniosły wszystkie wyniki - mówi Mirosław Szlachcic. - Udokumentowany rok nieskutecznego leczenia niepłodności - dodaje Tomasz Dworniak.

ZOBACZ TEŻ: Rządowy program in vitro. "Nadzieja dla półtora miliona par"

1 czerwca startuje rządowy program refundacji zapłodnienia in vitro. Kto będzie mógł z niego skorzystać?
1 czerwca startuje rządowy program refundacji zapłodnienia in vitro. Kto będzie mógł z niego skorzystać?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Możliwość nielimitowanych konsultacji z psychologiem

Leczenie niepłodności refundowane będzie szeroko - obejmie nie tylko procedurę in vitro, ale także dodatkowe techniki wspomagające jej powodzenie.

- Jeśli jest konieczność, wykonujemy dodatkowe badania, próbujemy ustalić przyczyny niepowodzeń bądź cieszymy się, jeśli powodzenie mamy - mówi dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa "Bocian" w Białymstoku.

Pary dostają także możliwość nielimitowanych konsultacji z psychologiem, co jest ważne, bo leczenie, zwłaszcza dla kobiet, bywa wyczerpujące fizycznie i psychicznie. - Jest to program bardzo nowoczesny w skali europejskiej - przyznaje Michał Radwan.

Ale program wymaga jeszcze doprecyzowania w kwestiach takich jak finansowanie genetycznego badania zarodków oraz refundacja in vitro z zamrożonych komórek jajowych.

Od lipca zaś szeroko refundowane będą leki do stymulacji hormonalnej dla kobiet.

"Jest to przełom, który doprowadził do normalności"

Pierwszych ciąż z rządowego programu można spodziewać się już w sierpniu. W Europie dzieci poczęte dzięki metodzie in vitro stanowią nawet blisko 10 procent wszystkich urodzeń. W Polsce - zaledwie nieco ponad dwa procent.

Do teraz Polska była jedynym krajem w Unii Europejskiej, który in vitro nie refundował. - To jest normalność. Jest to przełom, który doprowadził do normalności - podsumowuje Michał Radwan.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Drogowa rewolucja w stolicy. Kierowcy, uwaga na nowe oznakowanie. Od 1 lipca zaczyna obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Pierwsza w Polsce - na razie bez rozmachu. Na początek to jedynie centrum, kilka procent powierzchni miasta, a i tak Warszawa ma dzięki temu złapać głębszy oddech. Niektórzy kierowcy są zaniepokojeni, chociaż ograniczenia nie dotyczą mieszkańców, którzy płacą podatki w stolicy.

W Warszawie od 1 lipca będzie działać pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

W Warszawie od 1 lipca będzie działać pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Skarbówka bierze pod lupę osoby handlujące w internecie. Osoby, które sprzedają towary, także używane, albo świadczą usługi na popularnych platformach, będą podlegać raportowaniu do fiskusa.

Sprzedajesz rzeczy lub usługi w internecie? Twoje dane mogą trafić do skarbówki

Sprzedajesz rzeczy lub usługi w internecie? Twoje dane mogą trafić do skarbówki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sześcioletni Daniel cierpi na białaczkę, a w wyniku agresywnej chemioterapii rozwinęła się u niego sepsa i masywne zapalenie płuc. Był całkowicie pozbawiony odporności, miał duże zaburzenia krzepnięcia krwi. Ratunek dla dziecka przyszedł na szpitalnym oddziale intensywnej terapii dla dorosłych, gdzie podłączono sześciolatka do ECMO. Teraz Daniel ma się już znacznie lepiej.

Cierpiący na białaczkę Daniel zmagał się z sepsą i masywnym zapaleniem płuc. Uratowało go ECMO

Cierpiący na białaczkę Daniel zmagał się z sepsą i masywnym zapaleniem płuc. Uratowało go ECMO

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

30 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. W najnowszym sondażu prawie 40-procentowe poparcie uzyskuje partia Marine Le Pen. Zjednoczenie Narodowe ma szansę stać się główną siłą polityczną we Francji.

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Partia Marine Le Pen przoduje w sondażach. Na jej czele stoi 28-letni Jordan Bardella

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS