Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?
Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Marcin Romanowski zniknął, choć wcześniej politycy PiS zapewniali, że "nie ma nic do ukrycia"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Politycy PiS od lipca zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia i chętnie odpowie w prokuraturze na wszystkie zarzuty, a już na pewno sam nie będzie się ukrywał. Tymczasem, gdy poseł stracił immunitety i sąd zdecydował o jego areszcie, Romanowski zapadł się pod ziemię, a partyjni koledzy zmienili śpiewkę: mówią, że to obywatelskie nieposłuszeństwo.

Były wiceminister sprawiedliwości, poseł PiS Marcin Romanowski od czwartku jest poszukiwany listem gończym. W poniedziałek sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu, ale do chwili obecnej policji nie udało się ustalić jego miejsca pobytu ani dokonać zatrzymania. - To rozumiem, że to jest obywatelskie nieposłuszeństwo - komentuje Michał Wójcik, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Marcin Romanowski poszukiwany listem gończym. Policja publikuje wizerunek i dane

Nieznane dotąd procedurze aresztu tymczasowego "obywatelskie nieposłuszeństwo" jest owocem przyśpieszonej ewolucji postrzegania prawa, bo przez lata w obozie Zjednoczonej Prawicy obowiązywała zupełnie inna wykładnia. - Jak ktoś nie ma nic do ukrycia, to się nie ma czego obawiać - mówił w 2019 roku Jacek Sasin, poseł PiS. - Uczciwi ludzie chyba nie mają czego się bać - podkreślał w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki, europoseł PiS.

Marcin Romanowski TVN24

Marcin Romanowski miał się nie ukrywać

O uczciwości Romanowskiego jeszcze w lipcu zapewniali jego partyjni koledzy. - Minister Marcin Romanowski nie zrobił niczego, co by było sprzeczne z przepisami prawa - mówił 3 lipca poseł Michał Wójcik. - To są ewentualnie jakieś drobne uchybienia, które się zdarzyły - podkreśliła 4 lipca Maria Krukowska. - To jest człowiek uczciwy i szlachetny - zapewniał 11 lipca Mariusz Gosek.

Marcin Romanowski w lipcu twierdził, że jest gotów stanąć przed wymiarem sprawiedliwości: "jeżeli ujawnimy wszystkie materiały, to wówczas zobaczą państwo, że to jest manipulacja", "materiał dowodowy pokazałby po prostu kłamstwa".

Kiedy 15 lipca Marcin Romanowski został zatrzymany, jego pełnomocnik przekazał, że wciąż chroni go immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Sam były wiceminister twierdził, że nie może się go zrzec. - Jeżeli chodzi o immunitet europejski, nazwijmy, on ma charakter gwarancyjny - mówił.

CZYTAJ TEŻ: O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Po nieudanym pierwszym zatrzymaniu pojawiły się też głosy polityków PiS, że było ono niepotrzebne. - Była, oczywiście, narracja, że będzie próbował się ukryć, mataczyć, może wyjedzie za granicę. Nie miał nic do ukrycia - bronił wtedy Romanowskiego poseł Michał Wójcik. - Nie ma nic do ukrycia. Mówi: chce złożyć zeznania, chce rzeczywiście wszystko wyjaśnić - zapewniał z kolei poseł Paweł Jabłoński.

Jeszcze w październiku sam poseł Marcin Romanowski zapewniał, że będzie "stawiał się na różne wezwania prokuratury". Polityk i w tym przypadku miał wsparcie wśród kolegów z partii. - Jest gotowy stanąć przed obliczem prokuratura i nie będzie, nie ma zamiaru się w żaden sposób ukrywać ani unikać odpowiedzialności - mówił 2 października Jan Kanthak.

Rzecznik Prokuratury Krajowej o sprawie Romanowskiego i jego zachowaniuTVN24

Jak nie wyjazd za granicę, to nagły krwotok

Po uchyleniu już wszystkich immunitetów były wiceminister mógł ponownie usłyszeć 11 zarzutów, ale piętrzyły się kolejne problemy. Poseł najpierw nie mógł się stawić w prokuraturze ze względu na "wyjazd zagraniczny", później był chory.

Romanowski zaniemógł też w ostatni poniedziałek, kiedy sąd po raz kolejny miał rozpatrzyć wniosek prokuratury dotyczący jego tymczasowego aresztowania. - Człowiek tak naprawdę uszedł z życiem,  bo doznał dość istotnego krwotoku, to mogę powiedzieć, który naprawdę sprowadził stan zagrażający życiem i wrócił pan Romanowski z drugiej strony - przekazał dziennikarzom pełnomocnik posła Marcina Romanowskiego, mecenas Bartosz Lewandowski.

Na dowód kolega z sejmowych ław opublikował nawet stosowne zdjęcie, ale kiedy sąd uznał, że posła aresztować wolno, Marcin Romanowski wypisał się ze szpitala i rozpoczął swój obywatelski, jednoosobowy sprzeciw wobec aresztowania swojej osoby. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS