Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?
Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Marcin Romanowski zniknął, choć wcześniej politycy PiS zapewniali, że "nie ma nic do ukrycia"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Politycy PiS od lipca zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia i chętnie odpowie w prokuraturze na wszystkie zarzuty, a już na pewno sam nie będzie się ukrywał. Tymczasem, gdy poseł stracił immunitety i sąd zdecydował o jego areszcie, Romanowski zapadł się pod ziemię, a partyjni koledzy zmienili śpiewkę: mówią, że to obywatelskie nieposłuszeństwo.

Były wiceminister sprawiedliwości, poseł PiS Marcin Romanowski od czwartku jest poszukiwany listem gończym. W poniedziałek sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu, ale do chwili obecnej policji nie udało się ustalić jego miejsca pobytu ani dokonać zatrzymania. - To rozumiem, że to jest obywatelskie nieposłuszeństwo - komentuje Michał Wójcik, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Marcin Romanowski poszukiwany listem gończym. Policja publikuje wizerunek i dane

Nieznane dotąd procedurze aresztu tymczasowego "obywatelskie nieposłuszeństwo" jest owocem przyśpieszonej ewolucji postrzegania prawa, bo przez lata w obozie Zjednoczonej Prawicy obowiązywała zupełnie inna wykładnia. - Jak ktoś nie ma nic do ukrycia, to się nie ma czego obawiać - mówił w 2019 roku Jacek Sasin, poseł PiS. - Uczciwi ludzie chyba nie mają czego się bać - podkreślał w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki, europoseł PiS.

Marcin Romanowski TVN24

Marcin Romanowski miał się nie ukrywać

O uczciwości Romanowskiego jeszcze w lipcu zapewniali jego partyjni koledzy. - Minister Marcin Romanowski nie zrobił niczego, co by było sprzeczne z przepisami prawa - mówił 3 lipca poseł Michał Wójcik. - To są ewentualnie jakieś drobne uchybienia, które się zdarzyły - podkreśliła 4 lipca Maria Krukowska. - To jest człowiek uczciwy i szlachetny - zapewniał 11 lipca Mariusz Gosek.

Marcin Romanowski w lipcu twierdził, że jest gotów stanąć przed wymiarem sprawiedliwości: "jeżeli ujawnimy wszystkie materiały, to wówczas zobaczą państwo, że to jest manipulacja", "materiał dowodowy pokazałby po prostu kłamstwa".

Kiedy 15 lipca Marcin Romanowski został zatrzymany, jego pełnomocnik przekazał, że wciąż chroni go immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Sam były wiceminister twierdził, że nie może się go zrzec. - Jeżeli chodzi o immunitet europejski, nazwijmy, on ma charakter gwarancyjny - mówił.

CZYTAJ TEŻ: O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Po nieudanym pierwszym zatrzymaniu pojawiły się też głosy polityków PiS, że było ono niepotrzebne. - Była, oczywiście, narracja, że będzie próbował się ukryć, mataczyć, może wyjedzie za granicę. Nie miał nic do ukrycia - bronił wtedy Romanowskiego poseł Michał Wójcik. - Nie ma nic do ukrycia. Mówi: chce złożyć zeznania, chce rzeczywiście wszystko wyjaśnić - zapewniał z kolei poseł Paweł Jabłoński.

Jeszcze w październiku sam poseł Marcin Romanowski zapewniał, że będzie "stawiał się na różne wezwania prokuratury". Polityk i w tym przypadku miał wsparcie wśród kolegów z partii. - Jest gotowy stanąć przed obliczem prokuratura i nie będzie, nie ma zamiaru się w żaden sposób ukrywać ani unikać odpowiedzialności - mówił 2 października Jan Kanthak.

Rzecznik Prokuratury Krajowej o sprawie Romanowskiego i jego zachowaniu
Rzecznik Prokuratury Krajowej o sprawie Romanowskiego i jego zachowaniuTVN24

Jak nie wyjazd za granicę, to nagły krwotok

Po uchyleniu już wszystkich immunitetów były wiceminister mógł ponownie usłyszeć 11 zarzutów, ale piętrzyły się kolejne problemy. Poseł najpierw nie mógł się stawić w prokuraturze ze względu na "wyjazd zagraniczny", później był chory.

Romanowski zaniemógł też w ostatni poniedziałek, kiedy sąd po raz kolejny miał rozpatrzyć wniosek prokuratury dotyczący jego tymczasowego aresztowania. - Człowiek tak naprawdę uszedł z życiem,  bo doznał dość istotnego krwotoku, to mogę powiedzieć, który naprawdę sprowadził stan zagrażający życiem i wrócił pan Romanowski z drugiej strony - przekazał dziennikarzom pełnomocnik posła Marcina Romanowskiego, mecenas Bartosz Lewandowski.

Na dowód kolega z sejmowych ław opublikował nawet stosowne zdjęcie, ale kiedy sąd uznał, że posła aresztować wolno, Marcin Romanowski wypisał się ze szpitala i rozpoczął swój obywatelski, jednoosobowy sprzeciw wobec aresztowania swojej osoby. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Podejrzany statek na Bałtyku to tym razem tylko ćwiczenia w ramach operacji pod kryptonimem "Strażnik Bałtyku-25". Podczas tych ćwiczeń Straż Graniczna próbuje wejść na jego pokład. Zaraz po niej przypływają żołnierze i komandosi. W pobliżu są łodzie Formozy, a w powietrzu snajperzy GROM-u.

Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły

Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły

Źródło:
Fakty TVN

W szpitalu na Banacha w Warszawie przeszczep za przeszczepem. Takiego tłoku i takiego ruchu nigdy tam nie było. Wystarczyło, że Ministerstwo Zdrowia zmieniło jeden drobny przepis, a wątroby gotowe do transplantacji trafiają od razu tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Szpital na Banacha bije rekordy w liczbie przeszczepów wątroby. Pomogła zmiana przepisów

Szpital na Banacha bije rekordy w liczbie przeszczepów wątroby. Pomogła zmiana przepisów

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Donald Trump rozważa nałożenie ceł na towary z Unii Europejskiej. We wtorek w ramach polskiej prezydencji unijni ministrowie na nieformalnym posiedzeniu zajęli się tym tematem i ewentualną odpowiedzią. W poniedziałek sprawa ceł była też przedmiotem dyskusji na nieformalnym szczycie unijnych liderów, który był poświęcony kwestiom bezpieczeństwa.

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Liderzy Unii Europejskiej reagują na groźby Donalda Trumpa. "Na szali jest bardzo wiele"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jak na razie tylko 1 procent firm zainteresował się nowym narzędziem do szybkiej weryfikacji uprawnień kierowców. Wdrożyło je w styczniu Ministerstwo Cyfryzacji po tragicznym wypadku w Warszawie, kiedy pracujący dla firmy kurierskiej mężczyzna śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych 14-latka. Kierowca, jak się później okazało, prowadził dostawczego busa mimo odebranych uprawnień.

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie można w tak bezczelny sposób, i to jeszcze będąc byłym ministrem sprawiedliwości, odwracać się plecami do prawa i sprawiedliwości - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (Trzecia Droga), odnosząc się do postawy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie przekazał, jak zagłosuje w Sejmie nad wnioskiem o uchylenie Ziobrze immunitetu w zakresie kary porządkowej 30 dni aresztu.

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro zachowuje się w sposób kompletnie lekceważący dla instytucji państwa polskiego - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Wawrykiewicz zauważył, że w sprawie byłego ministra sprawiedliwości "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza", czyli to, czego dotyczą potencjalne zarzuty wobec niego i przedmiot działania komisji śledczej ds. Pegasusa.

W sprawie Ziobry "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza"

W sprawie Ziobry "ucieka z pola widzenia rzecz najważniejsza"

Źródło:
TVN24

Elon Musk niebywale zbliżył się do Donalda Trumpa w trakcie jego kampanii prezydenckiej. Teraz, jak informuje Biały Dom, ma status specjalnego pracownika rządu. Media obiegła informacja, że miliarder, stojący na czele departamentu usprawniającego pracę administracji, zapowiedział likwidację największej na świecie państwowej agencji pomocowej - USAID. To wywołało oburzenie wśród demokratów i falę krytyki.

Demokraci grzmią po rajdzie w siedzibie USAID. "Nie mamy czwartej władzy, która nazywa się Elon Musk"

Demokraci grzmią po rajdzie w siedzibie USAID. "Nie mamy czwartej władzy, która nazywa się Elon Musk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mieli bronić się trzy dni, wkrótce miną trzy lata. Ukraina cały czas stawia opór rosyjskiej agresji, ale obrona jest coraz trudniejsza. Straty po stronie Ukraińców rosną, dotyczy to też obcokrajowców, którzy ruszyli im z pomocą. Jak wynika ze śledztwa CNN, co najmniej 20 amerykańskich ochotników zginęło w akcji, w tym pięciu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Co najmniej 20 Amerykanów zginęło, walcząc po stronie Ukrainy. Rosyjskie trolle prześladują ich rodziny

Co najmniej 20 Amerykanów zginęło, walcząc po stronie Ukrainy. Rosyjskie trolle prześladują ich rodziny

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS