Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?
Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Marcin Romanowski zniknął, choć wcześniej politycy PiS zapewniali, że "nie ma nic do ukrycia"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Politycy PiS od lipca zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia i chętnie odpowie w prokuraturze na wszystkie zarzuty, a już na pewno sam nie będzie się ukrywał. Tymczasem, gdy poseł stracił immunitety i sąd zdecydował o jego areszcie, Romanowski zapadł się pod ziemię, a partyjni koledzy zmienili śpiewkę: mówią, że to obywatelskie nieposłuszeństwo.

Były wiceminister sprawiedliwości, poseł PiS Marcin Romanowski od czwartku jest poszukiwany listem gończym. W poniedziałek sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu, ale do chwili obecnej policji nie udało się ustalić jego miejsca pobytu ani dokonać zatrzymania. - To rozumiem, że to jest obywatelskie nieposłuszeństwo - komentuje Michał Wójcik, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Marcin Romanowski poszukiwany listem gończym. Policja publikuje wizerunek i dane

Nieznane dotąd procedurze aresztu tymczasowego "obywatelskie nieposłuszeństwo" jest owocem przyśpieszonej ewolucji postrzegania prawa, bo przez lata w obozie Zjednoczonej Prawicy obowiązywała zupełnie inna wykładnia. - Jak ktoś nie ma nic do ukrycia, to się nie ma czego obawiać - mówił w 2019 roku Jacek Sasin, poseł PiS. - Uczciwi ludzie chyba nie mają czego się bać - podkreślał w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki, europoseł PiS.

Marcin Romanowski TVN24

Marcin Romanowski miał się nie ukrywać

O uczciwości Romanowskiego jeszcze w lipcu zapewniali jego partyjni koledzy. - Minister Marcin Romanowski nie zrobił niczego, co by było sprzeczne z przepisami prawa - mówił 3 lipca poseł Michał Wójcik. - To są ewentualnie jakieś drobne uchybienia, które się zdarzyły - podkreśliła 4 lipca Maria Krukowska. - To jest człowiek uczciwy i szlachetny - zapewniał 11 lipca Mariusz Gosek.

Marcin Romanowski w lipcu twierdził, że jest gotów stanąć przed wymiarem sprawiedliwości: "jeżeli ujawnimy wszystkie materiały, to wówczas zobaczą państwo, że to jest manipulacja", "materiał dowodowy pokazałby po prostu kłamstwa".

Kiedy 15 lipca Marcin Romanowski został zatrzymany, jego pełnomocnik przekazał, że wciąż chroni go immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Sam były wiceminister twierdził, że nie może się go zrzec. - Jeżeli chodzi o immunitet europejski, nazwijmy, on ma charakter gwarancyjny - mówił.

CZYTAJ TEŻ: O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Po nieudanym pierwszym zatrzymaniu pojawiły się też głosy polityków PiS, że było ono niepotrzebne. - Była, oczywiście, narracja, że będzie próbował się ukryć, mataczyć, może wyjedzie za granicę. Nie miał nic do ukrycia - bronił wtedy Romanowskiego poseł Michał Wójcik. - Nie ma nic do ukrycia. Mówi: chce złożyć zeznania, chce rzeczywiście wszystko wyjaśnić - zapewniał z kolei poseł Paweł Jabłoński.

Jeszcze w październiku sam poseł Marcin Romanowski zapewniał, że będzie "stawiał się na różne wezwania prokuratury". Polityk i w tym przypadku miał wsparcie wśród kolegów z partii. - Jest gotowy stanąć przed obliczem prokuratura i nie będzie, nie ma zamiaru się w żaden sposób ukrywać ani unikać odpowiedzialności - mówił 2 października Jan Kanthak.

Rzecznik Prokuratury Krajowej o sprawie Romanowskiego i jego zachowaniu
Rzecznik Prokuratury Krajowej o sprawie Romanowskiego i jego zachowaniuTVN24

Jak nie wyjazd za granicę, to nagły krwotok

Po uchyleniu już wszystkich immunitetów były wiceminister mógł ponownie usłyszeć 11 zarzutów, ale piętrzyły się kolejne problemy. Poseł najpierw nie mógł się stawić w prokuraturze ze względu na "wyjazd zagraniczny", później był chory.

Romanowski zaniemógł też w ostatni poniedziałek, kiedy sąd po raz kolejny miał rozpatrzyć wniosek prokuratury dotyczący jego tymczasowego aresztowania. - Człowiek tak naprawdę uszedł z życiem,  bo doznał dość istotnego krwotoku, to mogę powiedzieć, który naprawdę sprowadził stan zagrażający życiem i wrócił pan Romanowski z drugiej strony - przekazał dziennikarzom pełnomocnik posła Marcina Romanowskiego, mecenas Bartosz Lewandowski.

Na dowód kolega z sejmowych ław opublikował nawet stosowne zdjęcie, ale kiedy sąd uznał, że posła aresztować wolno, Marcin Romanowski wypisał się ze szpitala i rozpoczął swój obywatelski, jednoosobowy sprzeciw wobec aresztowania swojej osoby. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS