Politycy PiS krytykują Zełenskiego. Zbigniew Kuźmiuk: prezydent Ukrainy publicznie popełnił harakiri

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Politycy PiS krytykują Zełenskiego. Zbigniew Kuźmiuk: prezydent Ukrainy publicznie popełnił harakiri
Politycy PiS krytykują Zełenskiego. Zbigniew Kuźmiuk: prezydent Ukrainy publicznie popełnił harakiri
Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24
Politycy PiS krytykują Zełenskiego. Zbigniew Kuźmiuk: prezydent Ukrainy publicznie popełnił harakiriMartyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Sytuacja jest bardzo poważna - słychać z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Amerykanie wstrzymują wysyłanie uzbrojenia Ukrainie. Karol Nawrocki twierdzi, że winny jest brak wdzięczności prezydenta Zełenskiego wobec USA. Poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk uznał, że w Gabinecie Owalnym prezydent Ukrainy "publicznie popełnił harakiri".

- To nie jest dobra wiadomość. oczywiście. To jest zawsze sytuacja, w której nasze wysiłki muszą być jeszcze większe. Naszą strategią jest trzymanie Rosji jak najdalej stąd, a trzymanie Rosji jak najdalej stąd to jest wspieranie Ukrainy - wskazuje wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznaje, że decyzja Trumpa była dla Warszawy kompletnym zaskoczeniem.

- Została ona podjęta bez żadnych informacji i konsultacji ani z sojusznikami NATO, ani z grupą Rammstein zajmującą się wsparciem walczącej Ukrainy - przekazuje Paweł Wroński, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W czwartek odbędzie się szczyt Rady Europejskiej

Jeszcze ważniejszy w tym kontekście staje się czwartkowy szczyt Rady Europejskiej, na którym mają zostać podjęte decyzje dotyczące zbrojenia Ukrainy i Europy.

- Mówimy tutaj w tym wypadku o 150 miliardach euro, które będzie można pożyczać już bezpośrednio na obronę i przemysł obronny, i byłyby to pożyczki gwarantowane przez budżet Unii Europejskiej - poinformował premier Donald Tusk.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy "liczą na Polskę"

Ze strony koalicji rządzącej słyszymy dziś właściwie to samo - to jest czas na wzmacnianie wsparcia dla Ukrainy płynącego z Europy.

- Bardzo niebezpieczny sygnał, który jest tylko i wyłącznie ku radości Władimira Putina, a niebezpieczny dla Polski, niebezpieczny dla Europy - ostrzega Paweł Śliz, przewodniczący klubu parlamentarnego Polska 2050-Trzecia Droga.

- Wierzę, że decyzja administracji amerykańskiej nie będzie skutkowała żadną kapitulacją i poddaniem Ukrainy, a będzie mobilizacja na poziomie europejskim - mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji z Lewicy.

Politycy PiS obwiniają Zełenskiego o wstrzymanie pomocy

W tym samym czasie, kiedy przestaje płynąć amerykańska pomoc dla Ukrainy, w tym samym czasie, kiedy Europa błyskawicznie musi podejmować decyzje, co dalej, od kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta słyszymy to:

- Brak wdzięczności prezydenta Zełenskiego, brak odniesienia się do polityki geopolitycznej w sposób właściwy, brak wdzięczności do tych wielkich sojuszników, jakim są Stany Zjednoczone, ale także do tych bliższych swoich sąsiadów, mówię tu o naszym państwie, doprowadził do tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - twierdzi Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość.

Kandydat PiS uważa, że winny wstrzymaniu amerykańskiej pomocy dla Kijowa jest Kijów. Czy to odosobniona opinia w obozie Prawa i Sprawiedliwości?

ZOBACZ TEŻ: Politycy PiS po kłótni w Białym Domu atakują Zełenskiego. "Obrzydliwa zmiana kierunku"

- Pan Zełenski pojechał do Gabinetu Owalnego, prosił, błagał o to spotkanie, jak wiemy od Marco Rubio, a następnie publicznie popełnił harakiri, a pani ciągle "Putin" i "Putin". Proszę zapytać Zełenskiego, czemu to zrobił - komentuje Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Były wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych trochę bardziej dyplomatycznie ocenia, że wina jest po obu stronach. - Winę za tę sytuację myślę, że ponoszą zarówno ci, którzy podjęli tę decyzję, jak i ci, którzy nie zapobiegli podjęcia tej decyzji, i trzeba robić wszystko, żeby ją odwrócić - wskazuje Marcin Przydacz, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Czyli politycy Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie nie zmieniają zdania, które wyrażali po fiasku rozmów w Białym Domu. - Wyobrażacie sobie państwo prezydenta Rzeczypospolitej Polski, który jedzie do Ameryki i mówi: "żądam kolejnych wojsk amerykańskich, bo jak nie, to będzie w niebezpieczeństwie Ameryka". No głupek, prawda? No głupek, byśmy powiedzieli. No tak się zachował, niestety, szanowni państwo, (...) prezydent Ukrainy - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek.

Teraz to fiasko przekłada się na wstrzymanie amerykańskiej pomocy.

Nawrocki mówi o "antyamerykańskiej rebelii" w Unii Europejskiej

- PiS-owcy, którzy biją brawo, poniżają naszego partnera, który życiowo zabezpiecza nasze interesy, chroni nas przed ruskim mirem, absolutnie stają poniżej akceptowalnego sposobu uprawiania polityki - ocenia Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Mam wrażenie, że albo głupota, albo zdrada - komentuje wypowiedzi posłów Prawa i Sprawiedliwości eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

Keir Starmer: Wielka Brytania i Francja będą kierować pracami nad europejskim planem pokojowym dla Ukrainy
Keir Starmer: Wielka Brytania i Francja będą kierować pracami nad europejskim planem pokojowym dla UkrainyKatarzyna Sławińska/Fakty TVN

Tymczasem kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta widzi antyamerykańską rebelię prezydenta walczącej Ukrainy.

- Czy prezydent niemocarstwa, czyli pan prezydent Zełenski, może pozwolić sobie na to, żeby ulegać presji jednak antyamerykańskiej rebelii w Unii Europejskiej, w której bierze także udział premier naszego państwa? - pyta Karol Nawrocki.

- Są zakładnikami tych okrzyków, czerwonych czapeczek, które nosili, okrzyków "Donald Trump", uważali, że to jest jedyna wielka nadzieja dla nich i dla ich polityki - komentuje Grzegorz Schetyna, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS