Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nowy rząd liczy na porawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"
Nowy rząd liczy na porawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Nowy rząd liczy na porawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Możliwe, że dosłownie chwilę po zaprzysiężeniu, nowy premier Donald Tusk będzie miał pierwsze międzynarodowe spotkania. - Już kilka godzin później będą zapadały w Brukseli bardzo ważne decyzje - mówi Donald Tusk.

Jeżeli wszystko pójdzie tak, jak zakłada to nowa sejmowa większość, to nowy rząd Donalda Tuska będzie wybrany we wtorek, a najprawdopodobniej w środę obędzie się jego zaprzysiężenie u prezydenta. Jeszcze tego samego dnia wieczorem w Brukseli ruszają spotkania przed szczytem unijnych przywódców. - Znamy Donalda Tuska, że sprawnie potrafi poruszać się po brukselskich korytarzach. Jest oczekiwany raczej pozytywnie - zaznacza eurodeputowany PSL Adam Jarubas.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dzień dwóch premierów w Sejmie". Agata Adamek i Radomir Wit o gorącym politycznym poniedziałku

Nowa koalicja zapewnia, że wpływy Tuska bardzo Polsce pomogą, a PiS w odpowiedzi ironizuje. - Być może te relacje z częścią polityków niemieckich Donald Tusk rzeczywiście poprawi. Pytanie, jak to się przełoży na konkretne interesy państwa polskiego - komentuje Marcin Przydacz z PiS. - To będzie taki cukierek, ktory będzie ładnie zapakowany, ale wewnątrz będzie tak naprawdę trucizna dla polskiej demokracji i niepodległości - uważa Jacek Ozdoba z Suwerennej Polski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Autorski pomysł Donalda Tuska" i resortowy "gorący kartofel". Dziennikarze o nowym rządzie

Nowym ministrem do spraw Unii Europejskiej będzie najprawdopodobniej szef Nowoczesnej - Adam Szłapka. - Z tego, co wiem, będą to dla niego nieco nowe obszary, ale na pewno będziemy starać się jako europosłowie grupy EPL, czyli PSL-u, Platformy, pomagać mu, żeby jak najszybciej wdrożył się do tych zagadnień - zapewnia Adam Jarubas. - Sądzę, że będzie to dla niego przerastające wyzwanie z powodów skomplikowanego procesu legislacyjnego. Ale oczywiście może będę miło rozczarowany - ocenia Jacek Ozdoba. - Ja uważam, że Adam Szłapka jest dobrym kandydatem, będzie dobrym ministrem do spraw europejskich - odpowiada Robert Kropiwnicki z KO.

Donald Tusk przedstawił pierwsze decyzje, które podejmie jego rząd po zaprzysiężeniu
Donald Tusk przedstawił pierwsze decyzje, które podejmie jego rząd po zaprzysiężeniuArleta Zalewska/Fakty TVN

Kwestia KPO

Donald Tusk - pytany w piątek o to, z kim poleci na swój pierwszy po przerwie unijny szczyt, odpowiedział "zobaczymy". Dodał, że czuje się "dość kompetentny" w sprawach unijnych. Bez wątpienia - najważniejsze i najpilniejsze zadanie to załagodzenie sytuacji w Brukseli na tyle, żeby mogły wreszcie ruszyć wypłaty z unijnego Funduszu Odbudowy. - (Tusk - przyp. red.) będzie prowadził rozmowy, które przybliżą nas do pozyskania środków z KPO - przekazuje Kropiwnicki.

Rząd Morawieckiego przez ostatnie nie tylko miesiące, ale wręcz lata, nie był w stanie tego załatwić. PiS niezmiennie utrzymuje, że Bruksela chciała pomóc Platformie wygrać wybory w Polsce. - Cała kwestia blokady KPO to jest kwestia polityczna(...) Nie ma nic wspólnego z konkretnymi działaniami w ramach reformy wymiaru sprawiedliwości - przekonuje Marcin Przydacz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak naprawić coś, co było "notorycznie psute"? "To trzeba zrobić w kilku prostych krokach"

Kamienie milowe, czyli warunki wypłat na KPO, w tym te dotyczące wymiaru sprawiedliwości, negocjował i zaakceptował Mateusz Morawiecki. Przez koalicyjne spory ze Zbigniewem Ziobrą najpierw długo nie udawało się ich realizować, a kiedy w głosowaniu pomogła Morawieckiemu opozycja, Andrzej Duda odesłał ustawę do Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską. Tam ustawa utknęła i wszystko stanęło w miejscu.

Nowa koalicja zapowiada możliwie szybkie działania. - W wielu obszarach nie ma w ogóle projektów ustaw, więc trzeba to szybko przeprowadzić. W ciągu najbliższych myślę dwóch - trzech miesięcy konieczne reformy, konieczne nowe ustawy, które będą wprowadzać reformy, które odblokują wtedy te środki europejskie - mówi Jarubas.

Wypłata zaliczki na KPO dla Polski. Jest zielone światło z Brukseli
Wypłata zaliczki na KPO dla Polski. Jest zielone światło z BrukseliMaciej Sokołowski/Fakty TVN

Naprawa wymiaru sprawiedliwości

Krajowy Plan Odbudowy to jedno, ale zmian w sądownictwie będzie musiało być więcej. Po to, żeby Skarb Państwa nie musiał już wypłacać wielotysięcznych odszkodowań za niewłaściwie powołanych sędziów albo miliardowych kar do unijnej kasy za bezprawnie działające sądy. - Nasza administracja będzie pracowała bardzo szybko. Pytanie - co będzie robił pan prezydent Andrzej Duda - zaznacza Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Wiele zmian będzie musiało być wprowadzanych w formie ustaw, a te będzie musiał podpisywać prezydent. Nowa koalicja nie ma wystarczająco dużo głosów, żeby odrzucać ewentualne prezydenckie weta. - Będziemy działali naprawdę zdecydowanie, ale tak, żeby w najmniejszym stopniu nie narazić opinii na temat naszej gotowości i chęci bycia praworządnym - wyjaśnia Donald Tusk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Adam Szłapka ma zostać ministrem ds. Unii Europejskiej w nowym rządzie. Kim jest

Nowym ministrem sprawiedliwości ma być były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - Zmiany dotyczące praworządności trwają od ośmiu lat i oczywiście naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji - zaznacza były RPO.

Oficjalnie wiadomo już, że jedną z pierwszych decyzji nowego rządu Tuska będzie przystąpienie do Prokuratury Europejskiej, zajmującej się przestępstwami na szkodę unijnego budżetu - w tym oszustwami VAT-owskimi i nieprawidłowościami przy wydatkowaniu unijnych dotacji. - Żeby pokazać, że jesteśmy transparentni, otwarci, nie mamy nic do ukrycia. Więc ja liczę na to, że zaczniemy odbudowywać bardzo szybko naszą straconą pozycję w Unii Europejskiej przez ostatnie osiem lat - zaznacza Tomasz Trela.

PiS-owi raczej nie udawało się w Brukseli budować koalicji wokół ważnych dla Polski spraw. W kryzysowych momentach rządy Szydło i Morawieckiego liczyły tylko na węgierski gabinet Viktora Orbana, ale i temu zdarzało się zostawiać rząd PiS-u w samotności.

Autorka/Autor:Maria Bilińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Nagłe zwroty akcji w Suwałkach. Miało być nowe logo miasta i nawet było, ale tylko przez chwilę, bo chwilę potem wróciło stare. Wydano prawie 50 tysięcy złotych.

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Źródło:
Fakty TVN

Nowo kupiony dom z niespodzianką - ludzkimi szczątkami w piwnicy. Podobno kiedyś była kłótnia i był hałas, a potem zniknął pan Kazimierz - tak przynajmniej mówią sąsiedzi. Co jeszcze wiadomo i co będzie badać policja?

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS