Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN
Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"
Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"
Michał Tracz/Fakty TVN
2TRACZMichał Tracz/Fakty TVN

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Z informacji "Faktów" TVN wynika, że to właśnie oni u boku Adama Bodnara będą odpowiadać za przywrócenie praworządności w Polsce. To oni będą sprzątać po tym, co w sądownictwie zrobił Zbigniew Ziobro i jego ludzie. Posłowie Krzysztof Śmiszek i Arkadiusz Myrcha, krakowski sędzia Dariusz Mazur, działaczki na rzecz praw człowieka Maria Ejchart z Wolnych Sądów i Zuzanna Rudzińska-Bluszcz mają zostać wiceministrami sprawiedliwości. - Najważniejsze jest to, żeby wykonać wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - podkreśla Krzysztof Śmiszek.

To wyraźny sygnał, że na pierwszy ogień pójdą kwestie sędziów-dublerów w Trybunale Konstytucyjnym i problem politycznego powołania neo-KRS-u.

Nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do uporządkowania sytuacji już pracuje nie tylko przyszły minister, ale też cały sztab prawników. - Nad całym zestawem działań, który na tyle, na ile to będzie możliwe dzisiaj, przywróci stan praworządności - zaznacz Donald Tusk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Adam Bodnar o funkcji, jaką powinien utracić minister sprawiedliwości

Ekipa Donalda Tuska nie ukrywa, że resort sprawiedliwości będzie w tej kadencji jednym z najtrudniejszych. I tym, z którego efektami pracy wielu wiąże ogromne nadzieje. - Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji - podkreśla Adam Bodnar. Tu nie chodzi tylko o przestrzeganie przez Polskę prawa, ale także o wymierny efekt konfliktu, który zafundowała odchodząca ekipa PiS-u. Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to łącznie prawie 60 miliardów euro, których nie dostaniemy - dopóki nie zmienimy prawa popsutego przez PiS.

Bodnar o "wielowarstwowym problemie" z KRS
Bodnar o "wielowarstwowym problemie" z KRS TVN24

Wiele do zrobienia

W piątek unijna rada ministrów ostatecznie zatwierdziła wypłatę Polsce pięciu miliardów euro zaliczki. Wypłata pozostałej kwoty jest uzależniona od tego, czy Polska wróci na drogę praworządności.

Jaki plan ma na to ekipa Tuska? Jak przekonuje przyszły premier - plan "na tym etapie wymaga to dyskrecji". W planie jednak na pewno jest rozdzielenie funkcji ministra i Prokuratora Generalnego, przystąpienie do Prokuratury Europejskiej, próba odwołania dublerów z Trybunału Konstytucyjnego i ponowny wybór KRS-u. Pytanie - co z tak zwanymi neo-sędziami? - Powinni być poddani w jakiś sposób analizie tego, w jaki sposób te swoje awanse zdobywali - jest zdania Anna Maria Żukowska, członkini KRS-u z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Autorski pomysł Donalda Tuska" i resortowy "gorący kartofel". Dziennikarze o nowym rządzie

- Mało wierzę w możliwości realizacji przez Tuska jakichkolwiek zapowiedzi - odpowiada Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Suwerennej Polski.

Pierwsze kroki już jednak zostały podjęte. Posłowie zawiadamiają prokuraturę w sprawie neo-KRS-u. A to dopiero początek zmian, które planuje nowa ekipa.

W tym czasie Rada Europy apeluje do Polski o to, by zaczęła respektować wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Te też dotyczyły praworządności.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS