Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN
Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"
Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"
Michał Tracz/Fakty TVN
2TRACZMichał Tracz/Fakty TVN

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Z informacji "Faktów" TVN wynika, że to właśnie oni u boku Adama Bodnara będą odpowiadać za przywrócenie praworządności w Polsce. To oni będą sprzątać po tym, co w sądownictwie zrobił Zbigniew Ziobro i jego ludzie. Posłowie Krzysztof Śmiszek i Arkadiusz Myrcha, krakowski sędzia Dariusz Mazur, działaczki na rzecz praw człowieka Maria Ejchart z Wolnych Sądów i Zuzanna Rudzińska-Bluszcz mają zostać wiceministrami sprawiedliwości. - Najważniejsze jest to, żeby wykonać wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - podkreśla Krzysztof Śmiszek.

To wyraźny sygnał, że na pierwszy ogień pójdą kwestie sędziów-dublerów w Trybunale Konstytucyjnym i problem politycznego powołania neo-KRS-u.

Nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do uporządkowania sytuacji już pracuje nie tylko przyszły minister, ale też cały sztab prawników. - Nad całym zestawem działań, który na tyle, na ile to będzie możliwe dzisiaj, przywróci stan praworządności - zaznacz Donald Tusk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Adam Bodnar o funkcji, jaką powinien utracić minister sprawiedliwości

Ekipa Donalda Tuska nie ukrywa, że resort sprawiedliwości będzie w tej kadencji jednym z najtrudniejszych. I tym, z którego efektami pracy wielu wiąże ogromne nadzieje. - Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji - podkreśla Adam Bodnar. Tu nie chodzi tylko o przestrzeganie przez Polskę prawa, ale także o wymierny efekt konfliktu, który zafundowała odchodząca ekipa PiS-u. Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to łącznie prawie 60 miliardów euro, których nie dostaniemy - dopóki nie zmienimy prawa popsutego przez PiS.

Bodnar o "wielowarstwowym problemie" z KRS
Bodnar o "wielowarstwowym problemie" z KRS TVN24

Wiele do zrobienia

W piątek unijna rada ministrów ostatecznie zatwierdziła wypłatę Polsce pięciu miliardów euro zaliczki. Wypłata pozostałej kwoty jest uzależniona od tego, czy Polska wróci na drogę praworządności.

Jaki plan ma na to ekipa Tuska? Jak przekonuje przyszły premier - plan "na tym etapie wymaga to dyskrecji". W planie jednak na pewno jest rozdzielenie funkcji ministra i Prokuratora Generalnego, przystąpienie do Prokuratury Europejskiej, próba odwołania dublerów z Trybunału Konstytucyjnego i ponowny wybór KRS-u. Pytanie - co z tak zwanymi neo-sędziami? - Powinni być poddani w jakiś sposób analizie tego, w jaki sposób te swoje awanse zdobywali - jest zdania Anna Maria Żukowska, członkini KRS-u z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Autorski pomysł Donalda Tuska" i resortowy "gorący kartofel". Dziennikarze o nowym rządzie

- Mało wierzę w możliwości realizacji przez Tuska jakichkolwiek zapowiedzi - odpowiada Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Suwerennej Polski.

Pierwsze kroki już jednak zostały podjęte. Posłowie zawiadamiają prokuraturę w sprawie neo-KRS-u. A to dopiero początek zmian, które planuje nowa ekipa.

W tym czasie Rada Europy apeluje do Polski o to, by zaczęła respektować wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Te też dotyczyły praworządności.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS