Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN
Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"
Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"
Michał Tracz/Fakty TVN
2TRACZMichał Tracz/Fakty TVN

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Z informacji "Faktów" TVN wynika, że to właśnie oni u boku Adama Bodnara będą odpowiadać za przywrócenie praworządności w Polsce. To oni będą sprzątać po tym, co w sądownictwie zrobił Zbigniew Ziobro i jego ludzie. Posłowie Krzysztof Śmiszek i Arkadiusz Myrcha, krakowski sędzia Dariusz Mazur, działaczki na rzecz praw człowieka Maria Ejchart z Wolnych Sądów i Zuzanna Rudzińska-Bluszcz mają zostać wiceministrami sprawiedliwości. - Najważniejsze jest to, żeby wykonać wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - podkreśla Krzysztof Śmiszek.

To wyraźny sygnał, że na pierwszy ogień pójdą kwestie sędziów-dublerów w Trybunale Konstytucyjnym i problem politycznego powołania neo-KRS-u.

Nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do uporządkowania sytuacji już pracuje nie tylko przyszły minister, ale też cały sztab prawników. - Nad całym zestawem działań, który na tyle, na ile to będzie możliwe dzisiaj, przywróci stan praworządności - zaznacz Donald Tusk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Adam Bodnar o funkcji, jaką powinien utracić minister sprawiedliwości

Ekipa Donalda Tuska nie ukrywa, że resort sprawiedliwości będzie w tej kadencji jednym z najtrudniejszych. I tym, z którego efektami pracy wielu wiąże ogromne nadzieje. - Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji - podkreśla Adam Bodnar. Tu nie chodzi tylko o przestrzeganie przez Polskę prawa, ale także o wymierny efekt konfliktu, który zafundowała odchodząca ekipa PiS-u. Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to łącznie prawie 60 miliardów euro, których nie dostaniemy - dopóki nie zmienimy prawa popsutego przez PiS.

Bodnar o "wielowarstwowym problemie" z KRS
Bodnar o "wielowarstwowym problemie" z KRS TVN24

Wiele do zrobienia

W piątek unijna rada ministrów ostatecznie zatwierdziła wypłatę Polsce pięciu miliardów euro zaliczki. Wypłata pozostałej kwoty jest uzależniona od tego, czy Polska wróci na drogę praworządności.

Jaki plan ma na to ekipa Tuska? Jak przekonuje przyszły premier - plan "na tym etapie wymaga to dyskrecji". W planie jednak na pewno jest rozdzielenie funkcji ministra i Prokuratora Generalnego, przystąpienie do Prokuratury Europejskiej, próba odwołania dublerów z Trybunału Konstytucyjnego i ponowny wybór KRS-u. Pytanie - co z tak zwanymi neo-sędziami? - Powinni być poddani w jakiś sposób analizie tego, w jaki sposób te swoje awanse zdobywali - jest zdania Anna Maria Żukowska, członkini KRS-u z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Autorski pomysł Donalda Tuska" i resortowy "gorący kartofel". Dziennikarze o nowym rządzie

- Mało wierzę w możliwości realizacji przez Tuska jakichkolwiek zapowiedzi - odpowiada Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Suwerennej Polski.

Pierwsze kroki już jednak zostały podjęte. Posłowie zawiadamiają prokuraturę w sprawie neo-KRS-u. A to dopiero początek zmian, które planuje nowa ekipa.

W tym czasie Rada Europy apeluje do Polski o to, by zaczęła respektować wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Te też dotyczyły praworządności.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nagłe zwroty akcji w Suwałkach. Miało być nowe logo miasta i nawet było, ale tylko przez chwilę, bo chwilę potem wróciło stare. Wydano prawie 50 tysięcy złotych.

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Źródło:
Fakty TVN

Nowo kupiony dom z niespodzianką - ludzkimi szczątkami w piwnicy. Podobno kiedyś była kłótnia i był hałas, a potem zniknął pan Kazimierz - tak przynajmniej mówią sąsiedzi. Co jeszcze wiadomo i co będzie badać policja?

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS