Niektórzy lekarze zarabiają przeciętnie, inni - gigantyczne pieniądze. Rekordzista prawie 300 tysięcy miesięcznie

Niektórzy lekarze zarabiają przeciętnie, inni - gigantyczne pieniądze. Rekordzista prawie 300 tysięcy miesięcznie
Niektórzy lekarze zarabiają przeciętnie, inni - gigantyczne pieniądze. Rekordzista prawie 300 tysięcy miesięcznie
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Niektórzy lekarze zarabiają przeciętnie, inni - gigantyczne pieniądze. Rekordzista prawie 300 tysięcy miesięcznieKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Pieniądze i ochrona zdrowia pojawiają się w komunikatach zazwyczaj razem i zazwyczaj chodzi o brak pieniędzy i o długą listę potrzeb, jeśli chodzi o leczenie w Polsce. Ministra zdrowia dorzuca nowy kontekst, chodzi o zarobki lekarzy. Bardzo zróżnicowane, czasem bardzo wysokie. Tylko jak to się przekłada na sytuację pacjentów?

Gdy nie jest tajemnicą, że w Narodowym Funduszu Zdrowia brakuje miliardów złotych, że są one tam dosypywane z budżetu państwa, czyli z pieniędzy podatników, ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO) w rozmowie z Konradem Piaseckim potwierdza: - Tak, są tacy lekarze, którzy przedstawiają fakturę w wysokości 299 tysięcy.

Miesięcznie, i nie chodzi o wynagrodzenie za pracę w prywatnej placówce. - O tym się już mówiło od kilku tygodni, pojawiała się już taka kwota - wskazuje dziennikarz "Newsweeka" Jakub Korus.

- Żadnej nagonki na lekarzy i zarobki nie będzie. Osobiście bym wyrzucał każdego z rządu, kto by próbował tego typu emocje rozbudzać - mówi premier Donald Tusk.

Naczelna Izba Lekarska od dwóch tygodni czeka na dane dotyczące zarobków lekarzy w publicznym systemie ochrony zdrowia, chce wiedzieć, ilu z nich otrzymuje co miesiąc 50 tysięcy złotych i więcej. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji jeszcze na tę prośbę nie odpowiedziała.

Wiadomo, że różnice w zarobkach medyków są ogromne. - Średnia pensja lekarzy specjalisty, taka podstawa na umowie o pracę, to jest 11 641 złotych, reszta pracuje za takie pieniądze - informuje Jakub Kosikowski z Naczelnej Izby Lekarskiej. Izba uznaje temat gigantycznych pensji za zastępczy.

"Trzeba znaleźć winnego sytuacji w NFZ"

- Rozmawiałam z dyrektorem, dyrektorką szpitala, który miał długi w parabankach i w tym samym czasie był lekarz, który zarabiał 100 tysięcy miesięcznie. Pytam: ale jak to, nie czujecie jakiegoś takiego dysonansu? I mówili: "no dobrze, ale jak jego nie będzie, to odejdzie, stracimy kontrakt z NFZ, bo dokładnie ta specjalizacja jest potrzebna" - opowiada Klara Klinger, redaktorka naczelna portalu rynekzdrowia.pl.

- Ten rekord tych 300 tysięcy z Warszawy, jest to lekarz specjalista z Instytutu Psychiatrii i Neurologii podległego Ministerstwu Zdrowia. Trzeba znaleźć winnego sytuacji w NFZ, bo inaczej rząd nie naprawi tej sytuacji - komentuje Jakub Kosikowski.

Leszczyna: są tacy lekarze, którzy przedstawiają fakturę na 299 tysięcy miesięcznie
Leszczyna: są tacy lekarze, którzy przedstawiają fakturę na 299 tysięcy miesięcznieTVN24

- Mamy pewne pomysły, ale najpierw będę z nimi o nich rozmawiała z przedstawicielami środowiska, lekarzami, pielęgniarkami - przekazuje ministra Leszczyna.

Do NFZ w tym roku już trafiło dodatkowo ponad 21 miliardów złotych. - To było wiadomo jeszcze za rządów poprzedniej władzy, która się bardzo obawiała 2024 i 2025 roku w Ministerstwie Zdrowia, bo mówiła: "to będą kryzysowe lata", no i wrócę do tego, nie zostały odrobione lekcje - wskazuje Klara Klinger.

Co na to PiS?

Zdaje się, że politycy poprzedniej władzy nie mają sobie wiele do zarzucenia. - Skoro już w trzecim kwartale zabrakło pieniędzy na tak zwane nadwykonania, to nie jest to, jak rozumiem, obciążenie rządu Prawa i Sprawiedliwości, bo jako żywo od 10 miesięcy nie rządzimy - komentuje poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Ministra zdrowia wskazuje, że zobowiązania, jakie PiS narzucił na NFZ, nie odpowiadają dochodom ze składki zdrowotnej i przyznaje, że porządkowanie sytuacji zastanej przez rząd Koalicji 15 października jest trudne.

CZYTAJ TAKŻE: Izabela Leszczyna: dojdziemy do skrócenia kolejek, ale innym sposobem

- To, co mnie przytłacza, to fakt, że legislacja, czyli zmiana, wprowadzenie rozporządzenia, ustawy, idzie długo, dłużej, niż bym chciała - przyznaje Izabela Leszczyna.

- Ta dyskusja powinna się zaczynać i kończyć na tym, jaką usługę powinien dostać pacjent, bo dla mnie najważniejsze jest to, że my ochronę zdrowia bezpłatną mamy zagwarantowaną w konstytucji, a to jest często fikcja. - mówi Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski.

Pacjenci czekają w długich kolejkach do specjalistów

W praktyce - mimo rosnących nakładów na ochronę zdrowia - sytuacja nie wygląda najlepiej. - Terminy są najgorsze. Czy do okulisty, czy do ortopedy, to długo czekam naprawdę długo - mówi pani Grażyna. - Do endokrynologa czekam ponad dwa lata - wtóruje jej kolejna rozmówczyni.

- Moi poprzednicy znieśli limity w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, czyli tam, gdzie przyjmuje kardiolog, neurolog, diabetolog i tak dalej. Czy skróciły się kolejki? Nie, wydłużyły się - zwraca uwagę Izabela Leszczyna.

Ministra Leszczyna zapewnia, że sztab ekspertów pracuje nad tym, by to zmienić. W "Rozmowie Piaseckiego" usłyszeliśmy też między innymi, że ministra nie włącza się w dyskusję o obniżce składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, i że resort zdrowia zastanawia się rozwiązaniami, dzięki którym firmy farmaceutyczne nie będą zarabiały kroci na lekach refundowanych.

- System potrzebuje zmian systemowych - zauważa Izabela Leszczyna. Na kilkugodzinnym spotkaniu z premierem 28 października przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych mieli usłyszeć od premiera Donalda Tuska, że polskim szpitalom brakuje 15 miliardów złotych.

- Dzisiaj jest tak, że składka, którą zbieramy od obywateli, w przygniatającej mierze starcza na wynagrodzenia, a ta składka jest po to też, żeby leczyć ludzi. Tam jest też problem refundacji. Trzeba utrzymać szpitale, więc mamy problem do rozwiązania - powiedział premier.

W "Rozmowie Piaseckiego" padła deklaracja. - W ciągu czterech lat, czyli w tej kadencji, jesteśmy w stanie naprawić niewydolny, odziedziczony po ośmiu latach PiS-u, kompletnie niewydolny system ochrony zdrowia - zapewniła Izabela Leszczyna.

Fakty po Południu TVN24

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS