Młodzi zabierają głos po marszu 4 czerwca. "Musimy odzyskać sprawczość i dlatego musimy być w polityce"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Młodzi zabierają głos po marszu 4 czerwca. " Musimy odzyskać sprawczość i dlatego musimy być w polityce"
Młodzi zabierają głos po marszu 4 czerwca. " Musimy odzyskać sprawczość i dlatego musimy być w polityce"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Młodzi zabierają głos po marszu 4 czerwca. " Musimy odzyskać sprawczość i dlatego musimy być w polityce"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Młodzi wyszli na ulice, bo chcą żyć w demokratycznym, wolnym, tolerancyjnym kraju. Wspierają całą opozycję i patrzą jej na ręce. Mają swoje postulaty - domagają się dopuszczenia do głosu, a przede wszystkim walki o konkretne działania, nie o polityczne miejsca.

Kryzys klimatyczny, kryzys inflacyjny czy kryzys mieszkaniowy - to właśnie kwestie, którym młodzi aktywiści chcą stawiać czoła w walce o lepszą przyszłość dla swojego pokolenia. Teraz apelują o konkretne rozwiązania do całej szeroko pojętej opozycji. - Być może powinni wszyscy wystartować na jednej liście lub na kilku różnych listach. To nie ma dla nas znaczenia - przekonuje Kacper Parol, prezes fundacji Impuls.

To wezwanie po marszu 4 czerwca, w którym młodzi Polacy też mieli swój udział. Najnowszy apel ma pokazać, że młodzi również opozycji patrzą uważnie na ręce. - Spotykamy się, aby rozmawiać o konkretnych postulatach, które mają młode osoby, a nie są tylko zorientowane na partykularny interes polityczny Donaldów z Gdańska, Jarosławów z Warszawy - wyjaśnia Zuza Karcz, aktywistka edukacyjna i klimatyczna. - Stwórzcie wspólny pakt działania, wspólny pakt rządzenia. Słowo "wspólny" jest tutaj kluczowe - zaapelowała do opozycji Kinga Kordowska, działaczka inicjatywy "Wschód".

Energia, determinacja, pomysł i wizja młodych na przyszłość muszą jeszcze przełożyć się na wyborcze głosy. - Musimy odzyskać sprawczość i dlatego musimy być w polityce i musimy głosować w wyborach i musimy znaleźć w sobie tę ogromną siłę do walki o naszą Polskę, o naszą przyszłość - tłumaczy Dagmara Adamiak, aktywistka i inicjatorka "Kampanii Prawdy". Młodzi aktywiści ze swojej strony obiecują, że przez najbliższe miesiące będą walczyć o to, żeby jak najwięcej młodych ludzi poszło do wyborów.

Młodzi na marszu 4 czerwca. "To jest też walka o nasze lepsze jutro"
Młodzi na marszu 4 czerwca. "To jest też walka o nasze lepsze jutro"Paweł Płuska/Fakty TVN

Zmiana lidera

- Wybory wygrywa się przy urnie, sondaże bywają naprawdę przeróżne - w taki sposób premier Mateusz Morawiecki skomentował najnowszy sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, przeprowadzony już po niedzielnym marszu. Według badania Koalicja Obywatelska ma 1 punkt procentowy przewagi nad Zjednoczoną Prawicą. - Socjologowie różni, którzy się znają na tym wszystkim dziesięć razy lepiej ode mnie, powiedzieli mi co myśleć o tym sondażu, ale jak ktoś chce się lepiej poczuć przy porannej kawie, to niech tam przez parę godzin tak będzie - dodał Mateusz Morawiecki.

- Ja z tego sondażu jestem oczywiście zadowolony. Runął chyba ten mit, że coś jest nie do przeskoczenia - przyznaje Donald Tusk.

Sytuacja kobiet

W tym samym sondażu ankietowani zostali zapytani też o to, jak ich zdaniem zmieniła się sytuacja kobiet w ciągu 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. Blisko połowa uznała, że sytuacja kobiet w tym czasie się pogorszyła. Co czwarty badany był przeciwnego zdania. Tak, jak poseł Zjednoczonej Prawicy. - Na ten temat rozmawiam prawie codziennie z moją małżonką i oczywiście polepszyła się sytuacja Polek, szczególnie matek - mówi Janusz Kowalski z Suwerennej Polski.

- Młode kobiety zwłaszcza mówią, że się boją, że czują się same, że czują się porzucone przez państwo i przez tych, ktorzy powinni je wspierać. Więc to, co mnie dziwi w tym sondażu, że te wyniki są tak niskie - ocenia Magdalena Biejat z Razem.

Po sukcesie marszu 4 czerwca - który według medioznawców został określony "wydarzeniem dekady w polskim internecie" - lider opozycji Donald Tusk planuje kolejny marsz. Tym razem w Poznaniu.

Autorka/Autor:Marta Balukiewicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS