Młodzi zabierają głos po marszu 4 czerwca. "Musimy odzyskać sprawczość i dlatego musimy być w polityce"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Młodzi zabierają głos po marszu 4 czerwca. " Musimy odzyskać sprawczość i dlatego musimy być w polityce"
Młodzi zabierają głos po marszu 4 czerwca. " Musimy odzyskać sprawczość i dlatego musimy być w polityce"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Młodzi zabierają głos po marszu 4 czerwca. " Musimy odzyskać sprawczość i dlatego musimy być w polityce"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Młodzi wyszli na ulice, bo chcą żyć w demokratycznym, wolnym, tolerancyjnym kraju. Wspierają całą opozycję i patrzą jej na ręce. Mają swoje postulaty - domagają się dopuszczenia do głosu, a przede wszystkim walki o konkretne działania, nie o polityczne miejsca.

Kryzys klimatyczny, kryzys inflacyjny czy kryzys mieszkaniowy - to właśnie kwestie, którym młodzi aktywiści chcą stawiać czoła w walce o lepszą przyszłość dla swojego pokolenia. Teraz apelują o konkretne rozwiązania do całej szeroko pojętej opozycji. - Być może powinni wszyscy wystartować na jednej liście lub na kilku różnych listach. To nie ma dla nas znaczenia - przekonuje Kacper Parol, prezes fundacji Impuls.

To wezwanie po marszu 4 czerwca, w którym młodzi Polacy też mieli swój udział. Najnowszy apel ma pokazać, że młodzi również opozycji patrzą uważnie na ręce. - Spotykamy się, aby rozmawiać o konkretnych postulatach, które mają młode osoby, a nie są tylko zorientowane na partykularny interes polityczny Donaldów z Gdańska, Jarosławów z Warszawy - wyjaśnia Zuza Karcz, aktywistka edukacyjna i klimatyczna. - Stwórzcie wspólny pakt działania, wspólny pakt rządzenia. Słowo "wspólny" jest tutaj kluczowe - zaapelowała do opozycji Kinga Kordowska, działaczka inicjatywy "Wschód".

Energia, determinacja, pomysł i wizja młodych na przyszłość muszą jeszcze przełożyć się na wyborcze głosy. - Musimy odzyskać sprawczość i dlatego musimy być w polityce i musimy głosować w wyborach i musimy znaleźć w sobie tę ogromną siłę do walki o naszą Polskę, o naszą przyszłość - tłumaczy Dagmara Adamiak, aktywistka i inicjatorka "Kampanii Prawdy". Młodzi aktywiści ze swojej strony obiecują, że przez najbliższe miesiące będą walczyć o to, żeby jak najwięcej młodych ludzi poszło do wyborów.

Młodzi na marszu 4 czerwca. "To jest też walka o nasze lepsze jutro"
Młodzi na marszu 4 czerwca. "To jest też walka o nasze lepsze jutro"Paweł Płuska/Fakty TVN

Zmiana lidera

- Wybory wygrywa się przy urnie, sondaże bywają naprawdę przeróżne - w taki sposób premier Mateusz Morawiecki skomentował najnowszy sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, przeprowadzony już po niedzielnym marszu. Według badania Koalicja Obywatelska ma 1 punkt procentowy przewagi nad Zjednoczoną Prawicą. - Socjologowie różni, którzy się znają na tym wszystkim dziesięć razy lepiej ode mnie, powiedzieli mi co myśleć o tym sondażu, ale jak ktoś chce się lepiej poczuć przy porannej kawie, to niech tam przez parę godzin tak będzie - dodał Mateusz Morawiecki.

- Ja z tego sondażu jestem oczywiście zadowolony. Runął chyba ten mit, że coś jest nie do przeskoczenia - przyznaje Donald Tusk.

Sytuacja kobiet

W tym samym sondażu ankietowani zostali zapytani też o to, jak ich zdaniem zmieniła się sytuacja kobiet w ciągu 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. Blisko połowa uznała, że sytuacja kobiet w tym czasie się pogorszyła. Co czwarty badany był przeciwnego zdania. Tak, jak poseł Zjednoczonej Prawicy. - Na ten temat rozmawiam prawie codziennie z moją małżonką i oczywiście polepszyła się sytuacja Polek, szczególnie matek - mówi Janusz Kowalski z Suwerennej Polski.

- Młode kobiety zwłaszcza mówią, że się boją, że czują się same, że czują się porzucone przez państwo i przez tych, którzy powinni je wspierać. Więc to, co mnie dziwi w tym sondażu, że te wyniki są tak niskie - ocenia Magdalena Biejat z Razem.

Po sukcesie marszu 4 czerwca - który według medioznawców został określony "wydarzeniem dekady w polskim internecie" - lider opozycji Donald Tusk planuje kolejny marsz. Tym razem w Poznaniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Pobłociu w powiecie słupskim doszło do dramatycznej sytuacji na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie zabił trójki dzieci. Twierdzi, że ich nie widział. Eksperci przyznają, że do takich zdarzeń dochodzi znowu coraz częściej.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Źródło:
Fakty TVN

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadła też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS