"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?

"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?
"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?
Marta Balukiewicz | Fakty po południu
"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?Marta Balukiewicz | Fakty po południu

Przeszywający smutek i fizyczny ból. Brak siły na codzienne czynności, brak chęci do życia - symptomów depresji jest wiele, ale najważniejsze jest to, by ich nie zlekceważyć. Ważne jest też to, by o depresji mówić otwarcie. Świadectwo tego w poruszającym wywiadzie dla portalu tvn24.pl dał senator Jerzy Fedorowicz.

Senator Jerzy Fedorowicz, znany z poczucia humoru, dystansu do siebie, ciętej riposty i żartobliwych powiedzeń, wywiadem dla portalu tvn24.pl dał swoje świadectwo, jak wygląda zmaganie się z depresją, dwa lata po śmierci żony.

"(...) najpierw muszę znaleźć w sobie siłę, żeby wstać z łóżka. Jak już wstanę, to powinienem zjeść śniadanie, ale nie wiem, czy dam radę, rzadko jem. (...) I to jest w ogóle niepedagogiczne, co powiem, ale nie mam ochoty na życie" - powiedział Fedorowicz w wywiadzie dla portalu tvn24.pl.

Reżyser, rozmawiając z dziennikarzami, nie krył, że od pół roku myśli tylko o tym, że chciałby być już z żoną. "Ja już myślę tylko o jednym, że ja już chcę być z nią. Tam. Po prostu" - przyznał.

Rozmowę z senatorem przeprowadzili dziennikarze "Faktów" TVN Arleta Zalewska i Krzysztof Skórzyński.

- Chcielibyśmy tym wywiadem dołożyć taką cegiełkę do bardzo ważnej dyskusji o tym, jaką tragedię przeżywają ludzie chorzy na depresję i żeby tych ludzi zauważać - podkreśla dziennikarz Krzysztof Skórzyński.

- Jerzy Federowicz chciał nam tę historię opowiedzieć. Chciał ją nam opowiedzieć na własnych warunkach, czyli bardzo szczerze - dodaje dziennikarka Arleta Zalewska. - Dla nas to był najważniejszy wywiad w dziennikarskim w życiu - podkreśla.

Senator w rozmowie z dziennikarzami opisał również, jak wygląda zmaganie się z codziennością. "Ja nie śpię. Dopiero jak wezmę pastylkę, tylko wtedy zasypiam" - mówił polityk.

Jednocześnie twierdzi, że domowe leczenie to za mało na wyjście z depresji.

"Mam świadomość, że gdyby nie koronawirus, to mógłbym z tego być może już wyjść. Zamknęliby mnie w szpitalu, zmusili do snu i tabletkami z tego wyprowadzili. A tak, jestem w domu, mam te pigułki, o to te (na stole leżą opakowania z lekarstwami - przyp. red.), które wiem, że mnie niszczą - mówił reżyser.

Co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo

Depresja jest czwartą najczęstszą chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Dlatego historia i wyznanie senatora Fedorowicza, osoby publicznej, może pomóc innym oswoić tę chorobę.

- Tak jak inne choroby, które nam się przytrafiają, to może nam się przytrafić choroba zwana depresją, co oznacza, że należy ją leczyć - podkreśla dr Joanna Heidtman, psycholog społeczna i socjolog.

Eksperci zwracają uwagę, że nieleczona depresja może prowadzić do tragicznych skutków.

Ze statystyk przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że co 40 sekund ktoś na świecie próbuje odebrać sobie życie z powodu depresji.

Z kolei według danych Narodowego Funduszu Zdrowia ponad milion osób zrealizowało receptę i wykupiło refundowane leki przeciwdepresyjne. Statystyki NFZ nie uwzględniają jednak pacjentów, którzy leczą się w prywatnych gabinetach.

- Czas sprzyja rozwojowi tej choroby, dlatego że ona związana jest w ogromnym stopniu z poziomem lęku, z naszą niepewnością w świecie, z utratą bezpieczeństwa - mówi profesor Mirosława Nowak-Dziemianowicz, psycholog.

Jakie są objawy depresji?

Pandemia COVID-19 spowodowała, że zamiast bliskości drugiego człowieka jest izolacja i osamotnienie. Do tego poczucie lęku, które przeradza się w przeszywający strach.

Psycholog Mirosława Nowak-Dziemianowicz wymienia kilka symptomów depresji. - Problemy z bezsennością, problemy z jedzeniem, utrata radości życia, utrata motywacji do życia - mówi.

- Mimo już jakiejś wiedzy społecznej, to jak z wieloma zaburzeniami psychicznymi z tym (z depresją - przyp. red.) wiążę się stygmatyzacja, poczucie wstydu, co niestety jeszcze bardziej izoluje - dodaje dr Joanna Heidtman.

Na depresję cierpi co dziesiąty Polak. - Osoby, które cierpią na objawy depresyjne bardzo często nie wiedzą, że cierpienie, którego doświadczają, jest problemem zdrowotnym - podkreśla dr hab. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Gdzie szukać wsparcia?

W przełamywaniu stereotypów, walce ze stygmatyzacją osób chorych i uświadamianiu mają pomóc różne kampanie społeczne - na przykład II Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego Human Week.

- My naprawdę jesteśmy w stanie pomóc wielu wielu osobom - zachęca dr hab. Maciej Pilecki.

- Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nią (depresją - przyp. red.) jest zdanie sobie sprawy z tego że człowiek tą chorobę przechodzi - podkreśla dziennikarz "Faktów" Krzysztof Skórzyński, który jest współautorem wywiadu z Jerzym Fedorowiczem.

Na osoby, które potrzebują być wysłuchane, codziennie czeka Centrum Wsparcia (tel. 800702222), Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych (tel. 116123; dostępny w godzinach 14.00-22.00) oraz Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (tel. 116 111; dostępny w godzinach 12.00-02.00).

W internecie można też znaleźć informacje, jak pomóc osobom, które mają depresję.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS