Antoni Macierewicz stracił przywileje. Cezary Tomczyk: państwo polskie już nie jest wobec niego bezsilne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Antoni Macierewicz stracił przywileje. Cezary Tomczyk: państwo polskie już nie jest wobec niego bezsilne
Antoni Macierewicz stracił przywileje. Cezary Tomczyk: państwo polskie już nie jest wobec niego bezsilne
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Antoni Macierewicz stracił przywileje. Cezary Tomczyk: państwo polskie już nie jest wobec niego bezsilneTomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Nowy rząd robi porządki w Ministerstwie Obrony Narodowej. Antoni Macierewicz nie będzie już korzystał z ochrony Żandarmerii Wojskowej i nie będzie jeździł służbowym samochodem. Na wniosek ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza premier powołał też nowych szefów służb specjalnych - między innymi ABW, CBA i SKW.

W asyście Żandarmerii Wojskowej i rządową limuzyną - tak po raz ostatni Antoni Macierewicz opuszczał siedzibę Ministerstwa Obrony Narodowej. Decyzją nowego ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza polityk PiS-u stracił uprawnienia do specjalnej ochrony, limuzyny i swobodny wstęp do budynku ministerstwa. - Ta historia trwała już pięć lat, czyli przez pięć lat, nie pełniąc funkcji w Ministerstwie Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz korzystał z pełnej obsługi Żandarmerii Wojskowej, pułku specjalnego - podkreśla wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.

To jednak nie pierwsza decyzja nowego rządu uderzająca w Macierewicza, bo w piątek MON uchyliło decyzję powołującą podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Jednak polityk PiS-u zapowiada, że po czternastu latach, w tym ośmiu przy władzy, nie zrezygnuje z "dalszego dochodzenia do prawdy". - Bez względu na to, gdzie będzie komisja funkcjonowała, to będzie funkcjonowała do końca swojego terminu, czyli do sierpnia 2024 roku - zapowiedział Antoni Macierewicz w Polskim Radiu.

Polityk stracił też dostęp nie tylko do budynku ministerstwa, ale też dostęp do wszystkich dokumentów związanych z katastrofą w Smoleńsku. - Budynek został zabezpieczony i zaplombowany. Zaplombowane są oczywiście wszystkie sejfy, które pozostały na miejscu - przekazał Tomczyk.

Czytaj więcej: Podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza zlikwidowana. Cezary Tomczyk: budynek jest pusty, czas na rozliczenie

Były przewodniczący zlikwidowanej już podkomisji nie chciał odpowiedzieć na liczne pytania dziennikarzy w sprawie zdania sprzętu i materiałów przez podkomisję smoleńską. Dlatego ministerstwo zapowiada powołanie komisji, która zbada działalność podkomisji, w tym to, czy jej członkowie zdali wszystkie dokumenty, do których mieli dostęp, a także to, na co wydano ponad trzydzieści milionów złotych.

- Pan Błaszczak tłumaczył, że on właściwie nie może ingerować, nie może się nawet dowiadywać, czym ta komisja się zajmuje, ile ona pieniędzy wydaje, bo to byłaby ingerencja w prace podkomisji, w jej niezależność. Więc to był całkowity absurd - wskazuje dziennikarka Wirtualnej Polski Bianka Mikołajewska.

Przedstawiciele obozu "dobrej zmiany" pytani, co podkomisja ustaliła przez te lata, unikają konkretnej odpowiedzi. - Ja nie jestem specjalistą od badania katastrof i wypadków lotniczych - mówi Łukasz Schreiber, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Są też poważne wątpliwości, czy którykolwiek z członków podkomisji Antoniego Macierewicza - z nim na czele - miał jakiekolwiek kompetencje do badania takich katastrof.

Antoni Macierewicz wszedł na mównicę, mimo nie udzielenia mu głosu
Antoni Macierewicz wszedł na mównicę, mimo nie udzielenia mu głosu TVN24

PiS będzie kontynuowało prace podkomisji?

Podkomisja została powołana po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, jednoosobową decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej, czyli Antoniego Macierewicza. - To minister obrony narodowej może w tym samym trybie podjąć decyzję o zakończeniu prac - wyjaśnia Władysław Kosiniak-Kamysz, nowy minister obrony narodowej.

Jednak ponad obowiązującym prawem dla Antoniego Macierewicza jest coś znaczenie ważniejszego. - Jest z soboty ubiegłego tygodnia decyzja Prawa i Sprawiedliwości, że podkomisja działa, a Prawo i Sprawiedliwość będzie wspierało działanie podkomisji - twierdzi były szef MON.

Ministerstwo odpowiada, że w przypadku prób kontynuowania oficjalnych prac rozwiązanej podkomisji, a tym bardziej za ewentualne bezprawne przetrzymywanie tajnych dokumentów, grozi odpowiedzialność karna. - Wydaje mi się, że to jest bardzo istotne, żeby sobie odpowiedzieć jasno, że państwo polskie już nie jest i nigdy nie będzie bezsilne wobec takich osób jak pan Antoni Macierewicz - zapewnia wiceminister obrony Cezary Tomczyk.

Za bezpieczeństwo mają też odpowiadać nowi szefowie służb specjalnych. - Podjąłem decyzje, w tym dwie na wniosek ministra obrony narodowej, o odwołaniu dotychczasowych szefów Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Służby Kontrwywiadu Wojskowego - przekazał premier Donald Tusk.

Zobacz również: Zmiany w służbach specjalnych. Podano nazwiska

Nowi szefowie służb nie mają znanych nazwisk. To oficerowie z czasami kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Wśród nich jest kobieta - na czele Służby Wywiadu Wojskowego stanęła pułkownik Dorota Kawecka, specjalistka od wywiadu elektronicznego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS