Stomatolodzy zamykają gabinety w związku z epidemią SARS-CoV-2

Stomatolodzy zamykają gabinety w związku z epidemią SARS-CoV-2
Stomatolodzy zamykają gabinety w związku z epidemią SARS-CoV-2
Paula Przetakowska | Fakty po południu
Stomatolodzy zamykają gabinety w związku z epidemią SARS-CoV-2Paula Przetakowska | Fakty po południu

W obliczu pandemii dentyści zamykają gabinety, a pacjenci z bólem zęba mają coraz większy kłopot z umówieniem się na wizytę. Stomatolodzy mówią o brakach sprzętu ochronnego i o braku wytycznych z Ministerstwa Zdrowia.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W gabinetach stomatologicznych jest pusto jak nigdy. Dentyści zawieszają praktyki lekarskie i odwołują kolejne wizyty.

- Dzwonią pacjenci bólowi. Nie tylko pacjenci, którzy wcześniej leczyli się u mnie, również pacjenci, którzy leczyli się w innych gabinetach. Jednocześnie mówią, że tam też lekarze nie pracują - opowiada Joanna Dobrowolska, stomatolog.

Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, mówi, że nawet 90 procent gabinetów stomatologicznych mogło zawiesić planowane przyjęcia. Dodaje, że w obecnej sytuacji kto nie musi, niech nie korzysta z usług dentystycznych. Wszystko w obawie przed koronawirusem. Roznoszony drogą kropelkową w warunkach dentystycznych jest szalenie niebezpieczny.

Pytania do Ministerstwa Zdrowia

- Przy użyciu turbin niestety tworzy się aerozol i ten wirus po prostu, mówiąc kolokwialnie, fruwa w powietrzu - tłumaczy Roma Nowicka, stomatolog, który obecnie przebywa na kwarantannie.

Pani Roma, stomatolog z Lwówka, drzwi gabinetu zamknęła tydzień temu. Tuż przed przejściem na kwarantannę, bo na wizytę zgłosił się pacjent, który wrócił z Izraela.

- Poinformowałam pacjenta, że skontaktuje się z sanepidem w celu podjęcia jakichś dalszych kroków - opowiada. Dodaje, że pacjent został przepisany na inny termin, a gabinet został zamknięty.

Czy opracowane zostały wytyczne dla stomatologów, czy lekarze powinni czasowo zamknąć gabinety i czy gabinety stomatologiczne zostaną wyposażone w odzież ochronną? Na te pytania Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało linkiem, który odsyła do stanowiska Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pod tytułem "Koronawirus a praca lekarza dentysty". Czy stanowisko Ministerstwa Zdrowa jest takie samo? Na to pytanie odpowiedzi brak.

- Czekamy na te instrukcje dlatego, że izba lekarska nie jest najlepszym miejscem do wydawania jednoznacznych, wiążących (...) instrukcji. Nie mamy pionów analitycznych, które mogłyby rozwikłać różne spory pomiędzy nawet epidemiologami, które występują. Więc oczekujemy jasnych, konkretnych wytycznych, czy nasza praca jest bezpieczna dla pacjentów - wyjaśnia Andrzej Cisło.

Stomatolodzy ryzykują

Pytania o bezpieczeństwo pacjentów zadaje sobie teraz niemal każdy stomatolog, bo - jak w większości placówek medycznych - także w takich gabinetach brakuje środków ochronnych.

- Ograniczano nam możliwość zakupu tych środków. To znaczy mogliśmy zakupić jedno opakowanie rękawiczek, jedno opakowanie maseczek, których już w ostatnim czasie nawet nie było. Czyli tylko zostały rękawiczki - tłumaczy Roma Nowicka.

- My, stomatolodzy, wcześniej z własnego przeczucia zabezpieczyliśmy się w takie maseczki, rękawiczki. Natomiast myślę, że jest to zbyt mało specjalistyczny sprzęt, który dawałby nam bezpieczeństwo i stanowił specjalistyczne zabezpieczenie się - dodaje Joanna Dobrowolska, stomatolog.

Niektórzy stomatolodzy na własne ryzyko przyjmują pacjentów w trybie pilnym. Zbierają wywiady, przeprowadzają ankiety. Liczą, że pacjenci nie zatają przed nimi ważnych informacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TV24 GO

Autor: Paula Przetakowska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN