Fakty po południu

Stomatolodzy zamykają gabinety w związku z epidemią SARS-CoV-2

W obliczu pandemii dentyści zamykają gabinety, a pacjenci z bólem zęba mają coraz większy kłopot z umówieniem się na wizytę. Stomatolodzy mówią o brakach sprzętu ochronnego i o braku wytycznych z Ministerstwa Zdrowia.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W gabinetach stomatologicznych jest pusto jak nigdy. Dentyści zawieszają praktyki lekarskie i odwołują kolejne wizyty.

- Dzwonią pacjenci bólowi. Nie tylko pacjenci, którzy wcześniej leczyli się u mnie, również pacjenci, którzy leczyli się w innych gabinetach. Jednocześnie mówią, że tam też lekarze nie pracują - opowiada Joanna Dobrowolska, stomatolog.

Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, mówi, że nawet 90 procent gabinetów stomatologicznych mogło zawiesić planowane przyjęcia. Dodaje, że w obecnej sytuacji kto nie musi, niech nie korzysta z usług dentystycznych. Wszystko w obawie przed koronawirusem. Roznoszony drogą kropelkową w warunkach dentystycznych jest szalenie niebezpieczny.

Pytania do Ministerstwa Zdrowia

- Przy użyciu turbin niestety tworzy się aerozol i ten wirus po prostu, mówiąc kolokwialnie, fruwa w powietrzu - tłumaczy Roma Nowicka, stomatolog, który obecnie przebywa na kwarantannie.

Pani Roma, stomatolog z Lwówka, drzwi gabinetu zamknęła tydzień temu. Tuż przed przejściem na kwarantannę, bo na wizytę zgłosił się pacjent, który wrócił z Izraela.

- Poinformowałam pacjenta, że skontaktuje się z sanepidem w celu podjęcia jakichś dalszych kroków - opowiada. Dodaje, że pacjent został przepisany na inny termin, a gabinet został zamknięty.

Czy opracowane zostały wytyczne dla stomatologów, czy lekarze powinni czasowo zamknąć gabinety i czy gabinety stomatologiczne zostaną wyposażone w odzież ochronną? Na te pytania Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało linkiem, który odsyła do stanowiska Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pod tytułem "Koronawirus a praca lekarza dentysty". Czy stanowisko Ministerstwa Zdrowa jest takie samo? Na to pytanie odpowiedzi brak.

- Czekamy na te instrukcje dlatego, że izba lekarska nie jest najlepszym miejscem do wydawania jednoznacznych, wiążących (...) instrukcji. Nie mamy pionów analitycznych, które mogłyby rozwikłać różne spory pomiędzy nawet epidemiologami, które występują. Więc oczekujemy jasnych, konkretnych wytycznych, czy nasza praca jest bezpieczna dla pacjentów - wyjaśnia Andrzej Cisło.

Stomatolodzy ryzykują

Pytania o bezpieczeństwo pacjentów zadaje sobie teraz niemal każdy stomatolog, bo - jak w większości placówek medycznych - także w takich gabinetach brakuje środków ochronnych.

- Ograniczano nam możliwość zakupu tych środków. To znaczy mogliśmy zakupić jedno opakowanie rękawiczek, jedno opakowanie maseczek, których już w ostatnim czasie nawet nie było. Czyli tylko zostały rękawiczki - tłumaczy Roma Nowicka.

- My, stomatolodzy, wcześniej z własnego przeczucia zabezpieczyliśmy się w takie maseczki, rękawiczki. Natomiast myślę, że jest to zbyt mało specjalistyczny sprzęt, który dawałby nam bezpieczeństwo i stanowił specjalistyczne zabezpieczenie się - dodaje Joanna Dobrowolska, stomatolog.

Niektórzy stomatolodzy na własne ryzyko przyjmują pacjentów w trybie pilnym. Zbierają wywiady, przeprowadzają ankiety. Liczą, że pacjenci nie zatają przed nimi ważnych informacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TV24 GO

Autor: Paula Przetakowska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Sejm uchwala, prawnicy krytykują. Jak mogą wyglądać najbliższe wybory?

  Sejm uchwala, prawnicy krytykują. Jak mogą wyglądać najbliższe wybory?

  W poniedziałek Sejm głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości uchwalił ustawę, która umożliwi zorganizowanie tegorocznych wyborów korespondencyjnie. Posłowie PiS zachwalają rozwiązanie, choć wcześniej byli gorącymi orędownikami jego likwidacji. Innego zdania są prawnicy, którzy twierdzą, że takie wybory nie będą, ani powszechne, ani równe, ani bezpośrednie.

  czytaj więcej »
 • Wielkanoc inna niż dotąd. Zalecenia resortu zdrowia na czas świąt

  Wielkanoc inna niż dotąd. Zalecenia resortu zdrowia na czas świąt

  Mimo wprowadzonych zakazów w związku z pandemią COVID-19, nie każdy się do nich stosuje. Policjanci patrolują ulice miast i wystawiają kolejne mandaty. Funkcjonariusze przypominają Polakom, aby zostawali w domach. O to samo ponownie apeluje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Prosi, by w czasie Świat Wielkanocnych Polacy zachowali się odpowiedzialnie. - Spędźmy święta w domu, tylko z najbliższymi - mówi minister.

  czytaj więcej »
 • Korekty rządu w "tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorców to nie zadowala

  Korekty rządu w "tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorców to nie zadowala

  Rząd przyjął korekty do przyjętych w zeszłym tygodniu przepisów tak zwanej "tarczy antykryzysowej". Nowe rozwiązania przewidują między innymi wydłużenie świadczeń dla osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych do trzech miesięcy, czy zabezpieczenie środków przekazanych w ramach ustawy przed zajęciem komorniczym. Jednak przedsiębiorcy nie są zadowoleni z z tych rozwiązań. Oczekują zdecydowanego zwiększenia zastrzyku pieniędzy z budżetu państwa. W innym wypadku przedsiębiorców mogą czekać masowe zwolnienia, o czym alarmują już nie tylko związki zawodowe, ale także urzędy pracy.

  czytaj więcej »
 • Jak świat walczy z nowym patogenem? "Nikt nie był przygotowany na coś takiego"

  Jak świat walczy z nowym patogenem? "Nikt nie był przygotowany na coś takiego"

  Stany Zjednoczone notują minimalny spadek zachorowań na COVID-19. Jednak lekarze nadal apelują o zachowanie czujności i stosowania się do zaleceń. W USA na pomoc medykom ruszył znany amerykański aktor Sean Penn i ufundował darmowe testy dla pracowników placówek ochrony zdrowia w Malibu. Działania poszczególnych państw różnią się od siebie - jedni zaostrzają zalecenia, a inni próbuj złagodzić obostrzenia. Jak na świecie przebiega walka z nowym patogenem?

  czytaj więcej »
 • "Zakazaliście wstępu do lasu, ale chcecie ludzi wysłać do skrzynek pocztowych"

  "Zakazaliście wstępu do lasu, ale chcecie ludzi wysłać do skrzynek pocztowych"

  W poniedziałek wieczorem Sejm uchwalił zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość ustawę, która umożliwia przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich wyłącznie w formie korespondencyjnej. Przepisy w niej zawarte przewidują także, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów. Ustawa została przyjęta większością głosów posłów klubu PiS. Teraz ustawa z Sejmu trafiła do Senatu, który na jej rozpatrzenie ma 30 dni.

  czytaj więcej »
 • Tak wygląda praca w poznańskim szpitalu zakaźnym

  Tak wygląda praca w poznańskim szpitalu zakaźnym

  Jak zmieniły się polskie szpitale w czasie pandemii COVID-19? Można to zobaczyć chociażby w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. Obecnie jest to szpital jednoprofilowy, szpital zakaźny. Kilka tygodni temu praca personelu medycznego została przeorganizowana, w szpitalu stanęły dodatkowe ściany i śluzy.

  czytaj więcej »
 • Zasada "zostań w domu" wciąż aktualna. Sypią się kary

  Zasada "zostań w domu" wciąż aktualna. Sypią się kary

  Zamknięte parki, plaże, lasy i ciągle ta sama zasada: "zostań w domu". Nie do wszystkich dociera. 20 tysięcy złotych zapłaci mężczyzna, który kilka razy wyszedł z domu podczas swojej kwarantanny. Przed Świętami Wielkiej Nocy niech zadziała też głos Kościoła. Na odwiedziny i wyjazdy przyjdzie czas. Ten czas nie jest teraz.

  czytaj więcej »
 • Ognisko zachorowań w Krotoszynie. Powiat ma jednak nie być odcięty

  Ognisko zachorowań w Krotoszynie. Powiat ma jednak nie być odcięty

  Czarny punkt w Wielkopolsce. Z powodu koronawirusa w Krotoszynie został zamknięty i szpital, i komenda policji. Około 30 procent wszystkich zachorowań na COVID-19 przypada na mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. Wojewoda jeszcze w niedzielę nie wykluczał nawet zamknięcia powiatu i odizolowania mieszkańców. W poniedziałek jednak mieszkańcy usłyszeli, że powiat nie zostanie zamknięty. Potwierdził to Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński.

  czytaj więcej »
 • Morawiecki: szczyt zachorowań w maju, w czerwcu

  Morawiecki: szczyt zachorowań w maju, w czerwcu

  Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek przekazał Sejmowi informacje o sytuacji epidemicznej w kraju. - Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - w maju, czerwcu. Chcemy do tego czasu ograniczyć liczbę zachorowań, a w szczególności wypłaszczać krzywą zachorowań - poinformował szef rządu.

  czytaj więcej »
tvnpix