Zagraniczne media o sytuacji w Polsce: kryzys instytucjonalny, który grozi paraliżem kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Żelazna miotła w Polsce pokazuje, że demokraci potrafią się odgryźć" - pisze "Financial Times". To jeden z wielu komentarzy zagranicznej prasy do sytuacji w Polsce. Media skupiają się głównie na konflikcie "proeuropejskiego rządu Donalda Tuska z ultranacjonalistycznym prezydentem Andrzejem Dudą". Padają słowa o potężnym kryzysie państwa.

BBC wskazuje, że pierwszym polem bitwy nowej i starej władzy były media publiczne, ale teraz takich konfliktów jest więcej. "Toczy się bój o kontrolę nad mediami, który sam w sobie jest dramatyczny. Ale jest to część znacznie szerszej walki o władzę, która rozpoczęła się, gdy przeprowadzone zeszłej jesieni wybory zakończyły osiem lat rządów populistów" - wyjaśnia BBC. Pogłębiająca się walka o władzę między polskimi przywódcami grozi wykolejeniem prounijnego programu Donalda Tuska i nastawieniem instytucji państwowych przeciwko sobie - ostrzega "Financial Times" dodając, że narastający spór między premierem a prezydentem może sprzyjać powstaniu "podwójnego państwa". "Od czasu objęcia urzędu miesiąc temu, Tusk ma trudności z realizacją swoich obietnic wyborczych, a Duda wykazuje apetyt na zakłócanie tych działań. Prezydent najpierw opóźnił nominację Tuska na premiera, następnie zawetował jego grudniową ustawę budżetową, a w zeszłym tygodniu przekształcił spór o dwóch skazanych parlamentarzystów PiS w kryzys konstytucyjny" - podkreśla "Financial Times".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dramatyczna eskalacja" konfliktu na szczytach władzy. Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika

Euronews, opisując wtorkowe obrady Sejmu zakłócane przez polityków PiS, także zwraca uwagę na pogłębiający się konflikt Donalda Tuska i Andrzeja Dudy, a brukselski portal EUobserver ocenia, że pokonany PiS gra teraz kartą "męczennika". "Nie uosabiając już widma autorytaryzmu i odstępstw od demokracji, PiS uważa się teraz za ofiarę 'dyktatury' Tuska. Ta porażka dała partii doskonałą okazję do nakreślenia swojego nowego stanowiska jako potencjalnych 'obrońców' polskiej demokracji, co w przypadku PiS-u jest ironicznym zwrotem, bo partia do niedawna sama była oskarżana o podważanie tej samej demokracji" - donosi EUobserver.

Donald Tusk spotkał się z Andrzejem Dudą
Donald Tusk spotkał się z Andrzejem DudąTVN24

Ocena spektaklu

Niewykonalna kohabitacja Dudy i Tuska paraliżuje Polskę - podsumowuje hiszpański dziennik "La Razón", opisując działania "ultranacjonalistycznego prezydenta", który - zdaniem gazety - blokuje reformistyczny program proeuropejskiego rządu. "Kohabitacja między proeuropejskim rządem Donalda Tuska a ultranacjonalistycznym prezydentem Andrzejem Dudą doprowadziła do kryzysu instytucjonalnego, który grozi paraliżem kraju" - można przeczytać. "Duda, który wywodzi się z ultrakonserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość, włożył wszystkie możliwe kije w reformatorski program, z którym Tusk startował w październikowych wyborach" - pisze "La Razón".

Hiszpańscy dziennikarze dodają, że największym problemem, przed jakim dziś stoi nowy rząd, jest przywrócenie niezależności sądów "po ośmiu latach prób kontrolowania wymiaru sprawiedliwości przez partię Jarosława Kaczyńskiego".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media piszą o zmianach w TVP. "Nowy, prounijny rząd Polski podjął radykalne kroki"

Media niemieckie precyzują, że największym przeciwnikiem tych reform jest polski Prezydent. Andrzej Duda uważa się ostatni bastion - ocenia dziennik informacyjny "Tagesschau", odwołując się do ostatnich wypowiedzi prezydenta o "terrorze praworządności". "'Terror praworządności' - te słowa Dudy przez wielu w Polsce są postrzegane jako odkrywcze. W końcu prezydent przez osiem lat tuszował niemal każdą interwencję rządu PiS w sądach" - zaznacza "Tagesschau".

"Tam gdzie prezydent nazywa rządy prawa 'terrorem''" - pod takim tytułem do sytuacji w Polsce odnosi się też "Süddeutsche Zeitung", pisząc o zbliżającym się punkcie kulminacyjnym konfliktu na linii prezydent-premier. "W tej chwili podział ról jest następujący: prezydent Andrzej Duda z prawem weta, partia PiS i Trybunał Konstytucyjny po jednej stronie, a Donald Tusk ze swoim rządem po drugiej. Dołączają do nich niektórzy niezależni sędziowie i prokuratorzy, którzy krytykowali łamanie prawa przez PiS w ostatnich latach" - przekazuje "Süddeutsche Zeitung". Dziennikarze "Süddeutsche Zeitung" ostatnie działania nowej opozycji interpretują jednoznacznie - Prawo i Sprawiedliwość nie chce oddać władzy. Dodają, że ten "spektakl, zarówno PiS jak i Andrzej Duda, prawdopodobnie będą kontynuować nawet do zaplanowanych na czerwiec wyborów do europarlamentu".

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS