Zagraniczne media o sytuacji w Polsce: kryzys instytucjonalny, który grozi paraliżem kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Żelazna miotła w Polsce pokazuje, że demokraci potrafią się odgryźć" - pisze "Financial Times". To jeden z wielu komentarzy zagranicznej prasy do sytuacji w Polsce. Media skupiają się głównie na konflikcie "proeuropejskiego rządu Donalda Tuska z ultranacjonalistycznym prezydentem Andrzejem Dudą". Padają słowa o potężnym kryzysie państwa.

BBC wskazuje, że pierwszym polem bitwy nowej i starej władzy były media publiczne, ale teraz takich konfliktów jest więcej. "Toczy się bój o kontrolę nad mediami, który sam w sobie jest dramatyczny. Ale jest to część znacznie szerszej walki o władzę, która rozpoczęła się, gdy przeprowadzone zeszłej jesieni wybory zakończyły osiem lat rządów populistów" - wyjaśnia BBC. Pogłębiająca się walka o władzę między polskimi przywódcami grozi wykolejeniem prounijnego programu Donalda Tuska i nastawieniem instytucji państwowych przeciwko sobie - ostrzega "Financial Times" dodając, że narastający spór między premierem a prezydentem może sprzyjać powstaniu "podwójnego państwa". "Od czasu objęcia urzędu miesiąc temu, Tusk ma trudności z realizacją swoich obietnic wyborczych, a Duda wykazuje apetyt na zakłócanie tych działań. Prezydent najpierw opóźnił nominację Tuska na premiera, następnie zawetował jego grudniową ustawę budżetową, a w zeszłym tygodniu przekształcił spór o dwóch skazanych parlamentarzystów PiS w kryzys konstytucyjny" - podkreśla "Financial Times".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dramatyczna eskalacja" konfliktu na szczytach władzy. Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika

Euronews, opisując wtorkowe obrady Sejmu zakłócane przez polityków PiS, także zwraca uwagę na pogłębiający się konflikt Donalda Tuska i Andrzeja Dudy, a brukselski portal EUobserver ocenia, że pokonany PiS gra teraz kartą "męczennika". "Nie uosabiając już widma autorytaryzmu i odstępstw od demokracji, PiS uważa się teraz za ofiarę 'dyktatury' Tuska. Ta porażka dała partii doskonałą okazję do nakreślenia swojego nowego stanowiska jako potencjalnych 'obrońców' polskiej demokracji, co w przypadku PiS-u jest ironicznym zwrotem, bo partia do niedawna sama była oskarżana o podważanie tej samej demokracji" - donosi EUobserver.

Donald Tusk spotkał się z Andrzejem Dudą
Donald Tusk spotkał się z Andrzejem DudąTVN24

Ocena spektaklu

Niewykonalna kohabitacja Dudy i Tuska paraliżuje Polskę - podsumowuje hiszpański dziennik "La Razón", opisując działania "ultranacjonalistycznego prezydenta", który - zdaniem gazety - blokuje reformistyczny program proeuropejskiego rządu. "Kohabitacja między proeuropejskim rządem Donalda Tuska a ultranacjonalistycznym prezydentem Andrzejem Dudą doprowadziła do kryzysu instytucjonalnego, który grozi paraliżem kraju" - można przeczytać. "Duda, który wywodzi się z ultrakonserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość, włożył wszystkie możliwe kije w reformatorski program, z którym Tusk startował w październikowych wyborach" - pisze "La Razón".

Hiszpańscy dziennikarze dodają, że największym problemem, przed jakim dziś stoi nowy rząd, jest przywrócenie niezależności sądów "po ośmiu latach prób kontrolowania wymiaru sprawiedliwości przez partię Jarosława Kaczyńskiego".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media piszą o zmianach w TVP. "Nowy, prounijny rząd Polski podjął radykalne kroki"

Media niemieckie precyzują, że największym przeciwnikiem tych reform jest polski Prezydent. Andrzej Duda uważa się ostatni bastion - ocenia dziennik informacyjny "Tagesschau", odwołując się do ostatnich wypowiedzi prezydenta o "terrorze praworządności". "'Terror praworządności' - te słowa Dudy przez wielu w Polsce są postrzegane jako odkrywcze. W końcu prezydent przez osiem lat tuszował niemal każdą interwencję rządu PiS w sądach" - zaznacza "Tagesschau".

"Tam gdzie prezydent nazywa rządy prawa 'terrorem''" - pod takim tytułem do sytuacji w Polsce odnosi się też "Süddeutsche Zeitung", pisząc o zbliżającym się punkcie kulminacyjnym konfliktu na linii prezydent-premier. "W tej chwili podział ról jest następujący: prezydent Andrzej Duda z prawem weta, partia PiS i Trybunał Konstytucyjny po jednej stronie, a Donald Tusk ze swoim rządem po drugiej. Dołączają do nich niektórzy niezależni sędziowie i prokuratorzy, którzy krytykowali łamanie prawa przez PiS w ostatnich latach" - przekazuje "Süddeutsche Zeitung". Dziennikarze "Süddeutsche Zeitung" ostatnie działania nowej opozycji interpretują jednoznacznie - Prawo i Sprawiedliwość nie chce oddać władzy. Dodają, że ten "spektakl, zarówno PiS jak i Andrzej Duda, prawdopodobnie będą kontynuować nawet do zaplanowanych na czerwiec wyborów do europarlamentu".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS