Zagraniczne media o sytuacji w Polsce: kryzys instytucjonalny, który grozi paraliżem kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Żelazna miotła w Polsce pokazuje, że demokraci potrafią się odgryźć" - pisze "Financial Times". To jeden z wielu komentarzy zagranicznej prasy do sytuacji w Polsce. Media skupiają się głównie na konflikcie "proeuropejskiego rządu Donalda Tuska z ultranacjonalistycznym prezydentem Andrzejem Dudą". Padają słowa o potężnym kryzysie państwa.

BBC wskazuje, że pierwszym polem bitwy nowej i starej władzy były media publiczne, ale teraz takich konfliktów jest więcej. "Toczy się bój o kontrolę nad mediami, który sam w sobie jest dramatyczny. Ale jest to część znacznie szerszej walki o władzę, która rozpoczęła się, gdy przeprowadzone zeszłej jesieni wybory zakończyły osiem lat rządów populistów" - wyjaśnia BBC. Pogłębiająca się walka o władzę między polskimi przywódcami grozi wykolejeniem prounijnego programu Donalda Tuska i nastawieniem instytucji państwowych przeciwko sobie - ostrzega "Financial Times" dodając, że narastający spór między premierem a prezydentem może sprzyjać powstaniu "podwójnego państwa". "Od czasu objęcia urzędu miesiąc temu, Tusk ma trudności z realizacją swoich obietnic wyborczych, a Duda wykazuje apetyt na zakłócanie tych działań. Prezydent najpierw opóźnił nominację Tuska na premiera, następnie zawetował jego grudniową ustawę budżetową, a w zeszłym tygodniu przekształcił spór o dwóch skazanych parlamentarzystów PiS w kryzys konstytucyjny" - podkreśla "Financial Times".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dramatyczna eskalacja" konfliktu na szczytach władzy. Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika

Euronews, opisując wtorkowe obrady Sejmu zakłócane przez polityków PiS, także zwraca uwagę na pogłębiający się konflikt Donalda Tuska i Andrzeja Dudy, a brukselski portal EUobserver ocenia, że pokonany PiS gra teraz kartą "męczennika". "Nie uosabiając już widma autorytaryzmu i odstępstw od demokracji, PiS uważa się teraz za ofiarę 'dyktatury' Tuska. Ta porażka dała partii doskonałą okazję do nakreślenia swojego nowego stanowiska jako potencjalnych 'obrońców' polskiej demokracji, co w przypadku PiS-u jest ironicznym zwrotem, bo partia do niedawna sama była oskarżana o podważanie tej samej demokracji" - donosi EUobserver.

Donald Tusk spotkał się z Andrzejem Dudą
Donald Tusk spotkał się z Andrzejem DudąTVN24

Ocena spektaklu

Niewykonalna kohabitacja Dudy i Tuska paraliżuje Polskę - podsumowuje hiszpański dziennik "La Razón", opisując działania "ultranacjonalistycznego prezydenta", który - zdaniem gazety - blokuje reformistyczny program proeuropejskiego rządu. "Kohabitacja między proeuropejskim rządem Donalda Tuska a ultranacjonalistycznym prezydentem Andrzejem Dudą doprowadziła do kryzysu instytucjonalnego, który grozi paraliżem kraju" - można przeczytać. "Duda, który wywodzi się z ultrakonserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość, włożył wszystkie możliwe kije w reformatorski program, z którym Tusk startował w październikowych wyborach" - pisze "La Razón".

Hiszpańscy dziennikarze dodają, że największym problemem, przed jakim dziś stoi nowy rząd, jest przywrócenie niezależności sądów "po ośmiu latach prób kontrolowania wymiaru sprawiedliwości przez partię Jarosława Kaczyńskiego".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media piszą o zmianach w TVP. "Nowy, prounijny rząd Polski podjął radykalne kroki"

Media niemieckie precyzują, że największym przeciwnikiem tych reform jest polski Prezydent. Andrzej Duda uważa się ostatni bastion - ocenia dziennik informacyjny "Tagesschau", odwołując się do ostatnich wypowiedzi prezydenta o "terrorze praworządności". "'Terror praworządności' - te słowa Dudy przez wielu w Polsce są postrzegane jako odkrywcze. W końcu prezydent przez osiem lat tuszował niemal każdą interwencję rządu PiS w sądach" - zaznacza "Tagesschau".

"Tam gdzie prezydent nazywa rządy prawa 'terrorem''" - pod takim tytułem do sytuacji w Polsce odnosi się też "Süddeutsche Zeitung", pisząc o zbliżającym się punkcie kulminacyjnym konfliktu na linii prezydent-premier. "W tej chwili podział ról jest następujący: prezydent Andrzej Duda z prawem weta, partia PiS i Trybunał Konstytucyjny po jednej stronie, a Donald Tusk ze swoim rządem po drugiej. Dołączają do nich niektórzy niezależni sędziowie i prokuratorzy, którzy krytykowali łamanie prawa przez PiS w ostatnich latach" - przekazuje "Süddeutsche Zeitung". Dziennikarze "Süddeutsche Zeitung" ostatnie działania nowej opozycji interpretują jednoznacznie - Prawo i Sprawiedliwość nie chce oddać władzy. Dodają, że ten "spektakl, zarówno PiS jak i Andrzej Duda, prawdopodobnie będą kontynuować nawet do zaplanowanych na czerwiec wyborów do europarlamentu".

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS